2014-06-06_1402079471

 

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i 92 Street Y zapraszają na koncert „Masters of the Keyboard: Rafał Blechacz. Muzyka Bacha, Chopina i Beethovena”

Rafał Blechacz, jeden z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia, wystąpi 26 marca o godz. 15:00 w 92Y Kaufmann Concert Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu – Mistrzowie fortepianu prezentując muzykę Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina. W programie znajdzie się m.in Nokturn fis-moll op. 48 nr. 2, Sonata b-moll op. 35 i Fantazja f-moll op. 49 Fryderyka Chopina. Debiut w prestiżowej serii 92Y, będzie okazją do szerszego zaprezentowania publiczności nowojorskiej unikalnej wrażliwości i kunsztu artysty.

Kariera Rafała Blechacza nieustannie rozwija się od października 2005 roku, kiedy to – jako pierwszy Polak po 30 latach – bezapelacyjnie zwyciężył w XV Konkursie Chopinowskim, otrzymując jednocześnie wszystkie możliwe nagrody specjalne konkursu: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu, sonaty oraz nagrodę publiczności. Krytycy podkreślają, że młody pianista każdym kolejnym występem potwierdza słuszność tego werdyktu. Rafał Blechacz jest obecnym laureatem przyznawanej co cztery lata nagrody Gilmore Artist Award. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki fortepianowej, określane „Pianistycznym Noblem”.

Uznany za znakomitego wykonawcę muzyki Chopina pianista systematycznie wzbogaca swój repertuar o utwory m.in Beethovena, Mozarta, Debussiego i Szymanowskiego, zyskując uznanie krytyków i słuchaczy. Najnowszy album Rafała Blechacza (luty 2017), w całości poświęcony dziełom J.S. Bacha, ukazuje wszechstronność muzyka. Potwierdza też jego głęboką fascynację kompozytorem i doskonałą znajomość jego twórczości.

Artysta związany jest ekskluzywnym kontraktem z wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon i jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, Polakiem nagrywającym z tą prestiżową firmą. W imponującym dorobku pianisty jest sześć albumów wydanych dla tej wytwórni, w tym trzy z muzyką Chopina.

Program:
Jan Sebastian Bach
4 Duety, BWV 802-805
Ludwig van Beethoven
Rondo G-dur op. 51 nr. 2
Sonata C-dur op. 2 nr. 3
Fryderyk Chopin
Nokturn fis-moll op. 48 nr. 2
Sonata b-moll op. 35 “Marsz żałobny”
Fantazja f-moll op. 49

GDZIE:

92Y – Kaufmann Concert Hall, 1395 Lexington Ave (Lexington Ave i 92nd Street), NYC

WSTĘP: $40, $50, $55

Bilety dostępne online (www.92Y.org/Concerts) lub telefonicznie 212-415-5500

 

Strona internetowa artysty – Rafał Blechacz 
Program – O utworach 
Katalog płytowy artysty – Deutsche Grammophon

Poprzedni artykułJęzyk polski nas łączy!
Następny artykułSztuka mówienia wg Profesora Jerzego Bralczyka – warsztaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj