10-copy

Uczestnicy projektu teatralnego zatytułowanego „Maski, twarze, gęby… Wciąż pytam o Polskę”, który jest finansowany przez Konsulat RP w Łucku spotkali się 1 października w Równem na Ukrainie, po pierwszych przygotowaniach w swoich szkołach. Swoje spotkanie, integrację i czytanie scenariusza postanowili włączyć we wspólne świętowanie Polonijnego Dnia  Dwujęzyczności – święta polskiego języka poza granicami Polski.

Uczestnicy projektu teatru eksperymentalnego najpierw wzięli udział w siedzibie Ukraińsko – Polskiego Sojuszu im. T. Padury uczniowie w zabawach integracyjnych prowadzonych przez nauczycieli języka polskiego Ewę Mańkowską i Wiesława Pisarskiego. Wszyscy podpisali kontrakt zobowiązujący do systematycznego udziału w całym projekcie. Następnie gospodarze zabrali swoich gości na spacer po mieście i obiad.

2

Najważniejsze trzy godziny dnia uczestnicy projektu spędzili na scenie Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Wodnej i Zarzadzania Zasobami Naturalnymi zwanego popularnie „Wodnikiem”. Tutaj miała miejsce próba czytana scenariusza przedstawienia, podział ról oraz śpiewanie piosenek po polsku i po ukraińsku.

Spotkanie zakończyło się zabawami ruchowymi na scenie i zrobieniem wspólnych fotografii. Uczestnicy powiedzieli także, co im się podobało, co nie, czego było za mało, a czego za dużo.

Teraz wszyscy mają uczyć się swoich ról, myśleć o swoim wkładzie w spektakl, szukać piosenek polskich ilustrujących swoje przeżycia.

Następne spotkanie odbędzie się w Kowlu 16 października.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Pisarski

Nauczyciel wysłany do pracy dydaktycznej za granicę przez ORPEG

Ukraina, Kowel

7-copy