W Hunter College na Manhattanie, na zajęciach z języka polskiego, odbyło się spotkanie z panią Ewą Wiśniewską, która mieszka na Staten Island i jest dyrektorem Polskiej Szkoły XXI Wieku. Pani Ewa interesująco opowiadała o tradycji topienia Marzanny. Większość z nas nigdy nie słyszała o tej tradycji.

Marzanna to kukła, która symbolizuje słowiańską boginię zimy i śmierci. Nazywano ją również Moreną, Morą, Moraną lub Śmiercią. Kukła wykonana przez ludzi, była i jest, pewnego rodzaju ofiarą. Jej poświęcenie miało przegonić zimę i zapewnić ciepłą wiosnę. Kukłę robi się ze słomy, owija płótnem, zdobi wstążkami i koralami. Tradycja nakazuje, by orszak ludzi obszedł wszystkie domy we wsi. Idąc podtapiano Marzannę w każdej napotkanej wodzie. W niektórych miejscowościach, gdzie nie ma rzeki, stawu, czy innego zbiornika wodnego, pali się Marzannę.

Tradycja topienia Marzanny przypada na pierwszy dzień wiosny. Tego dnia uczniowie zwykle idą na wagary, o których nigdy wcześniej nie słyszałam. Fajnie było posłuchać o Marzannie i uroczystościach z nią związanych.

Około 50 studentów uczy się języka polskiego na różnym stopniu zaawansowania w Programie Polskim w Hunter College.

.

Wiktoria Krezlewicz

Zdjęcia: archiwum redakcji

Poprzedni artykułTest poprawności językowej – STAMP 4S jako egzamin na maturze pisemnej
Następny artykuł„Znachor” po angielsku w USA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj