IMG_4870
Marcin Zakrzewski

Zaproszenie na uroczystość wręczenia honorowej odznaki Orła Harcerza (Eagle Scout) Marcinowi Zakrzewskiemu, absolwentowi Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, przyszło do dyrektorki tej placówki zupełnie nieoczekiwanie.

„Przyjemnie, gdy dostaje się taką korespondencję od swojego byłego ucznia” – mówi Teresa Osadnik.

Tylko 3 procent Boy Scouts w historii amerykańskiego harcerstwa od 1911 roku odebrało tę prestiżową odznakę. Przeliczając procenty na liczby, oznacza to 2.3 mln wyróżnionych harcerzy z 83 mln w ciągu ostatnich ponad 100 lat.

W tej elitarnej grupie są takie nazwiska jak prezydent G. Ford, reżyser Steven Spielberg i astronauta Neil Armstrong. Jest zatem z kogo brać przykład.

„Na odznakę trzeba było się napracować” – mówi z dumą Anna Zakrzewski, mama Marcina. Chłopak, by zdobyć honorową odznakę spędził ponad 120 godzin na planowaniu i wykonaniu projektu odnowy Winter Park w Mahwah. Pomagali mu harcerze, jego rodzice i rodzeństwo, a  sklep Home Depot dał zniżkę na zakup potrzebnych materiałów. „Wyczyściliśmy stare ławki, stoły i altanę” – mówi Marcin.- „Wymieniliśmy zgniłe deski i wszystko pomalowaliśmy farbą. Zbudowaliśmy nową ławkę i pozbieraliśmy gałęzie i śmieci. Teraz aż przyjemnie popatrzeć na park”.

Marcin przy pracy
Marcin przy pracy

Marcin ma nie tylko satysfakcję z pracy, ale zdobył duże doświadczenie, dzięki  wielu projektom, w których brał udział w ciągu ostatnich 12 lat. „Marcin z harcerstwem jest związany od 2003 roku. Od najmłodszych lat miał zainteresowanie ochroną przyrody i  chętnie pomagał innym” – wspomina pani Anna.

Chłopak m. in. pracował przy budowie placu zabaw przy szkole podstawowej w Mahwah i odnawiał budynek liceum. Wszystkie wcześniejsze prace na rzecz środowiska, w którym mieszka, dały podstawę do ubiegania się o wykonanie projektu na honorową odznakę Orła Harcerza.

Marcin jesienią zacznie naukę w New Jersey Institute of Technology, gdzie zamierza studiować informatykę.

Gratulujemy!

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum rodziny Zakrzewskich

Poprzedni artykułPomóżmy Oli
Następny artykułOjciec Łucjan Królikowski i Afrykańczycy
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj