O sposobach na uatrakcyjnienie zajęć w polonijnych szkołach nasz portal pisze od 9 lat.  Tym razem prezentujemy projekt autorski Szkoły im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, pt. „Mała Rada Bezpieczeństwa ONZ”. Projekt można wykorzystać w jednej klasie, w jednej szkole lub zaangażować uczniów z kilku szkół do współpracy. Regulamin projektu jest częścią tej relacji.

Nasza redakcja kibicowała przygotowaniom projektu i debacie, symulowanej na Radzie Bezpieczeństwa, w której uczestniczyło 30 uczniów z trzech szkół: Szkoły im. Juliana Ursyna Niemcewicza, Szkoły im. Karola Wojtyły w Linden, NJ i Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ.

Pomysłodawcą projektu i jego koordynatorem jest nauczyciel David Ruszkiewicz, który stwierdził, że prowadząc zajęcia w klasach zauważył, iż uczniowie bardzo lubią wyrażać swoje opinie. Stąd też „Mała Rada Bezpieczeństwa ONZ”. Z  Ruszkiewiczem ściśle współpracują koordynatorzy: dyrektor placówki Beata Benewiat i nauczyciel Cezary Jastrzębski.

Szkoła w Plainfield udostępnia regulamin projektu autorskiego i służy konsultacjami. Prosi równocześnie, by szkoły, które utworzą Małą Radę Bezpieczeństwa, informowały dyrekcję (polskaszkolaplainfield@outlook.com) o wykorzystaniu projektu.

x x x

Reprezentacja Chin

„Na początku tego stulecia Pacyfik zawierał już ponad 6 razy więcej plastiku niż organizmów żywych” – powiedział m. in. podczas otwarcia debaty Małej Rady Bezpieczeństwa w Plainfield Cezary Jastrzębski, który nakreślił obraz współczesnej cywilizacji jako cywilizacji plastiku i tworzyw sztucznych.

W debatę na temat  ochrony środowiska morskiego i zakazu sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i mieszadełek, która jest debiutem projektu, zaangażowani byli uczniowie od klas 5 do 8. Pracowali w 2- i 3-osobowych grupach, które reprezentowały poszczególne kraje Rady. Uczniowie z Linden byli przedstawicielami Belgii (Marcelina Domaradzka i Kamil Wasko) i Indonezji (Victoria Stępień i Victoria Bartusik). Przygotowywali się pod opieką nauczycielki Barbary Szenk. Uczniowie z Manchester  reprezentowali: Peru (Lidia Grabowska i Wiktoria Perłowski) i Kuwejt (Jan Tracz, Antonio Szczech, Łukasz Bereza). Uczniowie pracowali pod okiem dyrektor Anny Tracz. Uczniowie ze szkoły w Plainfield byli przedstawicielami: Polski (Sylvia Joanna Grędziński, Jakub Czartoryjski), Wielkiej Brytanii (Helena Gryczyńska, Claudia Pałka, Julia Balewicz), Południowej Afryki (Zuzanna Szewc, Krystian Pajdak, Claudia Kowalski), Francji (Julia Mieszkowicz, Elizabeth Diamond,Karina Radecki), Stanów Zjednoczonych (Olivia Kapołka, Kaya Hanna Grędziński, Maximilian Czajka, Matthew Gosiewski), Chin (Anna Gryczyńska, Julia Pajdak, Amelia Lech) i Rosji (Dominik Kowalski, Victor Panasik, Konrad Kazimierski). Nad ich przygotowaniem czuwał Cezary Jastrzębski.

Reprezentacja Polski
Debata

.

Debata uczniów miała na celu uzyskanie informacji w jaki sposób ten kluczowy problem dla ludzkości może być rozwiązany. Uczniowie napisali rezolucję, którą później przegłosowali i wszyscy podpisali. W rezolucji czytamy m. in. że należy edukować dzieci jak segregować śmieci, sprzątać z nimi plaże i zakazać używania plastikowych worków. Debatę z dużym zainteresowaniem obserwowali rodzice, nauczyciele i dzieci z klas młodszych. A wszystko protokółowała nauczycielka-sekretarz  Krystyna Krusinowski.

.

.

„Poprzez udział w organizowanych przez nas symulacjach debaty uczniowie mogą się uczyć postaw obywatelskich i praktycznych sposobów stawiania czoła problemom, które dręczą i szkodzą ludziom  na różnym poziomie, nie mówiąc już o osobistym bogaceniu się  w wiedzę uczniów” – powiedziała dyrektor Benewiat. – „Taka debata z rozwiązaniami problemu, może budzić w nich wiarę, że nie musi się być bezradnym i bezczynnym wobec społecznych zagrożeń oraz, że znajdują się inni młodzi ludzie gotowi w tych wysiłkach wytrwale uczestniczyć” – dodała. „Temat ‘chwycił’ co było widać po emocjach, jakie pojawiły się na twarzach uczestników debaty” – powiedziała Szenk. „Uważam, że była to wspaniała lekcja z ekologii i języka polskiego jednocześnie” – stwierdziła nauczycielka z Linden.

.

Od lewej stoją: Katarzyna Grabowska, dyrektor Beata Benewiat, Maria Marchwinski, dyrektor Anna Tracz, Justyna Bereza i Barbara Szenk

„Mała Rada Bezpieczeństwa to świetny pomysł, tym bardziej, że sama data debaty wypadła w terminie obchodów Święta Ziemi” – powiedziała dyrektor Tracz. – „Uczniowie podjęli się przydzielonych im zadań z determinacją, prezentowali ciekawe pomysły, wypowiadali się poprawną polszczyzną, używając niejednokrotnie specjalistycznych wyrażeń, wnikliwej argumentacji i właściwych przykładów. Uważam, że powinniśmy kontynuować taki rodzaj „spotkań” międzyszkolnych, wręcz rozszerzyć na kolejne środowiska polonijne” – konkludowała.

A co na to uczniowie? Julia Balewicz  stwierdziła, że  bardzo podobała się jej praca w grupie z koleżankami podczas zbierania materiałów. Marcelina Domaradzka nie zdawała sobie sprawy jak wielkie zagrożenie stanowią produkty z plastiku.

A zatem, która szkoła organizuje następną debatę? Jej regulamin znajduje się TUTAJ

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: Dorota Wilczynski

Poprzedni artykułJak to jest z mamą emigrantką?
Następny artykułPodróże z poezją u Ireny Biały
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj