Okres zimowy, szczególnie taki z mocno niskimi temperaturami, wielu z nas najchętniej spędziłoby
w ciepłym domu, pod miękkim kocem i do tego z kubkiem gorącej czekolady w ręku. W mroźne dni najczęściej nie chce się nam wychodzić na zewnątrz i spędzać wolny na powietrzu. Jednak zimowe miesiące, oprócz chłodnych temperatur, mogą dostarczyć nam również wielu oryginalnych atrakcji, których nie będziemy nigdy mieli okazji zobaczyć w lecie. Jedną z nich są festiwale śniegu i lodu, organizowane w tym czasie w wielu krajach świata.

Do zimowej festiwalowej czołówki należy Festiwal Śniegu w Sapporo, największa i najbardziej wyszukana śnieżna impreza w Japonii. W tym roku odbywa się on od 6 do 12 lutego. W czasie trwania Festiwalu, cała miejscowość zamienia się w bajkowe miasto.

Festiwal Śniegu w Sapporo organizowany jest corocznie, od 1950 roku, kiedy to studenci z sześciu lokalnych szkół średnich, wybudowali sześć śnieżnych pomników w parku Odori. Od 1974 roku w Sapporo odbywają się rozgrywki drużyn z różnych krajów świata, na najbardziej oryginalną budowlę lub rzeźbę ze śniegu. Każdego roku na festiwal przyjeżdża około dwóch milionów turystów.

[flagallery gid=11 name=”Gallery”]
Innym, bardzo znanym festiwalem jest Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu w Harbin,
w Chinach
, który obok festiwalu w Sapporo, Zimowego Karnawału w Quebec w Kanadzie oraz Festiwalu Narciarskiego w Norwegii, jest największą tego typu imprezą na świecie. Na terenie obejmującym 280 tysięcy metrów kwadratowych powstało prawdziwe lodowe miasteczko, nazywane często zimowym chińskim Disnelandem. Każdego roku przyjeżdża tu ponad 16 milionów turystów. Festiwal w Harbin organizowany jest od 1963 roku, w tym roku trwał od 5 stycznia do końca miesiąca.

By wybudować lodowe i śnieżne budowle, najczęściej gigantycznych rozmiarów, używa się tu wielu różnorodnych narzędzi, poczynając od nowoczesnych laserowych technologii po tradycyjne rzeźbiarskie dłuta. Dzięki użyciu jako „materiałów budowlanych” wody zdejonizowanej (oczyszczonej z soli i organicznych zanieczyszczeń), ściany powstałych budowli oraz rzeźby są przeźroczyste jak szkło. Niezwykłych efektów specjalnych dodają różnego koloru światła, umieszczone w ich podstawach.

[flagallery gid=12 name=”Gallery”]

Zimowy Karnawał w Quebec City (Quebec Winter Carnival) w Kanadzie, to kolejny festiwal podkreślający uroki zimowych miesięcy. Obchodzony jest od 27 stycznia do 12 lutego. Organizowany od 1894 roku, jest najstarszym z wszystkich zimowych festiwali.

[flagallery gid=13 name=”Gallery”]

Opracowanie: Marta Kustek

Poprzedni artykuł„Zabiłem wczoraj 10 ćmów”
Następny artykuł„Fantastique!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj