50356722

 

Istnienie poznawczych korzyści z dwujęzyczności często uzasadnia się ciągłym treningiem w przechodzeniu z języka na język. Okazuje się jednak, że do usprawnienia funkcjonowania poznawczego, np. uwagi, wcale nie potrzeba długotrwałego kontaktu z dwoma językami – poprawę można zaobserwować już po tygodniu nauki!

Nowe badanie dotyczące wpływu krótkotrwałej nauki języka obcego na funkcjonowanie poznawcze opublikowano niedawno w prestiżowym czasopiśmie PLOS One. Eksperyment przeprowadzony przez zespół pracujący w Edynburgu opisał Tomasz Bąk z Uniwersytetu edynburskiego, pierwszy autor badania.

W eksperymencie wzięło udział 77 osób w różnym wieku, przeciętnie od około 30 do około 70 lat. Połowę grupy – 33 osoby – stanowili uczestnicy tygodniowego intensywnego kursu języka szkockiego (języka celtyckiego wywodzącego się z dialektu irlandzkiego). Grupę kontrolną stanowiło 16 osób biorących udział w innym intensywnym kursie i 18 osób nieuczestniczących w ramach badania w żadnym szkoleniu. Badani wypełniali słuchowe testy uwagi przed rozpoczęciem kursów i tydzień później.

Grupy przed rozpoczęciem nauki nie różniły się między sobą pod względem wyników osiągniętych w teście uwagi słuchowej. Jednak tygodniowy kurs języka obcego poprawił umiejętność przełączania uwagi niezależnie od wieku uczestników – takiej poprawy nie zaobserwowano w żadnej z grup kontrolnych. Wystarczyło około 14 godzin intensywnej nauki języka obcego, żeby usprawnić uwagę badanych!

Po upływie dziewięciu miesięcy połowa uczestników kursu językowego ponownie wzięła udział w teście uwagi. W międzyczasie kursanci poświęcali na naukę szkockiego różną ilość czasu – od minuty do nawet 5 godzin dziennie. Okazało się, że u wszystkich osób, które na trening języka obcego przeznaczały co najmniej 45 minut dziennie – czyli 5 godzin tygodniowo – utrzymała się poprawa funkcjonowania uwagi! U osób, które szkockiemu poświęcały mniej czasu, wyniki były mieszane – część osób nadal przejawiała sprawniejszą uwagę, ale u części efekt ten się zatarł.

Nasze wyniki pokazują, że nawet krótki okres intensywnej nauki języka obcego może wpływać na funkcjonowanie uwagi. W dodatku, takie błyskawiczne efekty mogą utrzymywać się dzięki ciągłemu treningowi – podsumowują wyniki badania jego autorzy.

 

Magdalena Łuniewska

Na podstawie: Bak TH, Long MR, Vega-Mendoza M, Sorace A (2016) Novelty, Challenge, and Practice: The Impact of Intensive Language Learning on Attentional Functions. PLoS ONE 11(4): e0153485. doi:10.1371/journal.pone.0153485

 

godlo_senat z podpisem 1Serwis Wszystko o dwujęzyczności jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o zleceniu zadania publicznego przez Kancelarię Senatu oraz  przyznaniu dotacji na jego wykonanie w 2016 r.

Poprzedni artykułSpektakl Teatru Piosenki: “Róbmy swoje!” – przeboje Wojciecha Młynarskiego
Następny artykułIslandzka pieśń lodu i ognia

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj