W sobotę, 14 lipca, w Central Parku na Manhattanie pod pomnikiem Króla Jagiełły, odbyła się impreza plenerowa pt. „Summer with the King”. Z minikoncertami wystąpili: Paweł Ignatowicz Duo, Damian Kulec, Lesław Kanik i Artur Skowron.

„W 2010 roku zorganizowaliśmy tutaj wraz z grupą zapaleńców obchody upamiętniające 600-lecie bitwy pod Grunwaldem”. – mówi Marek Wysocki, pomysłodawca wydarzenia – „Przyszło wtedy bardzo dużo osób. Pomyślałem, że warto co roku, może nie na aż tak dużą skalę jak wtedy, organizować coś podobnego przy pomniku naszego króla. Jest to miejsce bardzo eksponowane, przechodzi tędy mnóstwo ludzi, mogą posłuchać polskiej muzyki, poznać twórczość polskich artystów, którzy tworzą tutaj, w Nowym Jorku.”

Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć również wystawę Emocjonalistów: Lubomira Tomaszewskiego, Janka Hausbrandta, Beaty Szpury, Mieczysława Rudka, Wojtka Kubika, Anny Zatorskiej, Artura i Janusza Skowronów.

Spotkanie w Central Parku było również okazją do poznania poezji Elżbiety Kulec i Bolesława Leśmiana
w przekładzie na angielski Mariana Polaka- Chlabicza. Muzyka i wystawa budziła zainteresowanie wielu turystów, którzy zatrzymywali się dłużej przy pomniku. Program artystyczny wydarzenia przygotował Janusz Skowron.

„Byłem wzruszony, kiedy poznałem polską rodzinę, która właśnie przyjechała z Kanady i dziś, w pierwszy dzień swojego pobytu, przyszli do Central Parku.”– mówi Skowron – „Usłyszeli muzykę Chopina, przyszli pod pomnik, zdziwieni i poruszeni pytają 'Skąd wziął się tutaj pomnik Jagiełły? Skąd polski król w centrum Manhattanu?’ Było to dla nich bardzo duże przeżycie! To właśnie dla tych osób oraz wszystkich, którzy są ciekawi historii pomnika, jak również odrobiny historii Polski, warto organizować takie spotkania.”

Rownież portal www.DobraPolskaSzkola.com miał swój udział w imprezie – dla najmłodszych zorganizowano happening rysowania króla Jagiełły.

„Dowiedziałem się o imprezie z polskiej gazety i przyprowadziłem tu swoje córki.” – mówi Kazimierz, który wraz z dziećmi przyszedł na spotkanie – „Rysowały polskiego króla, który jest naszą dumą w Central Parku! Myślę, że jest to doskonały pomysł, by stale coś tutaj organizować, przy pomniku, bo to przecież takie polskie miejsce!”

Tekst i zdjecia: Marta Kustek


Ian Baggette i Paweł Ignatowicz.

Damian Kulec.
Lesław Kanik.
Eric Platania (gitarzysta) i
Artur Skowron.
Król Jagiełło w moich oczach

Natalia i Kimberly

[flagallery gid=27 name=”Gallery”]

Poprzedni artykuł„Jak zostać agentem Secret Service?”
Następny artykuł„Dlaczego to robi?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj