Foto Jan Latus
Foto: Jan Latus

 

Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku z 19 kwietnia 2016 r.

 

We wtorek 19 kwietnia Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku uczcił 73. rocznicę wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie.

W godzinach przedpołudniowych odbył się happening przed budynkiem Konsulatu. Konsul Generalny Urszula Gacek oraz reszta zespołu Konsulatu złożyli kwiaty – żółte żonkile przed ławką Jana Karskiego – polskiego bohatera II wojny światowej, który jako pierwszy powiadomił przywódców Zachodu o zagładzie Żydów mającej miejsce w okupowanej przez Niemców Polsce. Pracownicy Konsulatu zrobili sobie zdjęcie, jak trzymają napisy a właściwie hashtagi: ‪#‎MemoryUnitesUs  i #‎WarsawGhettoUprising.

Aby kontynuować happening, wszyscy odbiorcy naszych stron społecznościowych Facebook i Twitter zaproszeni zostali do umieszczenia swoich zdjęć z żółtym żonkilem i hasłami: ‪#‎MemoryUnitesUs  i #‎WarsawGhettoUprising

O godz. 16 Konsul Generalny Urszula Gacek, razem z Cheryl Fishbein, przedstawicielką American Jewish Committe, złożyła symbolicznego żonkila pod Warsaw Ghetto Memorial, w Riverside Park przy Zachodniej 83. Ulicy na Manhattanie.

Inicjatywa Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku jest kontynuacją akcji rozpoczętej przez POLIN, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W realiach Nowego Jorku akcja ma uświadomić znaczenie Powstania w Getcie – pierwszego powstania zbrojnego na terytorium okupowanej Polski w czasie II wojny światowej, zarazem pierwszego wspólnego wysiłku zbrojnego Polaków i Żydów, czego dowodem były dwie flagi: biało-czerwona oraz z Gwiazdą Dawida, jakie wywiesili powstańcy.

Poprzedni artykułLudzkie ucho jak sokole oko
Następny artykułTesty z innej bajki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj