Gdy dokoła mówią różnymi językami, dźwięczy pośród nich jeden, nasz własny i staje się on dachem domu, w którym jesteśmy razem. Tak zwarci wśród siebie jedną mową istniejemy wśród własnych korzeni. Tym słowami naszego patrona, co roku rozpoczynamy i kończymy rok szkolny w Polskiej Szkole im. Jana Pawła II w East Stroudsburg, w stanie Pensylwania.  9 czerwca, 2018 odbyło się tutaj uroczyste zakończenie roku szkolnego. Szkoła kształci i wychowuje dzieci i młodzież polonijną już od 12 lat. Obecnie uczy się w niej ok 190 uczniów, od przedszkola do klasy maturalnej.

 

 

 

Zajęcia lekcyjne w naszej szkole odbywają się w każdą sobotę, w godzinach od 9.30 do 14.30, od września do czerwca. W programie jest nauka języka polskiego, historii, geografii Polski, religia, kultywowanie polskich tradycji, wspólne świętowanie różnych uroczystości, wycieczki i  pikniki.

 

 

Podczas uroczystej akademii odbyło się podziękowanie mamom i ojcom klasowym, a także Komitetowi Rodzicielskiemu za pracę na rzecz szkoły i krótka prezentacja  piosenek, od klasy przedszkolnej, zerowej  i drugiej, dla Mamy i Taty z okazji ich święta. 

 

 

Szkołę podstawową pożegnali uczniowie 8 klasy, której wychowawcą była pani Jolanta Kuklis, swoją edukację zakończyła też klasa maturalna, której wychowawcą była pani  Ewa Lewandowski. Wspomnienia, filmiki, wspaniałe piosenki, wzruszenie, łzy, radosny śmiech a nawet taniec, towarzyszyły wszystkim podczas trwania apelu. Niektórzy uczniowie tych klas są z nami od początku istnienia szkoły. Rozdaliśmy świadectwa, książki, dyplomy, nagrody, za wspaniałe wyniki w nauce i zachowaniu, frekwencji na zajęciach oraz za egzamin LOTE i międzynarodowy konkurs matematyczny Kangur. Dziękujemy także całemu gronu pedagogicznemu za całoroczną pracę.

 

 

 

Wśród zaproszonych gości i przyjaciół szkoły, była m.in. Szkoła Tańca Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki, która już od ponad trzech lat istnieje w budynku naszej szkoły. Treningi odbywają sie co środę, od godz 17.30 – młodsze dzieci, a od godz. 18.30 starsi. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na przyszły rok! 

 

W trakcie naszych uroczystości młoda tancerka Natalia Jóźwiak w parze z mistrzem Józefem Pałką  zaprezentowali piękny układ taneczny z dedykacją dla rodziców a tym samym uświetnili początek uroczystości. Z kolei pary Julia Nowak i Damian Wadolowski, Alexandra Miller i Michael Lustig oraz Maria Rehman i Alexander Lustig, zatańczyli tańce klasyczne jak i latynoskie z dedykacją dla kończących szkołę.

 

 

Obecne na zakończeniu przedstawicielki Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej, oddziału w Clifton, Marzena Fernandes i Marlena Iwaszko, wręczyły najlepszym uczniom szkoły z klasy 8 i oraz klasy maturalnej, certyfikaty pieniężne w wysokości $25 i $50. Szkołę wspomagają także przez cały rok lokalne firmy takie jak: Krakus Deli, Firma Bacik, Grandma’s Cusine oraz z Teatr Polski z Nowego Jorku. 

Dziękujemy najukochańszym uczniom i ich rodzicom za każdą pomoc i ofiarność. Podsumowaniem uroczystości były podziękowania maturzystów dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców. Bardzo ciepłe słowa  o szkole skierowała do nas Maria Marchwiński – Prezes Terenowa na stany NJ i PA  z Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

 

 

 

Po uroczystości w murach szkolnych, mieliśmy szansę przenieść dalsze świętowanie na piknik – ognisko zorganizowane wspólnie z Komitetem Rodzicielskim dzięki życzliwości państwa Aleksandry i Roberta Chibowskich, którzy użyczyli swojego terenu na nasz piknik. Były wspólne zabawy i gry na świeżym powietrzu, przejażdżka kucykiem ze stadniny Woodlands Stable pani Ewy Zawieruchy, wspaniałe zamki  do skakania i wiele innych atrakcji, a przede wszystkim smaczna kiełbaska z grilla i  ogniska.

 

 

 

 

Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji i zapraszamy do szkoły 8 września. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.szkolapolskajp2.org lub na facebookowej stronie szkoły.

 

Tekst i zdjęcia: Hanna Czuma

Poprzedni artykuł„W krainie ludożerców, czyli sam na sam z Papuasami” – pokaz slajdów ks. S. Wargackiego
Następny artykułKonkurs na skecz lub kabaret na temat dwujęzyczności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj