Recenzja_Tomek Bogacki

„The Champion of Children – The story of Janusz Korczak” Tomka Bogackiego to ukłon w stronę wielkiego przyjaciela dzieci, jakim był niewątpliwie Janusz Korczak. To gest tym bardziej chwytający za serce, że wyrażony za pomocą książeczki dla dzieci. Dlatego też – jak na książeczkę dla dzieci przystało – nie ma tu miejsca ani na zbędny patos, ani na suchą faktografię. Mamy za to poruszająca opowieść o chłopcu, który chciał zostać królem.
I któremu się to udało, bo Janusz Korczak został królem dzieci, a jego „królowanie” stało się inspiracją dla dorosłych na całym świecie.

Książka zaczyna się jak bajka. Bajka o chłopcu, który chciał zostać królem. Tyle tylko, że zamiast ze smokiem przyszło mu walczyć z przeciwnościami losu w mrocznych czasach Holocaustu. Autor, jak sam przyznaje
w odautorskiej nocie, usłyszał o Korczaku jako dziewięciolatek dzięki historii opowiedzianej przez babcię.
I tak właśnie brzmi jego opowieść. Prosto, przekonująco i wiarygodnie. Jak zasłyszana w dzieciństwie bajka, która mimo swego smutnego zakończenia nie zasmuca, a krzepi. Autor przedstawia nam dzieje Korczaka niczym taką właśnie bajkę, z tą tylko różnicą, że my, dorośli, znamy dobrze z lekcji historii jej zakończenie.

Bogacki maluje historię Korczaka w pastelowych kolorach. I tak też ją opowiada. W prostych słowach, bez krzty przesady i niepotrzebnej patetyczności odmalowuje (także dosłownie!) portret Janusza Korczaka – zwyczajnego niezwyczajnego chłopca, który jeszcze nie wie, co szykuje dla niego los. Wie jedynie, jaki cel mu przyświeca i za nic w świecie nie chce zejść z raz obranej drogi. Autor odsłania przed nami kolejne karty historii życia Korczaka, która nierozerwalnie wiąże się z wielką historią.

W końcu ta brzmiąca jak bajka opowieść jest od A do Z złożona z samych faktów, o których można poczytać w innej książce – podręczniku do historii. Co ciekawe jednak, także ta historia przez duże „H” zostaje przedstawiona w sposób prosty i klarowny; autor nie pomija smutnych faktów, ale też nie zapomina o zrównoważeniu gorzkiej prawdy historycznej innymi faktami, przede wszystkim poczynaniami Korczaka, który na każdym etapie swojego życia przypominał dorosłym, że dziecko ma takie same prawa jak oni. A najważniejszym z nich jest prawo do miłości.

„The Champion of Children – The story of Janusz Korczak” jest książką przeznaczoną – wbrew pozorom – nie tylko dla dzieci, choć niewątpliwie z myślą o nich napisaną. To także doskonała pozycja dla rodziców, którzy chcą przybliżyć swoim pociechom postać niezwykłego przyjaciela dzieci, tym bardziej że najmłodsi, którzy nie umieją jeszcze czytać, mogą poznać historię Korczaka dzięki sugestywnym obrazkom. Autor przeprowadza najmłodszego czytelnika przez niekiedy smutną opowieść z niebywałym wyczuciem; ostateczna wymowa książki nie zasmuci czytelnika, a pozwoli mu dostrzec to, co w tej opowieści najważniejsze.

To, co nie umarło wraz ze śmiercią Korczaka, a przetrwało po dziś dzień – zupełnie nowe, a przecież tak oczywiste spojrzenie na dziecko i jego potrzeby. 
Dzięki prostocie tak słów, jak i rysunków dzieje Janusza Korczaka opowiedziane przez Tomka Bogackiego stają się opisaną zwykłymi słowami opowieścią o niezwykłym człowieku.

Karina Bonowicz

Ksiazka jest do kupienia w ksiegarniach online:
www.amazon.com/The-Champion-Children-Janusz-Korczak/dp/0374341362
www.barnesandnoble.com/w/the-champion-of-children-bogacki/1113991781?ean=9780374341367
http://www.walmart.com/ip/The-Champion-of-Children-The-Story-of-Janusz-Korczak/11001859

Poprzedni artykuł„Pomieszkać trochę w Polsce: wspomnienia i praktyczne rady.” Cz. 2
Następny artykuł„Cała Polonia czyta Dzieciom” w Polskiej Szkole przy parafii Św. Kazimierza w Nowym Jorku – materiał filmowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj