kkkFundacja Reni Spiegel organizuje pierwszy Konkurs Poetycki imienia Reni Spiegel dla młodzieży polskojęzycznej z całego świata.

Konkurs adresowany jest do osób, które nie ukończyły 20 lat.

Uczestnicy proszeni są o przesłanie do pięciu oryginalnych, niepublikowanych wcześniej utworów poetyckich dowolnego gatunku i o dowolnej tematyce. Utwory należy wysłać e-mailem na adres info@reniaspiegelfoundation.org do 30 czerwca 2015 roku.

Jury złożone z literatów, przedstawicieli trzech kontynentów wybierze zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni we wrześniu 2015 roku. Nagrody finansowe zostaną przyznane w trzech kategoriach:

  • Utwór krótki
  • Utwór długi
  • Oryginalność utworu – Nagroda Reni Spiegel

Nagrodzone utwory zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej, a także w w jednym z wydawnictw, które będzie partnerem medialnym konkursu. Więcej informacji zostanie podanych w najbliższym czasie.

Kim była Renia Spiegel?

Renia Spiegel urodziła się w Uhryńkowcach w powiecie zaleszczyckim województwa tarnopolskiego 18 czerwca 1924 roku, jako córka Róży i Bernarda. Bernard Spiegel był wtedy zarządcą dóbr w Uhryńkowcach. Jej młodsza o 6 lat siostra Ariana była „cudownym” dzieckiem występującym w wieku lat 8- śmiu na scenie „Cyrulika Warszawskiego” i w epizodach paru filmów fabularnych nakręconych przed wybuchem II Wojny Światowej, między innymi w Gehennie Michała Waszyńskiego (1938).

Od stycznia 1939 roku Renia pisze swój dziennik. W momencie wybuchu wojny Renia ma 15 lat. Razem z siostrą przebywają w Przemyślu u dziadków. Renia piszę wiersze które czasem drukuje w szkolnej gazetce. Pisze też wiersze, które umieszcza w ręcznie ilustrowanych zbiorkach poezji. Jej dziennik opisuje przede wszystkim jej samotność bez matki, pierwszą miłość, codzienność najpierw w czasie sowieckiej, a potem niemieckiej okupacji (po raz pierwszy pocałowała swojego chłopca 4 godziny przed hitlerowską inwazję na Związek Radziecki). Opisuje swoje lęki i przerażenie w czasie tworzenia getta w Przemyślu i upokorzeń jakich doświadcza sama, czy których jest naocznym świadkiem na ulicach Przemyśla. Pisze do ostatniego dnia swojego krótkiego życia. Zostaje zastrzelona na ulicy getta tydzień po skończeniu 18-stu lat.

Prawie siedemset stron dziennika Reni Spiegel, opisujących okres od 1939 roku do lata 1942, stanowi niespotykany wgląd w życie młodej kobiety. Pamiętnik jest dowodem
i świadkiem okropności codziennego życia w czasie okupacji hitlerowskiej. Jest w nim niesamowita dojrzałość w obserwacji i refleksjach. Jej relacja z życia osobistego jest niebywale wzruszająca, często zabawna, a jej wyraz młodzieńczego zauroczenia odsłania ponadczasowe emocje nastolatek. Ten pamiętnik jest nie tylko nieocenionym źródłem historycznym okresu Holokaustu, ale przede wszystkich wybitnym dziełem literackim.

Pamiętnik Reni Spiegel wkrótce ukaże się drukiem. Tymczasem jego fragmenty można przeczytać na stronie internetowej: http://reniaspiegelfoundation.org.s3-website-us-east-1.amazonaws.com/PL/works.html

Poprzedni artykuł„Mały savoir-vivre teatru dla dzieci i rodziców”
Następny artykułSzkoła Polska im. Mikołaja Kopernika – West Palm Beach, FL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj