Po roku od naszej rozmowy przyszedł e-mail od Mariel Hemingway, wnuczki Ernesta Hemingway’a, laureata literackiej Nagrody Nobla. Długo czekałam wierząc, że aktorka odpowie na moje pytania. Przecież ona dotrzyma słowa – myślałam.

Spotkałam ją na sympozjum dla kobiet w Nyack, NY, podczas którego mówiła o zdrowym stylu życia. Przez kilka minut miałyśmy okazję rozmawiać w cztery oczy. Właśnie patrząc mi w oczy powiedziała, że odpowie na kilka pytań specjalnie dla portalu www.DobraPolskaSzkola.com.

Gdy myślałam nad pytaniami, byłam pod dużym wrażeniem Hemingway. Wcześniej znałam ją tylko z filmów, wywiadów i książek. Wreszcie nadarzyła się okazja, by ją poznać osobiście. Jest atrakcyjną, wysoką blondynką, która ma w sobie spokój ducha. Wielkie osiągnięcie nie tylko dla aktorki, kobiety, ale członka rodziny, w której były samobójstwa i choroby psychiczne. Jej starsza siostra, Margaux popełniła samobójstwo, a najstarsza siostra Joan, cierpi na schizofrenię. Nie można zapomnieć, że Ernest Hemingway również odebrał sobie życie.

50-letnia Mariel, jak sama opowiada, całe swoje życie chciała zabezpieczyć się przed chorobami. Przeszła depresję. Bała się, że również ma chorobę psychiczną w genach.

Ale znalazła sposób na uspokojenie wewnętrzne, na swoje życie. Stosuje zasady zdrowego odżywiania się, wysypia się, uprawia jogę, dużo czasu spędza na świeżym powietrzu.

„Gdy zaczęłam myśleć, że życie jest wspaniałą przygodą, wszystko ułożyło się w szczęśliwą całość” – powtarza podczas swoich spotkań motywacyjnych, które odbywa w całym kraju.

Jej słowa trafiają do ludzi. Widziałam jak wywołują uśmiechy na ich twarzach. Dają im pomysły jak poprawić jakość życia.

Jesteś propagatorką akcji na rzecz większej świadomości w społeczeństwie na temat samobójstw.
Co zrobić, żeby zabezpieczyć młodzież przed odbieraniem sobie życia?

Proszę, zacznijmy rozmawiać na temat samobójstw z dziećmi, młodzieżą, tymi, których kochamy, przyjaciółmi. Zrozumienie problemu i edukacja są konieczne. Pokażmy, że rozumiemy bez oceniania innych i zaprowadźmy młodych w potrzebie do lokalnych grup wzajemnego wsparcia.

Jaka jest twoja rada na ograniczenie dostępu dzieciom do komputera i telewizora?

Zwyczajnie, ustalić limit czasu każdego dnia, który spędzają z technologią. Robić wszystko, by dzieci były na dworze. Jesteście rodzicami, a to znaczy, że macie prawo, by decydować o wyborach dla dzieci, które służą im najlepiej i są dla ich zdrowia.

Jeśli miałabyś szansę otwarcia szkoły podstawowej, to jaka byłaby to placówka?

Wyglądałaby jak szkoła Waldorfa, miejsce dla dzieci, które uczą się poprzez naturę i ruch. Musi być zmiana
w stylu nauczania dzieci w Ameryce.

Jesteś znana polskiej społeczności głównie jako aktorka, modelka i wnuczka Ernesta Hemingway’a.
Nie wszyscy wiedzą o twoim promowaniu zdrowego stylu życia. Co radzisz, nie tylko polskim matkom, ale wszystkim rodzicom, by mogli stworzyć zdrową rodzinę?

Zabrzmi jak cliche, ale nasze zdrowie jest wszystkim. Ucząc nasze dzieci zdrowego stylu życia, możemy zmienić jak ludzie zaczną postrzegać zdrowie. Odeszliśmy bardzo daleko od życia zdrowo z powodu przerobionych produków żywnościowych, z dodatkami GMO, farmami-fabrykami. Razem z moim partnerem Bobby Williams chcemy zainspirować ludzi do zakładania własnych ogródków, hodowania kur, by mieć własne jajka i stworzyć takie społeczności lokalne, razem z naszymi rodzinami i sąsiadami, którym zależy na zdrowiu i dbają o nie.

Jak opiszesz kobietę szczęśliwą?

To ja! Kocham moje życie, mojego partnera, moje środowisko, chociaż tak jak wielu w tym kraju, czuję stres
z powodu trudnej ekonomii. Kocham sposób w jaki żyję. Potrafię znaleźć czas dla siebie; jem zdrowo i często jestem na łonie natury. Wierzę w swoją pracę na rzecz większej świadomości społecznej na temat zdrowia. Jestem bardzo szczęśliwą kobietą. Pracuję też nad swoim mózgiem dzięki technologii Brainstate. (Nowoczesna metoda używana do leczenia m. in. depresji i ADD. Więcej informacji www.Brainstatetech.com przyp. autorki). Czuję, że znalezienie balansu w moim mózgu doprowadziło mnie do większego szczęścia.

Proszę wymień trzy najważniejsze rzeczy, których matka powinna nauczyć swoje dzieci?

Współczucia dla innych, dobrego zachowania, umiejętności pielęgnowania ważnych wartości.

Twierdzisz, że należy życie uczynić przygodą i przyjemnością. Co to znaczy?

Znajdź w swoim życiu rzeczy, które wychodzą poza twoją strefę wygody i poczucia bezpieczeństwa, które będą wyzwaniem dla ciebie pod względem fizycznym i obudzą w tobie większą świadomość.

Czy możesz zdradzić tajemnicę swojej świetnej kondycji?

Pij wodę, dużo śpij, jedz organiczne produkty i wyjdź na świeże powietrze. Super łatwe rady.

Dziękuję za rozmowę.

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum Mariel Hemingway

MARIEL HEMINGWAY

Aktorka, pisarka, wnuczka Ernesta Hemingway’a, który popełnił samobójstwo kilka miesięcy przed jej narodzinami. Swoje imię zawdzięcza nazwie portu Mariel na Kubie, gdzie jej sławny dziadek chętnie łowił ryby. Zagrała m. in. w „Manhattan” (1979) Woody Allena i „Star 80” (1983). Autorka książek o jodze, zdrowym odżywianiu i gotowaniu. Matka dwóch córek: Dree (1987) i Langley (1989).

www.MarielHemingway.com
www.Thewillingway.com

Poprzedni artykułKasia Grabek: „Destination Anywhere/Somewhere Else”
Następny artykułStypendia 2012 dla zdolnej młodzieży polskiego pochodzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj