Dwa obrazki z moich ostatnich spotkań.

Pierwszy. Trwa zebranie na temat dzieci w Rockland. Duża sala. Zebrało się około 150 kobiet i mężczyzn. Każdy mówca wstaje z miejsca i z mikrofonem w ręku dzieli się sprawami, które są tematem spotkania. Wszyscy są do siebie zwróceni twarzami, bo siedzą bo przeciwnych stronach.

W pewnym momencie młoda matka podnosi swoje dziecko z podłogi, gdzie bawiło się na kocyku. Rozpina bluzkę i wyjmuje pierś. Przystawia do niej synka.

Kobieta jest jedyną osobą z dzieckiem.

Drugi obrazek. Baby shower, czyli przyjęcie na cześć kobiety w ciąży. Pojawiło się 25 kobiet. Mężczyźni nie byli zaproszeni.

Gdy ciężarna otwiera prezenty i prezentuje je wszystkim gościom, jedna z kobiet, która przyszła
z 7-miesięcznym dzieckiem, wyjmuje z torby specjalny kolorowy fartuch. Zakłada go i pod fartuch wkłada synka. Karmi.

Kiedy i jak wypada karmić piersią, gdy jest grupa obcych ludzi?

Wiadomo, że karmienie malucha jest sprawą naturalną. Jemy na ulicy, na ławce, w samolocie, gdy obok siedzą nieznane nam osoby. Nikt nie dziwi się.

Ale nadal karmienie piersią dziecka w miejscu, gdzie jest grupa ludzi, budzi kontrowersje. Odwróciłabym zachowanie obu matek we wspomnianych sytuacjach. Dyskretniej karmiłabym dziecko na zebraniu.

Ciekawe co myślą inne matki?

Danusia Świątek

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Mój najpiękniejszy Popielec”
Następny artykuł„Piraci i ich skarby” – fragmenty prezentacji Piotra Nawrota.

2 KOMENTARZE

  1. Odpowiedz na pytanie: „Kiedy wypada karmnic piersia publicznie” jest jedna:ZAWSZE. Czesto jest to jedyny pokarm malego dziecka i jesli jest glodne trzeba je karmic bez wzgledu na to gdzie znajduje sie matka. Dyskusja na ten temat wydaje mi sie wrecz niestosowna; glodzic niemowlaka czy nie?(Do tego sprowadza sie pytanie) Chodzi bardziej o to czy karmiace matki zachowuja pozadana dyskrecje? Nie zawsze, tak samo jak nie zawsze w sklepie czy w biurze kobiety ubieraja sie profesjonalnie i maja na wierzchu zwykle duzo wiecej niz karmiace matki, albo mezczyzni z obnizonymi do maksimum spodniami, zdeterminowani by pokazywac wszystkim publicznie swoje posladki i bielizne osobista. Ci mezczyzni i te kobiety z naturalnymi lub sztucznymi „atrybutami” na wierzchu, powinni byc przedmiotem tej dyskusji, bo tego robic nie musza, karmiace matki musza karmic swoje dzieci to jest ich obowiazek jesli zalezy im na zdrowiu swoich pociech.
    P.S. Wykarmilam piersia swoich dwoch Synow i przyznam, ze jest to mozliwe by karmic zawsze tam gdzie sie jest z zachowaniem dyskrecji oczywoscie.
    Uwaga: Pomocna informacja dla karmiacych matek: Pracodawca w USA prawnie musi zapewnic karmiacej matce dyskretne i czyste miejsce do ewentualnego sciagania pokarmu w godzinach pracy, jesli karmiaca kobieta o to poprosi.

  2. Pytanie „Kiedy wypada karmic piersia publicznie? jest nieodpowiednie. Odpowiedz jest jedna: zawsze kiedy tylko dziecko jest glodne. Mozna zapytac czy glodzic niemowlaka czy pozwolic mu jesc? Jesli matka dba o swoje dziecko i zalezy jej na jego zdrowiu, to karmic musi wszedzie. Pytanie moze byc inne, czy zawsze matki robia to dyskretnie. Nie zawsze, tak jak nie zawsze kobiety w biurze czy w sklepie ubieraja sie profesjonalnie wystawiajac na wierzch swoje naturalne albo sztuczne „atrybuty” czy mezczyzni obnizajacy maksymalnie swoje spodnie, wystawiajac publicznie posladki i pokazujac bielizne osobista. Ci mezczyzni i te kobiety nie musza tego robic, a matki karmiace musza karmic swoje dzieci, na nich spoczywa obowiazek zdrowego odzywiania malutkiego czlowieka.
    P.S.Informacja dla pracujacych matek. W USA pracodawca ma prawny obowiazek zapewnic mlodej matce (jesli wystapi z taka prosba)dyskretne i czyste miejsce do sciagania pokarmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj