Anna Frajlich z najnowszym tomem poezji „Łodzią jest i jest przystanią”
Anna Frajlich z najnowszym tomem poezji „Łodzią jest i jest przystanią”
„Z Anią mamy wyjątkową więź emocjonalną i już po raz czwarty gościmy ją w naszym nieformalnym klubie” – powiedziała Ewa Sukiennik – Maliga, jedna
z założycielek literackiego salonu u Danusi Rozwadowskiej na Greenpoincie. Wielbicielki polskiej prozy i poezji nie mogły doczekać się spotkania
z uznaną poetką, prozaikiem i profesorką na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Anną Frajlich, która pojawiła się z mężem, Władysławem Zającem. Frajlich czytała wiersze ze swojego najnowszego tomu „Łodzią jest i jest przystanią” (Wydawnictwo FORMA). Wiersze pochodzą z lat od 2001 do 2012.

„Nigdy nie miałam czasu, żeby pisać wiersze. Piszę je, gdy do mnie przychodzą. Zawsze pod impulsem chwili” – zwierzyła się Frajlich. Pod wpływem obejrzanych rysunków Dali napisała „W drewnie”, wiersz o Dafnie, która zamieniła się w drzewo. „Wyższe wieże” powstały cztery dni po tragicznym 11 Września. „Łyżeczka kawy”, mój ulubiony wiersz, narodził się, gdy poetka zauważyła ostatnią łyżeczkę kawy ze słoika po mamie. Wiersze Frajlich mają nutkę humoru, ironii, bólu, zamyślenia, poszukiwania, żalu, zapytania i krzyku. Tego wszystkiego, wokół czego nie można przejść obojętnie. Jej poezję poznają, w kanonie obowiązkowej lektury, wszystkie dzieci w Polsce w wieku gimnazjalnym i szkoły średniej.

Frajlich pisze wiersze po polsku, ale kilka napisała też po angielsku dla swojego wnuka. Doskonała szansa, by wiersze czytać w oryginale uczniom w polskich szkołach sobotnich w USA i nie tylko. Każde dziecko, wychowane w Ameryce, powinno znać poezję tej wyjątkowej poetki, która mieszka w Nowym Jorku od 1970 roku.

Co w planach Frajlich, autorki 12 tomów wierszy? W przyszłym roku zamierza ona uporządkować notatki
o kobietach, które wyciągnęły do niej rękę i pomogły w rozwoju jako poetka i profesorka na Uniwersytecie Columbia.

Czekamy na publikację i gratulujemy nowego tomu poezji!

A może założycielki nieformalnego klubu literackiego na Greenpoincie, staną się inspiracją do powstawania podobnych grup wśród Polek w Ameryce?

Teskt i zdjęcia: Danuta Świątek
Video: Kazimierz Pienkawa

PS. Zachęcam do odwiedzenia portalu poetki www.AnnaFrajlich.com

Ewa Sukiennik - Maliga opowiada o twórczości Anny Frajlich.
Ewa Sukiennik – Maliga opowiada o twórczości Anny Frajlich.Poprzedni artykułPiknik na Governor Island
Następny artykułMafalda po polsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj