Kangury z Mahwah, NJ

21 marca do XVI Konkursu Matematycznego “Kangur” USA przystąpiło 23 dzieci i młodzieży w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

– Kangur jest już naszą tradycją, bo po raz jedenasty organizujemy konkurs w szkole i z dumą stwierdzam,
że aż 18 uczestników to Polacy, nasi uczniowie.
– Mówi Teresa Osadnik, dyrektor placówki. W konkursowej grupie znalazł się jeden Hindus, dwoje Rosjan i dwoje Amerykanów.

Kangur to nie tylko sprawdzian z wiedzy, ale również z logicznego myślenia i próba nerwów.

To mój pierwszy duży test. Nigdy jeszcze nie pisałem takiego testu w szkole. – Zwierza się przejęty 8-letni Antoś Kałuża. – Niektóre pytania były trudne, ale będę też brać udział w konkursie za rok. 11-letnia Emily Zakrzewski, która już po raz trzeci bierze udział w Kangurze, jest z siebie zadowolona, chociaż przyznaje,
że pytania były trudne.

Uczniowie mieli 75 minut, by odpowiedzieć, w zależności od grupy wiekowej, na 24 lub 30 pytań. Matematyczny Kangur wywodzi się z Australii, a do USA wprowadziła go w 1998 roku Maria Omelańczuk z Chicago.

Blisko 7 milionów dzieci i młodzieży na świecie w trzeci czwartek marca, jak regulamin nakazuje, spróbowało swoich sił w matematyce. Na najlepszych czekają m. in. obozy i nagrody rzeczowe.

Danuta Świątek

Poprzedni artykułWierszyki dla najmłodszych
Następny artykułKochani Dziadkowie czyli o roli dziadków w dwujęzycznym wychowaniu dzieci.