FullSizeRender-1

Tegoroczna, międzynarodowa olimpiada matematyczna, XVII Math Kangaroo USA, przyciągnęła 21 tysięcy uczestników. „Rozwiązywali oni zadania w 450 punktach, przygotowanych w szkołach, bibliotekach i innych miejscach” – mówi Maria Omelańczuk, prezydent i założycielka Math Kangaroo USA, dzięki której olimpiada trafiła do Stanów Zjednoczonych. W 50 polonijnych ośrodkach było zarejestrowanych 1600 uczniów. Nie wszyscy rodzice podczas zapisów odnotowują polskie pochodzenia, stąd też trudno dokładnie określić liczbę dzieci polskojęzycznych. W polonijnych ośrodkach do olimpiady przystępują również uczniowie z innych grup etnicznych.

Uczestnicy olimpiady mieli 75 minut na rozwiązanie 24 zdań, jeśli są uczniami klas od 1 do 4. A pozostali uczniowie od 5 klasy do 12 zmierzyli się z 30 zadaniami. Uwaga, bez kalkulatora.

W Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, która od samego początku bierze udział w olimpiadzie, przystąpiło 20 osób.
„Jedenaścioro z nich to dzieci polskiego pochodzenia” – mówi dyrektor Teresa Osadnik. „Pozostali zaś są pochodzenia hinduskiego, włoskiego i rosyjskiego. Co roku mamy tę samą liczbę uczestników ze względu na dostępną liczbę miejsc w lokalu” – dodaje.

O tym jak wielkie postępy w rozwoju olimpiady matematycznej w USA zostały zrobione, świadczą same liczby. W 1998 roku zadania rozwiązywało 32 uczniów. W 2014 roku było ich prawie 17 tys. A w tym roku przybyło kolejnych 4 tys. uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymują drobne upominki, koszulki i dyplomy, a na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

FullSizeRender

Jeśli szkoły lub rodzice chcą, by ich dzieci przystąpiły do Kangura matematycznego, a nie mają w pobliżu żadnych miejsc, w których odbywa się olimpiada, powinny skontaktować się z Marią Omelańczyk (maria@mathkangaroo.org). Zainteresowane osoby mogą bowiem otworzyć nowy punkt Math Kangaroo USA.

W tym roku do olimpiady na całym świecie, tradycyjnie w trzeci czwartek marca, przystąpiło ponad 6 mln osób. Matematyka uczy logicznie myśleć, a to przydaje się w życiu na każdym kroku. Warto zachęcać dzieci do matematycznego Kangura i sprawdzić portal www.mathkangaroo.org, który również oferuje krótkie filmy, objaśniające rozwiązanie wielu matematycznych problemów.

Danuta Świątek

Poprzedni artykułWrażliwość nie jest słabością!
Następny artykułRoztrzygnięcie Konkursu Opowiadania Baśni i Legend w Fundacji Kościuszkowskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj