lusterko w samochodzie

U Kimberly w klasie jest chłopiec, którego mama przejechała samochodem, cofając się przed domem.

Chłopiec przeżył.

Ale wiele tygodni walczył o życie, a wtedy jego mama konała od wyrzutów sumienia.

Odbyła się zbórka pieniędzy na pomoc rodzinie. Znajomi prowadzili dyżury gotowania obiadów dla rodziny chłopca, która całymi dniami przesiadywała w szpitalu.

Ile razy czytam o tragicznych wypadkach podczas cofania samochodu, tyle razy przed oczami staje mi twarz chłopca z Kimberly klasy i jego matki.

Według rządowych danych w ostatnim roku zginęło 228 osób podczas cofania auta. W tym 110 z nich stanowiły dzieci poniżej 10 roku życia! Ponadto zanotowano około 17,000 przypadków różnych obrażeń.

Gdyby we wszystkich samochodach pasażerskich były zainstalowane kamery cofania i radia z dużymi wyświetlaczami, pewnie wielu tych tragedii można by uniknąć. Wszystkie nowe samochody w USA od 2014 roku miały być wyposażone właśnie w te urządzenia zabezpieczające. Wiadomo, że producenci samochodów domagają się przesunięcia granicy nowych wymogów do 2016 roku, bo nie otrzymali nowych przepisów bezpieczeństwa w samochodach z departamentu transportu.

Na razie pozostaje kierowcy zainstalowanie kamer cofania na własne żądanie. Pewnie, że one nie są perfekcyjnym rozwiązaniem problemu. Wyniki badań prowadzonych przez Oregon State University wskazują, że tylko jeden na pięciu kierowców, którzy mieli zamontowane kamery w bocznych lusterkach, je używał.

Nic nie zastąpi zachowania super środków ostrożności podczas cofania autem.

Kamery cofania są tylko do nich dodatkiem.

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Źródła wyrozumiałości” – artykuł Janusza Korczaka dla Głosu Nauczycielskiego z 1919 r.
Następny artykułZ Acapulco do Limy. Zobaczyć, jak się robi krok naprzód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj