Mijający rok szkolny odznaczył się kalendarzach na całym świecie obchodami już trzeciego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (PDD). To nowe święto zainicjowane i koordynowane przez Dobrą Polską Szkołę, z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastów i przyjaciół, popularyzując wśród polonijnych społeczności ideę dwujęzyczności oraz potrzeby celebracji języka polskiego i polskiego dziedzictwa w polonijnych rodzinach. W tym roku w organizacji przedsięwzięcia partneruje nam Fundacja Edukacji Polonijnej przy wsparciu Polskiego Senatu RP.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest co roku w trzeci weekend października, w tym roku przypadnie więc na dni 20-21 października. Co przyniesie? Jakie nowe inicjatywy i projekty? Ile z nas dołączy się do jego obchodów? W 2017 r. PDD świętowano w ponad 200 ośrodkach polonijnych na czterech kontynentach. Czy w 2018 r. święto dotrze do jeszcze większej rzeszy Polonii w kolejnych zakątkach globu? Liczymy na to, że tak i najserderczniej zachęcamy do włączenia się w tę ważną inicjatywę!

 

 

Tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Polonijnym Dniu Dwujęzyczności, odsyłamy do informacji w Wikipedii oraz linków zamieszczonych na końcu tego artykułu. Wszystkich pragniemy poinformować, że w przygotowaniach do tegorocznej edycji PDD pomogą Państwu informacje i materiały znajdujące się na stronie PDD pod adresem: www.polishbilingualday.com Platforma nieustannie się rozbudowuje i jak zwykle będziemy starali się dostarczać Państwu wciąż nowych pomysłów, materiałów oraz inspiracji do przygotować PDD w Waszych szkołach i ośrodkach.

Oprócz fotorelacji i sprawozdań z obchodów PDD na świecie w poprzednich latach, które już stanowią imponującą bazę pomysłów i podpowiedzi, w tym roku znajdą Państwo na stronach m.in.:

  • Nowe grafiki 2018 do wykorzystania na plakatach, broszurach, koszulkach, upominkach itp.
  • Nowy klip muzyczny do piosenki-hymnu PDD pt. „Trzy słowa”
  • Nową reklamę PDD oraz dwujęzycznej edukacji do promocji PDD w Waszych lokalnych środowiskach polonijnych
  • Nowe hasła i wiersze propagujące dwujęzyczność oraz PDD
  • Nowe propozycje zabaw, konkursów, quizów i skeczów do przeprowadzenia podczas PDD
  • Nowe prezentacje i scenariusze przedstawień do wykorzystania podczas PDD
  • Informacje o nowych konkursach i inicjatywach w związku z tegorocznym PDD i dwujęzyczną edukacją na świecie
  • Informacje o tym, jak zostać Ambasadorem Dnia Dwujęzyczności – do udziału w tym projekcie zapraszamy wszystkie polonijne szkoły, instytucje i stowarzyszenia pracujące z polonijnymi dziećmi!

Wszystkie wymienione powyżej materiały będą systematyczne zamieszczane już od czerwca. Zachęcamy do częstego odwiedzania platformy!

 

 

Życzymy wszystkim wspaniałego, letniego wypoczynku, a wraz z nastaniem nowego roku szkolnego mnóstwa kreatywności, wspólnoty oraz pozytywnej energii przy przygotowaniach i w realizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018! Bądźcie z nami i dzielcie się własnymi pomysłami i przemyśleniami. Czekamy na wasz odzew i waszą współpracę. Łączmy się i bądźmy dla siebie inspiracją oraz pomocą!

 

Zespół portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła
Nowy Jork, USA

www.PolishBilingualDay.com
www.DobraPolskaSzkola.com

 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2018 współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2018. Polskim partnerem projektu jest Fundacja Edukacji Polonijnej.

 

 

Poprzedni artykułOdkryj Polskę / Explore Poland
Następny artykułDzień Dziedzictwa Polskiego w Lindenhurst NY. 10 czerwca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj