21 kwietnia 2023 roku minęło osiem lat od rozpoczęcia działalności edukacyjnej Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta. Nie jest to jeszcze „okrągły” jubileusz, ale jubileusz, który daje satysfakcję. Jest to doskonała okazja do podsumowania działalności szkoły i przeanalizowania dotychczasowych jej osiągnięć, aby dzięki wyciągniętym wnioskom, skoncentrować się na jeszcze lepszych i efektywniejszych formach edukacyjnych.

Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy nam zaufali i towarzyszą do dzisiaj oraz tym, którzy pomogli nam stworzyć placówkę na miarę aktualnych potrzeb uczniów. Jako nadrzędny cel obraliśmy kształcenie kompetencji językowych, rozwijanie skutecznego porozumiewania się językiem polskim zarówno w mowie, jak i w piśmie.

.

.

.

Przyjazna atmosfera, spersonalizowany przekaz, dostosowany do możliwości ucznia i dwujęzyczna kadra pedagogiczna, sprawia, że nasza szkoła to radość nauki.

W ciągu tych minionych ośmiu lat zrealizowaliśmy wiele, ale jeszcze ciągle dużo przed nami. W 2018 roku zorganizowaliśmy KLUB MŁODEGO CZYTELNIKA, którego celem było rozbudzenie w dzieciach zamiłowania do czytania. Chcieliśmy tym samym uświadomić dzieciom i rodzicom, ile zalet wynika z umiejętności z czytania i zachęcić do pielęgnowania ich w życiu codziennym. W pierwotnej wersji klub miał charakter bezpłatnych spotkań pozalekcyjnych w grupie dzieci chętnych do czytania. Starsze dzieci czytały młodszym. Obecnie propagujemy czytanie w domu, wypożyczając dzieciom książeczki typu „Kicia Kocia” czy „Martynka”. Uczniowie przesyłają nam zdjęcia i opowiadają o przygodach bohaterów przeczytanych książeczek.

.

.

.

Aby sprawić nieco radości dzieciom w trakcie czterogodzinnego pobytu w szkole, stworzyliśmy szkolną maskotkę – liska H.R.Berta (od imienia naszego patrona), popularnie zwanego Bercikiem. Bercik towarzyszy nam w imprezach szkolnych i umila dzieciom ich urodziny.

Zorganizowaliśmy też naszą szkolna orkiestrę, w której zajęcia również były nieodpłatne dla dzieci. Niestety, z uwagi na pandemię, nie udało się już potem jej reaktywować, ale mamy ogromną satysfakcję oraz nagrania, do których wracamy z sentymentem.

W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzimy zajęcia artystyczne i lekcje języka hiszpańskiego. Od trzech lat przeprowadzamy dla wszystkich chętnych uczniów klas maturalnych test poprawności językowej firmy Avant, Stamp 4S, który kwalifikuje absolwentów do otrzymania certyfikatów Global Seal of Biliteracy. Uczniowie otrzymują je wraz z dyplomem ukończenia szkoły średniej.

Naszemu wspaniałemu gronu pedagogicznemu i współpracownikom życzymy, aby satysfakcja z dotychczasowej działalności była motywacją do dalszej działalności i źródłem jeszcze lepszych wyników edukacyjnych. Z tej okazji zorganizowaliśmy nauczycielem „słodką niespodziankę” z udziałem muzyka Krzysztofa Gieronia, przygrywającego na saksofonie w trakcie spotkania.

Uczniom szkoły życzę, aby nie przestawali w zgłębianiu wiedzy o kulturze i języku polskim, a po latach wspominali naszą szkołę i naukę w niej z dumą i zadowoleniem.

Nasze szkolne motto brzmi „Nauka to podróż, która trwa przez całe życie”. Podróżujcie więc z nami, potem już samodzielnie, nieustannie zgłębiając wiedzę.

Rodzicom, opiekunom, współpracownikom i przyjaciołom szkoły dziękujemy za bezinteresowną pomoc i  ogromne wsparcie.

Portalowi DobraSzkolaNowyJork.com dziękujemy za promowanie naszych wydarzeń na łamach swojego portalu oraz Facebooka.

Irena Woźniak

Dyrektor szkoły

Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta

Poprzedni artykuł„Oskar i Pani Róża”, czyli  lektura 21. wieku
Następny artykułI Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj