15 marca w Domu Polskim odbył się Jubileusz 30-lecia istnienia Szkoły Polskiej w Portland. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Świętego Stanisława. Do Domu Polskiego tłumnie przybyli obecni i byli nauczyciele, uczniowie i rodzice, absolwenci i przyjaciele szkoły. 

Wśród honorowych gości znaleźli się:

  • Mateusz Gmura – konsul d/s Polonii, który reprezentował Konsulat Generalny RP w Los Angeles.
  • Josh Cabot – co-chair Overlook Neighborhood Association w Portland.
  • Robert Fiszer – Prezes Towarzystwa Biblioteki Polskiej w Portland.
  • Renata Dajnowska- Prezes Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża USA.
  • Anna Cholewińska –  dyrektorka szkoły polskiej w Bellevue, przedstawicielka Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża USA.
Pamiątkowe zdjęcie nauczycieli z Panem Mateuszem Gmurą

Podniosły charakter wydarzenia rozpoczęło wprowadzenie flag państwowych, a zgromadzeni goście wspólnie odśpiewali hymny: amerykański, polski i polonijny. Następnie zespół taneczny “Sobótka”, przygotowany przez Marka Stępnia, zaprezentował poloneza.

Dyrekcja szkoły – panie Renata Dajnowska i Renata Wolak przywitały przybyłych gości, a przedstawiciel Konsulatu odczytał list gratulacyjny od Konsul Generalnej – pani Pauliny Kapuścińskiej.

Gość honorowy, Konsul Mateusz Gmura wita zgromadzonych gości.

Polska Szkoła w Portland przez 30 lat swojej działalności odegrała bardzo ważną rolę w edukacji i integracji polskiej społeczności na emigracji. Liczne przemówienia były więc pełne wdzięczności i uznania skierowane do wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły. Tylu serdecznych życzeń i ciepłych słów w tej placówce dawno już nie padło.

Na zdjęciu od lewej: Renata Wolak, Anna Gindlesperger, Renata Dajnowska, Jadwiga Witkowska, konsul Mateusz Gmura i Gabriela Strączek. 

Były też nagrody i wyróżnienia. Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymały panie Sylwia Brossard i Agnieszka Jurska. Docenieni zostali także poprzedni i obecni dyrektorzy szkoły oraz nauczyciele z najdłuższym stażem: Jadwiga Witkowska, Renata Dajnowska, Marek Stępień, Anna Gindlesperger i Renata Wolak. Niestety, z przyczyn zdrowotnych, w uroczystościach nie uczestniczył ks. Ryszard Philiposki, pomysłodawca utworzenia szkoły.

Tabliczka “Przyjaciel Szkoły Polskiej” nadawana zasłużonym nauczycielom, rodzicom, osobom prywatnym czy organizacjom wspierających działalność szkoły.

“Złote Jabłuszka” powędrowały do pań: Agnieszki Szadzińskiej, Marii Tarnawski i Ewy Błaszczyk – Cebuli oraz pana Marcina Mitana. Podziękowania za pracę w szkole otrzymali wszyscy nauczyciele, a najbardziej zasłużeni rodzice i przyjaciele szkoły –  tabliczkę “Przyjaciel Szkoły Polskiej” lub dyplom uznania.

Nokturne op 9 nr 2  Chopina – Józefina G. i ‘Białe róże” – Veronique B.

W programie artystycznym wydarzenia znalazły się polskie piosenki, wiersze i tańce ludowe w wykonaniu uczniów szkoły. Usłyszeliśmy m.in.: “Kanon szkoły”, “Katechizm polskiego dziecka”,  “Żabki” oraz ”Jesteśmy Polką i Polakiem”. Pięknie wybrzmiał utwór “Białe Róże” oraz Nokturn Chopina, wykonane przez uczennice klas najstarszych. Wprowadziło to zgromadzonych gości w melancholijny, pełen wspomnień nastrój. Nie zabrakło również Szkolnego Zespołu Muzycznego, który jak zwykle zaprezentował swój repertuar oraz specjalnie przygotowany na tę okazję rap o szkole.

“Krasnoludki”  klasy najmłodsze.

.

Niezwykle miłym akcentem było przyznanie wyróżniającej się młodzieży dyplomów uznania przez pana Konsula. Były wśród nich gratulacje dla laureatów stypendium Polonii w Portland za wyniki ze znajomości języka polskiego, uzyskane podczas testu STAMP 4S Polish oraz za zaangażowanie w życie polonijne m.in. za występy w zespole muzycznym. Od wielu lat przy szkole działa również zespół taneczny dla dorosłych. W sobotni wieczór dało się zauważyć, że znacznie obniżyła się średnia wieku jego tancerzy. Pan Marek, prowadzący zespół, skutecznie namawia i zachęca coraz młodszych kandydatów, do nauki tańców ludowych. Wielkie brawa zebrała “Polka Warszawska” będąca zakończeniem części artystycznej programu.

Zespół “Sobótka”

Każdy Jubileusz to okazja do wspomnień, rozmów, podsumowań i planów na przyszłość. Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć, jak zmieniała się szkoła na przestrzeni lat – w bibliotece zorganizowano wystawę prac i zdjęć z 30 lat działalności szkoły. Wspomnienia przywołał również specjalnie przygotowany na tę okazję film, którego bohaterami byli absolwenci i obecni uczniowie, nauczyciele i rodzice. 

Na zakończenie uroczystości zespół “Sobótka” tanecznym krokiem i brawurowo wykonanym “Sto lat” zaprosił wszystkich gości na jubileuszowy tort i szampana. 

Panie dyrektor: Renata Dajnowska i Renata Wolak i Konsul Mateusz Gmura

Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli historię szkoły, tym którzy pomogli w zorganizowaniu tej uroczystości jak również tym, którzy przyszli i swoją obecnością uczcili to ważne święto. 

Agnieszka Jurska, nauczycielka szkoły

Zdjęcia: Gabriela Strączek oraz archiwum szkoły

Poprzedni artykuł„Wyspy Bergamuty” – wierszowisko muzyczne w/g Jana Brzechwy z muzyką Jakuba Polaczyka
Następny artykułXIX Konkurs Recytatorski w Trenton – czyli „Czesz się, Jerzy, jak należy”!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj