100_1485

Szkoła to nie tylko lekcje – przekonują organizacje pozarządowe. Na stronie klubu !!!BUDA TO NUDA!!!! Autumn81702 postuluje: „2 miesiące nauki, 10 miesięcy wakacji!” Nie wiem, co na tę propozycję MEN, ale dzięki ogłoszonemu przez nie Roku Szkoły z Pasją niejeden uczeń zatęskni za rokiem szkolnym.

Na stronie !!!BUDA TO NUDA!!!! w serwisie zapytaj.onet.pl można znaleźć „klub dla wszystkich, których/którzy nudzą lekcje, uważają że marnują czas w szkole i chcą żeby zawsze były WAKACJE” (w całym artykule zachowana została pisownia oryginalna – przyp. K.B.) „Jeśli spełniasz choć jeden z powyższych punktów to klub dla ciebie!” – zachęcają twórcy klubu. Liczne wypowiedzi użytkowników nie nastrajają jednak optymistycznie. Uczniom coraz bardziej nudzi się w szkole, a przecież szkoła nie musi być nużąca. Tylko jak to zrobić?

– Chcielibyśmy skończyć z uczniowskim hasłem „Buda to nuda”, bo przecież wielu uczniów rozwija swoje pasje w szkole i poza nią – zapewnia Ewa Ludwikowska, nauczyciel-konsultant w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. – Chcemy pokazać, że skoro my, nauczyciele, mamy w sobie pasję poznawczą – bo przecież właśnie dlatego wybraliśmy ten zawód – to warto pokazywać piękno dziedzin, którymi się zajmujemy. Jest jednak jedna zasada – pasję trzeba mieć w sobie. W naszym województwie mamy szkoły, dyrektorów i nauczycieli z pasją.

– Szkoła to nie tylko lekcje. Można też zostać po lekcjach. I to bynajmniej nie w kozie, ale na zajęciach pozalekcyjnych, gdzie każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Nie zawsze jednak tak jest. – Często słyszymy od uczniów, że nie mają żadnych zainteresowań, a to przecież tylko kwestia dotarcia do ucznia i rozbudzenia
w nim pasji – przyznaje Ewa Ludwikowska.

Nie tylko dla orłów

Żeby nuda nie miała wstępu do szkoły, Ministerstwo Edukacji Narodowej wpadło na pomysł wzbogacenia oferty edukacyjnej o projekty współtworzone przez organizacje pozarządowe. Dzięki temu uczniowie będą mogli ćwiczyć się w aktywności obywatelskiej, współpracy i wolontariacie. Minister Katarzyna Hall ogłosiła więc rok szkolny 2011/2012 Rokiem Szkoły z Pasją, który jest kontynuacją Roku Odkrywania Talentów. – Bardzo nam się podoba pomysł Ministerstwa, ale warto podkreślić, że to jest to, co powinno się dziać na co dzień – mówi Ewa Ludwikowska. – Pierwsza nasza, czyli Centrum, myśl brzmiała: jak to? tylko rok? Przecież to hasło powinno obowiązywać na co dzień. Każdego roku uczeń powinien z wielką pasją i zadowoleniem iść do szkoły, a w niej mieć możliwość rozwijania swoich pasji i uzdolnień.

Dyrektor z pasją

Szkoła z pasją to nie klasy, ale uczniowie. Powinni pamiętać o tym także nauczyciele. Dlatego na czele szkoły
z pasją stoi dyrektor z pasją. – Myślę, że moja szkoła jest szkołą z pasją, że staje się nią z dnia na dzień, dlatego, że są w niej nie tylko uczniowie, którzy rozwijają swoje zainteresowania, ale przede wszystkim nauczyciele, którzy mają różne pasje i je przekazują uczniom – mówi Zbigniew Grzechowski, dyrektor Zespołu Szkół
w Mogilnie. – Warto wspomnieć chociażby o projekcie Eurodesk, przygotowanym wspólnie z Fundacją „Sąsiedzi Wokół Szlaku Piastowskiego”, kiedy to przeprowadziliśmy szkolenia dla uczniów w ramach wolontariatu.

Dla każdego coś dobrego

MEN rekomenduje organizacje pozarządowe, których akcje i projekty mogą wzbogacić ofertę edukacyjną szkoły. A jest w czym wybierać. Jedną z propozycji jest „Odyseja Umysłu”.
– To program, którego celem jest rozwijanie twórczego myślenia, a szczególnie rozwiązywanie problemów
w sposób twórczy, dlatego ma formułę konkursu – wyjaśnia Dorota Kubiak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej SP 14 w Bydgoszczy i trener projektu. – Spośród przedstawionych na stronie www.odyseja.org problemów wybierany jest jeden, który uczniowie rozwiązują pod okiem trenerów drużyny. Nikt dorosły spoza drużyny nie może podpowiadać swoich pomysłów, ma jedynie dbać o bezpieczeństwo uczniów i o to, żeby się nie pojawiały blokady twórcze. Tak to chyba w ogóle powinno wyglądać w procesie edukacyjnym – nauczyciel stoi z boku i jedynie inspiruje ucznia.

Chemia i fizyka są trendy

Do idei wolontariatu przekonuje „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, który dąży do wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach.
– Studenci odwiedzają dzieci i młodzież z małych miejscowości i przekazują im nie tylko wiedzę, ale też pozytywne wzorce, bo własnym przykładem zachęcają do dalszego rozwoju i nauki – wyjaśnia Magdalena Jasińska z Torunia, regionalny koordynator programu.

Studenci prowadzą m.in. zajęcia informatyczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, pokazują, że dziedziny te nie muszą być wcale nudne. Doskonałym tego przykładem jest program edukacyjny Młody Nobel – wspólne przedsięwzięcia Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i PROJEKTORA, podczas którego zostają rozwiązane – w trakcie pokazów i doświadczeń – wszystkie te zagadki nauki, które nurtują młodzież.

Myśl globalnie, działaj lokalnie
Przyszłych społeczników zaprasza z kolei Polska Akcja Humanitarna. – Szkoła Globalna, Szkoła Humanitarna oraz poszczególne kampanie edukacyjne włączone są w projekt „Szkoła z Pasją” – wyjaśnia Dominika Rypa, PAH, Biuro w Toruniu.

Szkoła Globalna to międzynarodowy trzyletni projekt, skierowany do różnych typów polskich szkół, który przekazuje wiedzę na temat globalnych współzależności, szczególnie jeśli chodzi o zmiany klimatyczne i sprawiedliwy handel. Z kolei tematy, jakie podejmuje szkoła w ramach współpracy w Szkole Humanitarnej to prawo do wody, edukacji i żywności. – Chcemy, żeby szkoła zdobywała wiedzę i angażowała się do organizowania projektów skierowanych do mieszkańców krajów biedniejszych np. przez akcje informacyjne, poparcia czy zbieranie funduszy – mówi Dominika Rypa. – Natomiast kampanie edukacyjne dotyczą prawa do wody, edukacji i żywności. Szkoła w dowolnym momencie może się włączyć w taką kampanię, organizując zbiórkę, akcję informacyjną lub edukacyjną na podstawie materiałów PAH.
Czy to znaczy, że Jaś Kowalski z Polski, wrzucając złotówkę, może pomóc dzieciom w Sudanie?
– Oczywiście – zapewnia Dominika Rypa. – Kilka lat temu organizowana była akcja „Złotówka dla Afganistanu”, która pokazała nam, że wystarczy zbiórka samych złotówek, żeby udało się odbudować szkołę w Kabulu.

Nie czekaj, przyłącz się!
Aktualnie projekt Szkoła z Pasją realizuje 888 szkół. Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.szkolazpasja.men.gov.pl. – Szkoła ma być dla ucznia miejscem przyjaznym, a naszym zadaniem jest pomaganie mu w poznawaniu świata, a nie tylko pokazywanie, jak on wygląda – przyznaje Ewa Ludwikowska. – Mamy być mentorami uczniów. Powinniśmy tak organizować proces edukacji, żeby obudzić w nich pasję. I tak się dzieje.

Karina Bonowicz
Artykuł ukazał się również na łamach portalu pomorska.pl

Poprzedni artykułNowy Jork w obiektywie Łukasza Bielawskiego
Następny artykuł„Gdzie są rodzice?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj