fintikluszki2

 

Poznawanie różnych kultur jest kluczem do zrozumienia świata. Im wcześniej rozbudzimy nimi zainteresowania u dzieci, tym szybciej one staną się obywatelami świata. Jednym z miejsc, które oferuje programy skierowane na uwrażliwienie kulturowe jest Fundacja Edukacji Międzykulturowej w Warszawie (www.miedzykulturowa.org.pl). Warto czerpać z jej pomysłów w wychowaniu dzieci bez względu na wiek, a szczególnie małych i bez względu na kraj zamieszkania.

Z Agnieszką Dziarmagą-Czajkowską z zarządu fundacji rozmawia Danuta Świątek.

Fundacja istnieje od 2006 roku, czyli teraz obchodzicie 10-lecie. Dlaczego powstała fundacja i jakim celom ma służyć?

Fundacja została założona przez trzy absolwentki etnografii. Naszą główną motywacją była chęć pokazania naszym dzieciom jak ciekawy i różnorodny jest świat, że warto go poznawać po to, by lepiej zrozumieć. 10 lat temu było niewiele wartościowych materiałów, zajęć, portali internetowych poświeconych tej tematyce.

Działamy w dwóch obszarach. Pierwszy z nich to edukacja międzykulturowa, rozumiana bardzo szeroko jako edukacja mająca na celu przybliżanie różnorodności kulturowej świata. Pokazująca podobieństwa i różnice w kulturze i życiu społecznym, również po to, by lepiej zrozumieć i poznać swoją własną kulturę, jej korzenie i przemiany.

Mamy także program współpracy rozwojowej. Od początku działalności realizujemy projekty w Gruzji. Przede wszystkim służą one lokalnym społecznościom, poprawie edukacji, w szczególności dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy pierwsza dekada pokazuje, że udaje się te cele realizować?

Myślę, że tak. Nasze projekty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Rozwija się grono współpracujących z nami instytucji: szkól, bibliotek, domów kultury.

Mamy stałą ofertę warsztatów, rozbudowujemy stronę na której dziś można znaleźć kilkadziesiąt konspektów zajęć i bardzo bogaty dział „Dla dzieci”  z grami, do wykorzystania przez rodziców i nauczycieli. Opracowujemy także teksty eksperckie m.in. do Urzędu ds. Cudzoziemców.

Zauważyłam, że macie ciekawe projekty, szczególnie nastawione na  Gruzję i Tanzanię. Dlaczego akurat te kraje?

Gruzja, ponieważ jedna z założycielek fundacji od lat zajmuje się tym krajem. I naukowo, i z pasji. W Tanzanii udało się zrealizować tylko jeden projekt, ale wszystko jeszcze przed nami.

Które z waszych projektów uznajecie za szczególnie ważne?

Najcenniejsze są projekty lokalne, realizowane wspólnie ze społecznością, wynikające z potrzeb i zainteresowań, inicjowane przez mieszkańców, nauczycieli, bibliotekarzy. Takie projekty angażują ludzi i maja szanse rozwijać się niezależnie od dotacji. Bardzo cenię sobie wspólny projekt z Biblioteką Publiczną im. M. Dąbrowskiej w Komorowie. Rok temu rozpoczęliśmy nieśmiało cyklem zajęć dla najmłodszych „Biblioteka pełna opowieści”. W tym roku wyruszyliśmy wspólnie ”Literackim Jedwabnym Szlakiem”, przed nami warsztaty dla dzieci, spotkania poświęcone literaturze, piknik i wiele innych atrakcji.  Ja szczególnie lubię warsztaty przybliżające polskie tradycje, wspólne odkrywanie z dziećmi i młodzieżą piękna i bogactwa polskiego stroju, rzemiosła, architektury. Często to dla nich równie egzotyczna wyprawa jak poznawanie kultur innych kontynentów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWiele waszych programów jest oferowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3. Czy to dlatego, że chcecie nauczyć maluchów tolerancji kulturowej w Polsce?

Działamy głównie dla tej grupy wiekowej, zarówno prowadząc warsztaty dla uczniów, jak też tworząc materiały edukacyjne, scenariusze zajęć czy organizując szkolenia dla nauczycieli. Dzieci w tym wieku są szczególnie ciekawe świata, zadają mnóstwo pytań, a my wspólnie z nimi szukamy na nie odpowiedzi. Po to by lepiej zrozumieć i samodzielnie móc ocenić.

Skąd pochodzą środki na działalność fundacji?

Nasza działalność finansowana jest przede wszystkim z grantów. Co roku piszemy projekty i występujemy o dotacje m.in. Biura Edukacji m.st. Warszawy, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich , Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cały czas prowadzimy także działalność odpłatną, w ramach działalności statutowej, organizujemy warsztaty dla placówek zainteresowanych nasza ofertą.

Co w planach na 2016?

Rozwijamy działalność we współpracy z bibliotekami.  W większym stopniu chcemy się też skupić na młodzieży i dorosłych, przede wszystkim, w dwóch naszych projektach „Literacki Jedwabny Szlak” i „Obywatele świata”. Nie zapominamy też o polskiej kulturze w projekcie „Kreatywne inspiracje tradycją”.

Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów.

 

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Edukacji  Międzykulturowej

Poprzedni artykułO śmierci pół żartem, pół serio
Następny artykułJak czytać – to w obu językach naraz!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj