O studentach Programu Polskiego w Hunter College w Nowym Jorku pisaliśmy wielokrotnie, bo warto wiedzieć czego uczą się osoby, które chcą poznać język polski. Ostatnio spotkanie z Agnieszką Holland na Zoomie było dla nich dużym przeżyciem, które docenili, gdy zapoznali się z filmami tej znanej reżyserki. Dzięki dr Małgorzacie Pośpiech, która uczy języka polskiego w Hunter i jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu  filmoznawstwa, studenci mogli rozwinąć swoje umiejętności nie tylko w zadawaniu pytań po polsku, ale także w pisaniu recenzji. Pierwszy raz pisali je po polsku. Zajrzyjmy do nich we fragmentach i posłuchajmy jak studenci wspominają spotkanie z Agnieszką Holland i co piszą o jej filmach. Co z niego zapamiętali? Co do nich najbardziej przemówiło? Jak wyrazili to w języku, którego uczą się i doskonalą?

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy Hunter College z Loyola University w Chicago, IL.

Christian Hernandez zadał pytanie: „Co było największą przeszkodą w karierze”. 

Od reżyserki dowiedziałem się, że cenzura utrudniała pracę i fakt, iż Holland jest kobietą – reżyserem, też jej nie pomagał, a przeciwnie, utrudniał wykonywanie zawodu. Wielu mężczyzn nie wierzyło w jej talent, ale ona wytrwała i odniosła wielki sukces. Bardzo ucieszyłem się z jej bezpośredniej odpowiedzi.

Victoria Sienkiewicz w czasie spotkania wirtualnego zwróciła uwagę na marzenia Holland. 

Reżyserka opowiadała o marzeniach z wczesnej młodości, jak chciała zostać malarką. Zdecydowała się jednak ostatecznie zostać reżyserką, a w swoich filmach pokazuje, że kobiety są równe mężczyznom i kobiety potrafią kręcić dobre filmy. Ta rozmowa była dla mnie bardzo ciekawa, bo też chcę zostać reżyserką filmową.

Ahmedowi  Nasserowi najbardziej zaimponowała pasja Agnieszki Holland do pracy. 

Widać było podczas spotkania, że reżyserka całkowicie oddaje się swoim filmom, które inspirują ludzi do myślenia i działania.  

Weronika Czerwińska napisała: Do niedawna nie wiedziałam, kim jest Agnieszka Holland i po raz pierwszy dowiedziałam się o niej na zajęciach w Hunter. W dzieciństwie oglądałam animowaną wersję „Tajemniczy Ogród” i to był mój ulubiony film. Zainteresował mnie film z aktorami, który wyreżyserowała Agnieszka Holland. To był naprawdę fantastyczny film, który przywrócił moje wspomnienia z dzieciństwa. Obejrzałam też film „Korczak”, bo interesuję się historią Polski i doktorem Korczakiem. Ciężko było nie płakać na końcówce filmu, gdy Korczak i dzieci jadą na śmierć. Chciałabym obejrzeć więcej filmów Holland, szczególnie te, w których ona jest także aktorką.

Filip Dziekan obejrzał film „Mr. Jones”, który nim wstrząsnął.  

Film pokazuje brutalność systemu Związku Radzieckiego, w czasach, gdy świat był pod wrażeniem jego rozwoju gospodarczego w latach 30. ubiegłego wieku. Holland pokazała jak jeden człowiek potrafi zmienić świat, w tym przypadku, dziennikarz Gareth Jones. To właśnie on chciał zrobić wywiad ze Stalinem i odkrył prawdę systemu politycznego. Wstrząsające są sceny, które pokazują głodujących ludzi.

Natalia Szmuc tak pisze o serialu „1983” ( jeden z odcinków reżyserowała Agnieszka Holland) na Netflix: 

Serial nie jest zrozumiały do końca na temat tego, co działo się w Polsce w tamtym czasie. Dla mnie dialogi brzmią niezrozumiale i sądzę, że ci, którzy nie znają dobrze historii Polski, będą mieć kłopot, by przekonać się do serialu. Ale fajnie, że obejrzałam „1983”, bo niektóre sceny z aktorami takimi jak Robert Więckiewicz wciągały widza.

Kelly Zalewski również obejrzała „1983” i uznała serial „ za bardzo wciągający”.

Robert Więckiewicz wspaniałe wcielił  się w swoją rolę i dlatego też oglądałam serial. Mam nadzieję że Netflix wyświetli więcej takich filmów w przyszłości. 

Wojciech Piziak tak pisze o „Europa, Europa”: 

W filmie podążamy śladami życia Solomona Perela, który nigdy nie mógł znaleźć miejsca, gdzie mógłby być sobą. Ciągle musiał udawać kogoś innego, niż był. Można to nawet nazwać krysysem osobowości, na który cierpi wiele osób nawet w dwudziestym pierwszym wieku. Ten film przemawia także do ludzi, którzy nie czują zagrożenia życia, ale próbują odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość.

.

Opracowała: Danuta Świątek

Poprzedni artykułEgzamin na Global Seal ponownie w South Hackensack
Następny artykułBabcia Bożenka: Witaj maj, piękny maj
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj