Uczęszczam do dwóch  szkół: Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, i  Polskiej Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Zaczęłam chodzić do nich już od przedszkola. W jednej spędzam dwie i pół godziny, a w drugiej cztery godziny tygodniowo. Dlatego znam wielu uczniów, nauczycieli, rodziców i mam swoje zdanie na temat miejsc, w których my, polonijni uczniowie, spędzamy sporo czasu.

Przeprowadziłam sondaż w klasach od 5 do 9 na temat polskiej szkoły i spraw, które jej dotyczą, bo moim celem jest przedstawienie opinii uczniów i pomysłów, by ulepszyć polską szkołę. W mojej ankiecie uczestniczyło 20 uczniów i uczennic w szkole w Plainfield. Ankieta była anonimowa, ale jedna uczennica udzieliła dłuższej odpowiedzi i ją podpisała. Jej wypowiedź zacytuję w tekście. Zadałam 13 pytań.

.

Zacznę od następującego pytania, bo przecież kochamy polską szkołę:

Jakie jest twoje najlepsze wspomnienie  z polskiej szkoły?

Julia Pajdak z 6 klasy odpowiedziała:

Polska szkoła to czas spędzony z moją koleżanką Anią. Koleżankę poznałam w przedszkolu i od tego czasu przeżywamy polską szkołę razem. Jestem bardzo szczęśliwa, że poznałam Anię, bo już się nie nudzę podczas przerwy, ani podczas lekcji. Raz nawet, w 5 klasie, miałyśmy okazję pojechać razem z naszą nauczycielką, panią Krysią, do kina. Dzielimy się z Anią przeżyciami z tygodnia na tydzień i czas nam szybko płynie”.

Z większości odpowiedzi wynika, że dzięki szkole mamy szansę na przyjaźń. Możemy co tydzień się spotykać z dobrymi przyjaciółmi, którzy nie są z nami w amerykańskiej szkole. Łączy nas w szkole to, że mamy drugą ojczyznę i rozumiemy swoje zwyczaje, tradycje i wspólny język. To jest coś, czego nie mają koledzy z amerykańskich szkół. Polska szkoła dla wielu to miejsce pełne przyjaciół oraz przyjemnych wspomnień.

Jaka jest twoja opinia na temat szkolnych przedstawień i wycieczek?

Uczniowie lubią przedstawienia i wycieczki. Co roku szkoła przygotowuje jasełka, w których wszyscy biorą udział i zawsze dobrze wspominają. Dzieci mają szansę zostać aktorami i chociaż próby czasem są męczące, to wszyscy są zadowoleni z końcowego efektu. Praca nad jasełkami łączy nas. A jasełka uczą  o polskich tradycjach świątecznych. Wielu uczniów także bardzo polubiło nasz szkolny talent show i inne przedstawienia. W nich mamy szansę pokazać swoje pasje i talent. Każdy bardzo polubił jasełka, ale wszyscy byliby bardziej zaangażowani, gdyby mogli dodać swoje zdanie w tekście i mieć możliwość wyboru roli, niż dostać przydzieloną rolę. Co roku wszyscy czekają na wycieczkę. To bardzo ważna część chodzenia do szkoły. Uczniowie mile wspominają wycieczki do West Point i do ONZ.

Jakie najbardziej lubisz metody nauczania u nauczycieli i czego lubisz się uczyć?

Jeśli chodzi o naukę, głównie lekcje prowadzone są na podstawie naszych podręczników: czytanka, książka z historii, geografii i ćwiczenia. Czasem materiały w nich bywają interesujące, jednak nauka wyłącznie z tych materiałów, według wielu, staje się bardzo nudna. Zajęcia są ciekawsze, gdy nauczyciel przynosi dodatkowy materiał. Ogólnie, uczniów w mojej klasie interesuje historia i geografia. Najmniej uczymy się geografii. Historia jest pewnie jednym z najbardziej ulubionych przedmiotów. Historia Polski jest skomplikowana i pełna różnych fascynujących jak i strasznych rzeczy. W szkole w Clark mieliśmy szansę zobaczyć polskie filmy historyczne “Kamienie na Szaniec” i “Człowiek Z Marmuru”. Te filmy znacznie większe wrażenie zrobiły na naszej klasie niż czytanka i sprawiły, że bardziej nas zainteresował temat.

Krótkie czytanki nie wystarczą. Ciekawiej byłoby móc przerobić książkę lub lekturę w klasie. Powinniśmy czytać więcej polskich książek, nie tylko fragmenty, ponieważ czytanie po polsku poprawi naszą mowę. Ćwiczenia z gramatyki to chyba najmniej lubiany temat. Jednak, gramatyka jest ważna i wielu uczniów polonijnych ma z nią duży problem. Liczne lekcje z ortografii zostają zapomniane lub niezrozumiane. Kluczem tego jest nauka podstawowych reguł gramatycznych i ciągłe ich przypominanie. Nauczyciele powinni znaleźć taką metodę, która utknie w pamięci uczniów, a nie wyleci drugim uchem i przejść do następnej lekcji wyłącznie wtedy, kiedy każdy zrozumie temat.

Dlaczego chodzimy do polskiej szkoly i dlaczego jest ważna?

Poza faktem, że wielu z nas jest zmuszonych przez rodziców, aby chodzić do polskiej szkoły, rozumiemy jednak ważność i pożyteczność znania dwóch języków. Pomoże nam w przyszłych karierach i w szkole. Możemy porozumiewać się z Polakami i rozumieć więcej niż zwykły turysta, jeśli odwiedzimy Polskę. Bycie dwujęzycznym jest czymś, czym można się pochwalić i daje nam możliwość doświadczenia dwóch różnych kultur. Polonia również oferuje nam wiele możliwości, konkursów, i festiwali. Mamy rodziny mieszkające w Polsce, które rozmawiają tylko po polsku. Polska szkoła jest ważna dla wielu z nas, ponieważ daje możliwość lepszego rozumienia i porozumiewania się z bliskimi i ludźmi w Polsce. Wiele dzieci polonijnych przynajmniej raz odwiedziło Polskę i przez rodzinę, i szkołę czują więź i miłość do tego kraju. Polskość jest częścią nas i szkoła pomaga nam to pielęgnować i rozwijać. 

Czy jest ważna dobra atmosfera w szkole?

Atmosfera szkoły również wpływa na naszą naukę. Zdaniem uczniów, szkoła jest najbardziej efektywna, gdy wszyscy pracują razem: dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie, i żyją w zgodzie. Gdy każdy się zna i możemy się kolegować z różnymi klasami. Szkoła jest jak jedna wielka rodzina. Małe klasy często tworzą znajomości między uczniami i jest zrelaksowana atmosfera.

Rodzice powinni się również interesować i angażować w szkołę. Sposób nauczania nauczyciela też jest ważny. Koleżanki z mojej klasy powiedziały, że wolą mieć nauczyciela, który pilnuje klasę i naprawdę próbuje coś przekazać, niż nauczyciela, który pozwala na wszystko. Potrafimy zauważyć, czy nauczyciel jest przygotowany do lekcji i chce nas uczyć. Lubimy, gdy ciekawie prowadzi lekcję i dzieli się z nami swoimi przeżyciami.

xxx

Lubimy szkołę i chcemy się uczyć, ale w sposób interesujący. Polskość jest częścią nas, o którą chcemy dbać. Polska szkoła i czas w niej spędzony zawsze zostanie w naszej pamięci i nam  się przyda w życiu. Nie powinno być to miejsce kojarzące się z marnowaniem czasu i dodatkową pracą, ale miejscem, gdzie uczymy się o swojej drugiej ojczyźnie i możemy spędzić czas z kolegami i koleżankami.

.

Julia Mieszkowicz

Uczennica  Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ i  Polskiej Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Jej pasje to pisanie wierszy, czytanie książek i granie na saksofonie. Mieszka w New Jersey i co roku leci do Polski na wakacje.

Poprzedni artykułUczniowie szkoły w Chino Valley wspierają innych uczniów uczących się w domu z powodu COVID-19
Następny artykułCieszyć się małymi rzeczami i doceniać piękno codziennego dnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj