szkola 05-07-16 008

 

Polacy kochają swoją ojczyznę i dlatego obchodzimy tyle świąt narodowych! Na przykład na początku maja. Właśnie z tej okazji 7 maja bieżącego roku w Szkole Konsularnej odbyła się uroczystość.

Uczniowie wystapili w przedstawieniu, które przybliżyło wybrane fakty z historii Polski i wyjaśniło ich znaczenie. Przede wszystkim dotyczyło uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obrad Sejmu Wiekiego czyli wydarzeń z XVIII wieku. Uczestnicy spektaklu obrazowo przedstawili też sytuację podziału ziem polskich podczas pierwszego rozbioru w 1772 roku. Przywołali nawet z zaświatów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i nadali przedstawieniu bardzo ładną oprawę muzyczną.

Młodzi aktorzy również wyjaśnili sens ustanowienia Dnia Polaków i Polonii za Granicą: jest on obchodzony od 2 maja  2002 roku w dowód uznania za wielowiekowy dorobek, wkład Polonii i Polaków poza granicami kraju w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Także za wierność i pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. Cel święta to potwierdzenie więzi i jedności wszystkich Polaków, gdziekolwiek mieszkają.

 

szkola 05-07-16 101

 

szkola konsularna
Kierownik szkoły Maria Gryszko i Konsul Generalna Urszula Gacek

 

Natomiast główną rolą Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest popularyzacja wiedzy o tożsamości i symbolach narodowych. Flaga państwowa to też historia narodu, co podkreślają biel i czerwień. Te odniesienia są dla Polaków wyjatkowe. Dzień Flagi również obchodzimy 2 maja.

Ale to nie koniec atrakcji w nowojorskiej Szkole Konsularnej. Mogliśmy jeszcze obejrzeć slajdy z wycieczki, która odbyła się tydzień wcześniej czyli 30 kwietnia bieżącego roku. Starsze klasy pojechały do Akademii Wojskowej w West Point na uroczystości poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. Uczniowie zabrali tam baner szkoły i polską flagę. Dzięki temu wycieczka ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Nowym Jorku była widoczna z daleka. Na obchody powinno przyjeżdzać jak najwiecej Polaków, żeby kontynuowano uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. To ważne dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.

 

 Irena Biały i Julia Marut
Irena Biały i Julia Marut

 

Relacje i reportaże z wycieczki do West Point przygotowali na szkolne spotkanie uczniowie VI klasy szkoły podstawowej I i II klasy gimnazjum, pod opieką nauczycielki pani Joanny Modzelewskiej. Fragmenty swojego eseju na temat projektów dla Młodej Polonii przeczytała uczennica liceum Julia Marut z klasy pani Ireny Biały. Przedstawione propozycje przyczyniły się do zdobycia przez Julię tytułu Miss Polonia 2016 Centrali Polonijnych Organizacji na Passaic, Clifton i okolice. To jedna z trzech nagród, jakie uczennica ostatnio zdobyła w konkursach. Wcześniej wspomniane projekty dotyczyły między innymi Dnia Flagi.

Podczas uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego “Wywieś Flagę” który został objęty honorowym patronatem przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie. Na akademię przybyła Konsul Generalna Urszula Gacek. Konsul podkreśliła wagę świąt narodowych, znaczenie Dnia Flagi oraz Dnia Polaków i Polonii za Granicą. Życzyła Polonii w Nowym Jorku i nie tylko, aby wywieszano jak najwięcej polskich flag. Tyle, ile amerykańskich 4 lipca każdego roku. W miłych słowach pochwaliła szkolną uroczystość, co zrobiła również pani kierownik Szkoły Konsularnej Maria Gryszko,  podkreślając wagę majowych obchodów dla Polonii, polskich szkół, wspólnych uroczystości i symbolikę flagi polskiej.

 

Konsul Generalna Urszula Gacek
Konsul Generalna Urszula Gacek

 

Pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym otrzymał Oscar Siergiejuk z IV klasy szkoły podstawowej za piękny, nowoczesny projekt z wykorzystaniem miejskiej zabudowy. Szczególną uwagę zwróciła też praca brata zwycięzcy, przedstawiająca bociana z polską flagą w dziobie.

Z wielką przyjemnością wszyscy oglądali kolorowe prace plastyczne konkursu “Wywieś Flagę”, którego opiekunką była pani Anna Kozłowska przy współpracy kierownika szkoły pani Marii Gryszko, Rady Rodziców i nauczycieli. Przedstawienie odbyło się pod kierunkiem nauczycielek: pani Anny Kozłowskiej i pani Magdaleny Organiściak.

Cała uroczystość okazała się bardzo udana i przebiegała w miłej, przyjaznej atmosferze. Była wynikiem współpracy całej społeczności szkolnej, co zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty.

 

Tekst: Irena Biały

Zdjęcia: Irena Biały i Agata Sierant

Poprzedni artykułProgram ESL (English as a second language): Jak go ugryźć, jak nie zostać przez niego pokąsanym
Następny artykułChiński wymieniam na ostatnim miejscu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj