IMG_3374
Pożegnanie pani Marioli

 

Pożegnania wcale nie muszą być smutne, pod warunkiem, że niosą głęboką myśl, którą można zatrzymać w sercu przez całe życie. Ostatnie zajęcia w ramach korczakowskiego programu, zorganizowane przez Mariolę Strahlberg z Fundacji Korczaka USA, w 3 klasie Szkoły im. M. Kopernika w Mahwah, NJ, są tego przykładem.

Tym razem mowa o sile woli i  myślach pięknie zorganizowanych w głowach dzieci. Mariola każde spotkanie zaczynała gimnastyką w klasie. Na ostatnie z nich nawet napisała słowa piosenki, które można nucić podczas skłonów i wykręcania ciała w różnych kierunkach.

Pani Mariola
Pani Mariola

Jestem mądra.

Jestem zdrowa.

Jestem grzeczna.

I rozsądna.

Mam dużo energii

Do nauki i zabawy.

Lubię się uczyć.

Lubię się bawić.

 

Uczniowie naładowani pozytywną energią zamienili się w słuch.

„Czy wiecie kim był Król Maciuś Pierwszy?” – zapytała Mariola. – „Był sierotą. Był mały i musiał być królem” – kontynuowała.

„To było mu bardzo ciężko” – westchnęła uczennica.

Mariola czytała fragment książki.

„Król Maciuś musiał nauczyć się jak być wytrwałym i opanowanym w każdej sytuacji. Musiał mieć silną wolę” – skomentowała  książkę Mariola.

„Skąd przychodzi silna wola? Z serca. Od króla Maciusia możemy się nauczyć, silnej woli. Możemy postanowić, że w głowie nasze myśli będą dobre i zorganizowane. Nie będzie nieporządku i smutku. Silna wola to tak jak minister wojny, którego słuchają się wszystkie myśli-żołnierze”.

„Tak! – zawołała głosem odkrywcy kolejna uczennica.

IMG_3376 copy

 

 

 

IMG_3371
Portret pani Marioli wykonany przez Nelle

 

„Jesteście panami swoich myśli” – tłumaczyła Mariola. – „Od was zależy, czy będą to myśli, które was zniechęcają do nauki, czy zniechęcają do bycia dobrym do innych ludzi. Od was zależy, żeby przepędzić takie myśli, a trzymać w głowach myśli wesołe i dobre”.

„Można sobie śpiewać’ – stwierdziła inna dziewczynka.

Jeśli uczniowie zapamiętają o swojej silnej woli i zrozumieją, że sami rozkazują sobie i nie poddają się wpływom innych dzieci – możemy stwierdzić, że w klasie został dokonany akt jednego z największych odkryć w życiu silnego człowieka.

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

 

Multi Ethnic People's Hands Raised with Speech Bubble

 

Poprzedni artykułSzalona, zdesperowana, czy odważna nauczycielka?
Następny artykuł50 lat minęło – jubileusz polskiej szkoły w Bostonie
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj