przemoc

– On mnie tylko raz uderzył! Mówi, że mnie kocha. Moja wina, że go sprowokowałam” – na głos myśli Angie, siedząca na fotelu w ogrodzie.

– Zmienię się. Obiecuję! Obiecuję!– powtarza John, nerwowo chodzący wokół fotela.

Angie i John są uczniami szkoły średniej. Przeżywają swoją pierwszą miłość i uczą się jak funkcjonować
w związku.

Trwa modelowa prezentacja sytuacji, która często zdarza się w życiu na co dzień. O bardzo poważnych sprawach jak przemoc wśród nastoletnich par można rozmawiać w różnych warunkach. Dzisiejsze mają charakter rodzinny, bo są w ogrodzie, nad rzeką Hudson i przy kawie. 18 rodziców, przysłuchuje się prezentacji nastolatków w ramach programu SAEDA (Student Activists Ending Dating Abuse), pod patronatem schroniska dla rodzin Rockland Center for Safety & Change. Zara i Steven są gospodarzami rezydencji, którzy charytatywnie wspierają centrum i użyczyli miejsca na spotkanie.

– Zasługujesz na kogoś lepszego – Angie słyszy głos koleżanki.

– Chiałabym mieć też takiego chłopaka jak ty, a jestem sama – odzywa się kolejna koleżanka.

– Zobaczysz, wszystko się ułoży. Nie przejmuj się – odzywa się mama.

Angie nie wie kogo słuchać i jest zdezorientowana w swoich uczuciach. Szuka wsparcia u innych. Najlepiej, żeby sama wiedziała na czym polega zdrowy związek.

„Co piąta dziewczyna szkoły średniej jest w związku, w którym partner używa przemocy fizycznej lub seksualnej” – tłumaczy dyrektorka schroniska Carolyn Fish. Nie można na to się godzić! Koniecznie ruszyć z prewencją. Należy nauczyć młode dziewczyny jak powinny unikać wchodzenia w niezdrowe związki na całe życie, jak ropoznawać oznaki przemocy i jak sobie pomóc. SAEDA jest właśnie takim programem prewencyjnym, który działa od 2004 roku w Rockland. W jego ramach prowadzone są zajęcia dla wolontariuszy w wieku szkoły średniej przez 4 dni w czasie wakacji letnich. Po ich zaliczeniu młoda dziewczyna lub chłopak zostają ambasadorami SAEDY i prowadzą prezentacje wśród swoich rówieśników. Nic tak nie przemawia skutecznie do rozsądku jak słowa koleżanek i kolegów.

Jestem jak najbardziej zainteresowana propagowaniem większej świadomości wśród nastolatnich dziewczyn,
z których wyrosną kobiety, a potem matki. Wyjmuję książeczkę czekową. SAEDA potrzebuje finansowego wsparcia.

Jako bolesną ciekawostkę podaje szefowa schroniska, że dopiero w 1979 roku w stanie Nowy Jork uznano bicie żony za nielegalne. Dobrze, że moje córki żyją w innych czasach! Ale nie zaszkodzi popracować nad ich i ich rówieśniczek świadomością.

Danuta Świątek

PRZYDATNE INFORMACJE:
Gorąca linia czynna całą dobę do schroniska, gdzie można zgłosić gwałt- Center for Safety & Change: 845-634-3344
Informacje jak wesprzeć program SAEDA e-mail: info@centersc.org
Jeśli dziewczyna lub kobieta chce zgłosić gwałt powinna pamiętać, że nie należy brać prysznica, myć zębów, zmieniać ubrania albo jeść i pić, zanim uda się do szpitala. Ułatwi to zebranie rzeczowych dowodów przeciwko gwałcicielowi.

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Pokonam was wszystkich!”
Następny artykuł„Dlaczego lektury powinny (choć trochę) nadążać za czytelnikiem”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj