„Janusz Korczak, Dziedzictwo, Pedagogika, Prawa Dzieci” – to tytuł konferencji, która odbyła się 9 listopada br. na prestiżowym Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, zainicjowanej przez Mariolę Strahlberg z Janusz Korczak Association of the USA, której działania wsparły East Central European Center, Harriman Institute na Uniwersytecie Columbia i Polish Cultural Institute w Nowym Jorku. Z konferencją zbiegło się wydanie dwutomowego zbioru tekstów Janusza Korczaka How to Love a Child and Other Selected Works przetłumaczonych na język angielski przez Benjamina Paloffa, Danutę Borchardt, Seana Bye’a, Julię Sherwood, Alissę Valles, Martę Dziurosz i Annę Zaranko, które ukazały się w USA i Wielkiej Brytanii.

 

 Dr Marta Santos Pais

 

Głównym mówcą była dr Marta Santos Pais, specjalny reprezentant Sekretarza Generalnego ONZ d/s przemocy wobec dzieci. Jej wystąpienie, oparte na wielu latach doświadczenia w tym bolesnym temacie, poruszyło serca wszystkich słuchających. Prezentacje o Korczaku i jego wpływie na podejście do wychowania dzieci 100 lat temu i współcześnie przedstawili: Sarah Efrat Efron z National Louis University, Mikhail Epstein z Institute of Alternative Education, Sergei Mikhelson  z Educare East-West, Batia Gilad z International Korczak Association, Ewa Jarosz z Uniwersytety Śląskiego, Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w Polsce, Benjamin Paloff z Uniwersity of Michigan, Kristin Poppo, Marcia Talmage Schneider, niezależny naukowiec i Mariola Strahlberg. Dorobek naukowy i zawodowy każdego z uczestników konferencji zaprezentował prof. Christopher Caes, dyrektor East Central European Center. Choć wszyscy uczestnicy mieli bardzo ciekawe informacje do przekazania, skupimy się na trojgu prelegentach.

 

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w Polsce

 

Marcia Talamage Schneider, niezależny naukowiec i edukator, autorka książki Janusz Korczak: Sculptor of Children’s Souls (Korczak: Rzeźbiarz dziecięcych dusz), opowiedziała o tym, jak powstawała niniejsza książka. Autorka podjęła się trudnego zadania odnalezienia 10 wcześniejszych uczniów Korczaka oraz nauczycieli, którzy dla niego pracowali, a którym udało się uciec z Polski podczas wojny i przetrwać. Marcia Schneider dotarła do większości z nich, mieszkających w tym czasie w Izraelu i dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy na temat biografii Korczaka z perspektywy ludzi, którzy znali go najlepiej. Według nich był on nie tylko doskonałym nauczycielem i lekarzem, ale wspaniałym wychowawcą i najprawdziwszym „rzeźbiarzem dziecięcych dusz”.

 

„Janusz Korczak: Sculptor of Children’s Souls” autorstwa Marcii Talmage Schneider

 

Mikhail Epstein z Institute of Alternative Education przedstawił Korczaka jako człowieka nie tylko multiprofesjonalnego, ale też multikulturalnego i multireligijnego. Udowodnił, że doktor łączył w sobie wiele sprzeczności. Był Żydem, który przez całe życie był oddany Polsce. Godził chrześcijaństwo z judaizmem. Był doskonały w kilku profesjach. Jednocześnie Mikhail Epstein wskazał na wiele podobieństw biografii Janusza Korczaka do życiorysu wybitnego rosyjskiego edukatora i pisarza, jakim był Stanislav Shatsky. Zarówno jeden, jak i drugi był inicjatorem wielu  innowacyjnych przedsięwzięć pedagogicznych.

 

 Mikhail Epstein z Institute of Alternative Education

 

Batia Gilad, była przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, wskazała na ważną rolę Stefy Wilczyńskiej jeśli chodzi o dzieło Korczaka. Wilczyńska była najbliższą współpracownicą doktora i prowadziła wraz z nim Dom Sierot dla żydowskich dzieci w Warszawie, stosując innowacyjne metody pedagogiczne. Choć jej osoba zawsze pozostawała w cieniu Starego Doktora, jej wpływ na niego pozostaje nieoceniony i śmiało można powiedzieć, że dorobek Korczaka to też dorobek Wilczyńskiej. „Korczak bez Stefy Wilczyńskiej nie byłby Korczakiem” – podsumowała Batia Gilad.

Batia Gilad, była przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

 

Mariola Strahlberg, organizatorka konferencji, to oddana propagatorka idei doktora Janusza Korczaka w USA, która jest gościem w polskich szkołach sobotnich, gdzie za pomocą prezentacji zwraca uczniom uwagę na prawa dzieci i zapoznaje ich z prawami, jakie miały dzieci w Domu Sierot doktora Korczaka. Każde jej spotkanie z młodzieżą wywołuje ciekawe rozmowy i pobudza młode umysły do zadawania pytań, a także analizowania zarówno własnego zachowania, jak i rówieśników. Marzeniem Marioli Strahlberg było zorganizowanie konferencji na temat Korczaka, która zainspirowałaby nauczycieli uczących w języku angielskim. I udało się jej to marzenie spełnić.

 

Mariola Strahlberg, organizatorka konferencji

 

Skończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Columbia i mam ogromne uznanie dla Teachers College –powiedziała Strahlberg. – Ponieważ nie znam nikogo na tym college’u, skontaktowałam się z Wydziałem Słowiańskim na Columbii, by zorganizować konferencję.  To pierwszy krok w kierunku wprowadzenia Korczaka do studiów na poziomie magisterskim na tak prestiżowej uczelni. Krzysztof  (prof. Caes – przyp. D.Ś.) jest otwarty na współpracę, by powtórzyć podobne wydarzenie, jeśli Teachers College będzie zainteresowany i będziemy mieli mówców, którzy prowadzą badania na temat progresywnej edukacji. Jestem przekonana, że będziemy w stanie spełnić oba wymagania.

Czekamy zatem na kolejną konferencję o Korczaku w Nowym Jorku.

 

Danuta Świątek, Karina Bonowicz

Zdjęcia: Danuta Świątek

Poprzedni artykułWładze powiatu Bergen wyróżniły uczniów Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego
Następny artykułObchody Polskiego Dnia Dwujęzyczności w Michigan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj