5 stycznia 2017 roku pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy Żołnierzom Wyklętym, oficjalnie rozpoczął się IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Plakat_konkurs_Wykleci_final (2)

Celem Konkursu jest:

– Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.
– Budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego.
– Pogłębienie wiedzy historycznej.
– Doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji w różnych źródłach.
– Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie   i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963.
– Zachęcenie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych.
– Popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej.

IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych przeprowadzony jest w następujących kategoriach:

1. Kategoria 'szkoły podstawowe kl. 0 – I-III’: praca plastyczna „Żołnierze Wyklęci” – laurka „Żołnierzom Wyklętym, obrońcom Ojczyzny składamy hołd”.

2. Kategoria 'szkoły podstawowe kl. IV-VI’: praca plastyczna „Żołnierze Wyklęci” – znaczek pocztowy „Żołnierze Wyklęci”.

3. Kategoria 'szkoły gimnazjalne kl. I-III’: poezja ”Żołnierze Wyklęci”- komiks „Żołnierze Wyklęci” lub odznaka „Żołnierzy Wyklętych”.

4. Kategoria 'szkoły ponadgimnazjalne’: film „Żołnierze Wyklęci”- plakat „Żołnierze Wyklęci”.

5. Kategoria 'szkoły podstawowe’: film z Uroczystości (Akademii) w szkole z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

6. Kategoria 'szkoły gimnazjalne’: film z Uroczystości (Akademii) w szkole z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

7. Kategoria 'szkoły ponadgimnazjalne’: film z Uroczystości (Akademii) w szkole z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

8. Kategoria 'osadzeni w Aresztach Śledczych’: praca plastyczna „Żołnierze Wyklęci”.

REGULAMIN IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wykletych

Poprzedni artykuł„Dziedzictwo ponad granicami” czyli pomysły dla polonijnych nauczycieli
Następny artykuł„Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży” Feliksa Konecznego dostępne już w lutym