Już za nieco ponad miesiąc odbędzie się II Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej, podejmujący temat interdyscyplinarnych problemów warsztatu pracy nauczyciela polonijnego z obszarów: psychologii, logopedii, metodyki nauczania, glottodydaktyki oraz kulturoznawstwa. Organizatorem spotkania jest Polska Akademia Nauk Społecznych i Humanistycznych (PASSH) w Londynie.
Wydarzenie zaplanowano na 17 stycznia 2021 roku i przeprowadzone zostanie za pośrednictwem Microsoft Teams. Wykłady odbędą się w czasie rzeczywistym oraz z możliwością odtworzenia nagranego materiału.
Dzień wcześniej, 16 stycznia 2021, na kanale youtube PASSH będzie możliwość wysłuchania wypowiedzi dyrektorów i nauczycieli szkół polonijnych z całego świata w ramach wymiany dobrych praktyk i doświadczeń.
Patronem honorowym II Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Gościem Honorowym – prof. Jerzy Bralczyk, a partnerem Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Londynie.
W programie przewidziano kilkanaście wykładów i warsztatów, a także panel dyskusyjny. Wykłady inauguracyjne wygłoszą: prof. Agata Roćko – Być niebieskim ptakiem czy mieć poukładane w głowie?
O nauczaniu i rozumieniu polskiej frazeologii oraz dr hab. Edyta Pałuszyńska – Aforyzmy na lekcjach języka polskiego, krótkie teksty i ciekawe wykorzystywanie na lekcjach. Ponadto swoją obecność zaznaczy grono znakomitych wykładowców i szkoleniowców zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i Polski. Szczegółowy program konferencji TUTAJ.
Podczas II Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej rozstrzygnięty zostanie również Konkurs na Ucznia Roku Szkoły Polonijnej.
Rada naukowa konferencji: prof. Elżbieta Perzycka, prof. Agata Roćko, dr. hab. Edyta Pałuszyńska, dr hab. Mirosław Pęczak, dr Wojciech Drzeżdżon, dr Aleksandra Jędryszek-Geisler oraz dr Ewa Wojtowicz.
Komitet organizacyjny: mgr Dorota Hrycak-Krzyżanowska, dr Aleksandra Jędryszek-Geisler,
mgr Monika Plata, mgr Mariusz Rutczyński.
Polska Akademia Nauk Społecznych i Humanistycznych (PASSH) to uczelnia, która za cel swojej działalności naukowo-dydaktycznej uznaje rozwój i poszerzanie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych:
- organizacja konferencji naukowych,
- udział w konferencjach międzynarodowych,
- prowadzenie i publikacja multidyscyplinarnych badań naukowych (również w ramach programu Erasmus +),
- współpraca z ośrodkami akademickimi w Polsce w celu realizacji studiów I i II stopnia oraz studiów podyplomowych,
- prowadzenie seminarium doktoranckiego,
- promowanie polskiej nauki, kultury i języka polskiego na świecie.
Więcej informacji o II Międzynarodowym Dniu Edukacji Polonijnej na stronie internetowej PASSH: https://passhlondyn.eu/?p=1737