W sobotę, 3 listopada, Polska Szkoła Społeczna w Mahopac*, po raz pierwszy  przyłączyła się do oficjalnych obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Większość dzieci i nauczycieli przyszła tego dnia do szkoły ubrana w koszulki, czapki oraz szaliki reprezentujące barwy narodowe.

Świętowanie zaczęło się od wykładu motywacyjnego, poprowadzonego przez absolwenta naszej szkoły, Rafała Wojtanowskiego. Rafał obecnie studiuje na Uniwersytecie Buffalo, a uczniom i rodzicom opowiedział o tym, jakie korzyści przyniosła mu nauka w sobotniej polskiej szkole. Dowiedzieliśmy się, że bycie dwujęzycznym pomogło mu dostać się na wybraną uczelnię  i o tym, jak język polski może pomóc w rozmowach kwalifikacyjnych o pracę. Wykład zakończył się serią pytań od uczniów i rodziców, na które nasz gość wyczerpująco odpowiedział. Rafał został z nami jeszcze przez jakiś czas, żeby poprowadzić grę w Kalambury. 

 

 

Ze słownymi rebusami zmagały się klasy 5-8, podzielone na trzy drużyny. W tym czasie młodsi uczniowie słuchali legend o Smoku Wawelskim i Warszawskiej Syrence. 

 

 

Naszą dwujęzyczność i dwukulturowość celebrowaliśmy na wiele sposobów. Między innymi, uczniowie odpowiadali przed kamerą na pytanie dlaczego warto uczyć się języka polskiego,  czy przygotowali prezentacje na temat polskich imion i ich angielskich odpowiedników, polskich ptaków, drzew, oraz zwierząt. 

 

 

 

Był też czas na wspólne klejenie biało-czerwonego łańcucha i rysowanie. Nasza młodzież współzawodniczyła ze sobą rozwiązując quizy na znanej i lubianej przez amerykańskie dzieci platformie Kahoot. Nauczyciele przygotowali polskojęzyczne zestawy pytań, dla różnych grup wiekowych. 

 Quiz na Kahoot

Młodsi uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi polskich bajek i legend. Starsi natomiast musieli wykazać się wiedzą o obyczajach oraz znajomością podstaw historii, geografii i literatury polskiej.  Graliśmy też w polską wersję znanej amerykańskiej gry słownej Mad Libs. Okazało się, że nasza wersja jest znacznie bardziej skomplikowana od swojej amerykańskiej odpowiedniczki, gdyż w języku polskim trzeba brać również pod uwagę odmianę przez przypadki i rodzaje rzeczowników, przymiotników i liczebników. Uczniowie naszej szkoły poradzili sobie z tym zadaniem na szóstkę, a nagrodą było upieczone przez siódmą i ósmą klasę amerykańskie ciasto brownie według polskiego przepisu. 

 

 

Mimo, że cotygodniowe zajęcia w sobotniej polskiej szkole są same w sobie celebracją dwujęzyczności i dwukulturowości, to oficjane święto pełne gier, zabaw i śmiechu jest wspaniałą inicjatywą. Pomaga uczniom uświadomić sobie jakim skarbem jest ta nasza dwujęzyczność i jaki prezent dostają przez to, że są wychowywane w dwujęzycznych domach. 

Po tegorocznym świętowaniu wiemy już, że to wydarzenie wpisze się na stałe do naszego szkolnego kalendarza i od przyszłego roku dwujęzyczność celebrować będziemy razem z innymi polonijnymi placówkami na całym świecie w trzeci tydzień października. 

 

Marta Gil

Wychowawczyni klasy VII

 

* Polska Szkoła Społeczna w Mahopac jest zrzeszona w Centrali Polskich Szkół Dokształcających  w Ameryce i realizuje program dla szkół polonijnych z zakresu klas od 0 do 8. Po zakończeniu nauki, uczniowie z bardzo dobrymi wynikami zdają egzamin stanowy Cemprehensive Examination LOTE in Polish. W obecnym roku szkoła liczy 58 uczniów i 8 nauczycieli.

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Spełnił się sen Polaków
Następny artykułJak ugryźć Wielkie Jabłko, czyli niepraktyczny przewodnik po Nowym Jorku: Starbucks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj