Horyniec Zdrój – uzdrowisko które zachwyca kuracjuszy i turystów

Specjalna oferta dla Polaków zamieszkałych poza Polską: Pośredniczymy w organizacji pobytu w uzdrowisku Horyniec Zdrój, wyjątkowym miejscu na wschodzie Polski, położonym w województwie podkarpackim, u progu Roztocza, na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwując pobyt za naszym pośrednictwem dla minimum 2 osób lub więcej otrzymujesz darmowy transport z lotniska do ośrodka i na lotnisko po zakończonym turnusie. Szczegółowych informacji udziela Marta Kustek, tel. + 347 204 8753, email: mmk12k@aol.com

“Uzdrowisko Horyniec” Sp. z o.o. to prawdziwy klejnot wśród uzdrowisk, oferujący nie tylko doskonałą bazę zabiegową, ale także wyjątkową opiekę medyczną wraz z wysoko wykwalifikowanym personelem. Miejsce słynie z leczniczej borowiny – „Czarnego Złota” i dzięki swoim walorom mikroklimatu przyciąga kuracjuszy z całego kraju, którzy zmagają się z problemami układu krążenia, schorzeniami reumatycznymi, schorzeń narządu ruchu, chorób neurologicznych i osteoporozy, dermatologicznymi oraz układu oddechowego.

Sanatorium obejmuje tradycyjne metody leczenia, nowoczesne technologie oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Jedną z pierwszych osób, która doceniła walory lecznicze wód siarczkowo-siarkowodorowych był Jan Sobieski – Król Polski oraz Królowa Marysieńka Sobieska.

Klimat w Uzdrowisku Horynieckim ma cechy mikroklimatu, ze względu na temperaturę powietrza, wilgotność, ruch powietrza, promieniowanie słoneczne oraz ciśnienie atmosferyczne. Horyniec leży w strefie charakteryzującej się największą liczbą dni słonecznych w Polsce. Dodatkowo występuje tu bardzo małe zachmurzenie w stosunku do reszty kraju. Malownicze położenie geograficzne i bardzo duże zalesienie, sprzyjają klimatowi Horyńca Zdroju.

Uzdrowisko Horyniec słynie ze swoich zasobów borowinowych, wody siarczkowej oraz wyjątkowo sprzyjającemu klimatowi. 

Horyniecka borowina, wydobywana w pobliskiej wiosce Podemszczyzna ze złóż niewyczerpalnych jest jednym z największych atutów tego miejsca i cieszy się opinią jednej z najlepszych w kraju i Europie. Posiada unikalne i cenione właściwości, dzięki niespotykanemu klimatowi, ukształtowaniu terenu i odpowiedniej roślinności. Torf ten wykorzystuje się głownie przy leczeniu zwyrodnień stawów, chorób reumatycznych, chorób kręgosłupa, nerwobóli oraz chorób układu ruchu. W uzdrowisku wykonuje następujące zabiegi borowinowe: okłady całkowite i częściowe, kąpiele borowinowe, fasony borowinowe, zawijania borowinowe, jontoforezę borowinową oraz galwanoborowinę.

Zabiegi borowinowe wywołują miejscowe przegrzanie tkanek, co prowadzi z jednej strony do likwidacji ognisk zapalnych, z drugiej do wydalenia z organizmu substancji szkodliwych takich jak: sole, tłuszcze, cholesterol, kwas moczowy. Specyficzne właściwości borowiny wywierają też efekt przeciwbólowy i rozkurczowy. Z tych też powodów zabiegi borowinowe są skuteczne w leczeniu chorób narządów ruchu, reumatycznych oraz niektórych chorób kobiecych.

Drugim naturalnym, niezwykle cennym surowcem leczniczym Uzdrowiska Horyniec występującym stosunkowo rzadko, jest woda siarczkowo-siarkowodorowa. Horynieckie wody siarkowe zawierają 49.60 mg na litr siarkowodorów, dzięki temu kąpiele mają zbawienne działanie na skórę. Pomagają w leczeniu trądziku, łuszczycy, rogowaceniu naskórka i wielu innych problemach dermatologicznych. Kąpiele siarkowodorowe mają także pozytywny wpływ przy schorzeniach reumatycznych, chorobie chrząstki stawowej, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, stanach pooperacyjnych, stanach pourazowych narządu ruchu, nerwobólach przewlekłych i dolegliwościach korzonkowych, niedowładach kończyn dolnych i zwyrodnieniowych stawów, dny moczanowej oraz chorobach układu mięśniowo – więzadłowego.

Uzdrowisko dysponuje 200 miejscami noclegowymi o zróżnicowanym standardzie, stołówką, salą gimnastyczną, pijalnią wód, kawiarnią, salonem kosmetycznym i fryzjerskim, zapleczem rekreacyjnym, parkingami. Goście mają bezpłatny dostęp do Internetu.

Zapraszamy do wyboru pakietów 7 i 14 dniowych.

 • W cenie pakietu:
 • * Zakwaterowanie w nowoczesnym budynku Klinicznego Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Narządów Ruchu oraz Schorzeń Neurologicznych i Kardiologicznych;
 • * Program rehabilitacji dostosowany indywidualnie (4-6 zabiegów dziennie)
 • * Całodobowa opieka lekarska i pielęgniarska;
 • * 3 posiłki dziennie;
 • * Nordic Walking gratis.

Pakiety 7 – dniowe

Pakiet „Witalność z Roztocza” 2 869 zł / ok. 736$ (pokój jednoosobowy) / 2 799 zł/ ok. 718$ (pokój dwu- lub trzyosobowy)

Pakiet „Delux”3 339 zł/ ok. 856$ (pokój jednoosobowy) / 3 272 zł/ ok. 839$ (pokój dwu- lub trzyosobowy)

Pakiet „Terapia kończyny górnej”2 887 zł/ ok. 740$ (pokój jednoosobowy) / 2 827 zł/ ok. 725$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet rehabilitacyjny „SKOLIOZY” 2 299 zł/ ok. 589$ (pokój jednoosobowy) / 2 239 zł/ ok. 574$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet „ZDROWY KRĘGOSŁUP” 2 879 zł/ ok. 738$ (pokój jednoosobowy) / 2 809 zł/ ok. 720$ (pokój dwu- lub trzyosobowy)

Pakiet „STREFA KARDIO”2 971 zł/ ok. 762$ (pokój jednoosobowy) / 2 911 zł/ ok. 746$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet „ORTOPEDIA (ORTOSFERA)”2 587 zł/ ok. 663$ (pokój jednoosobowy) / 2 527 zł/ ok. 648$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet „REEDUKACJA CHODU” 2 587 zł/ ok. 663$ (pokój jednoosobowy) / 2 527 zł/ ok. 648$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet „NEUROLOGIA (NEUROSFERA)” 2 697 zł/ ok. 695$ (pokój jednoosobowy) / 2 635 zł / ok. 676$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet „ODCHUDZANIE / FAT BURNING” 2 347 zł/ ok. 602$ (pokój jednoosobowy) / 2 287 zł / ok. 586$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet „KRĘGOSŁUP W POTRZEBIE”2 755 zł / ok. 706$ (pokój jednoosobowy) / 2 695 zł/ ok. 691$ (pokój dwuosobowy)

.

Pobyty 14 dniowe

Pakiet podstawowy 4 289 zł/ ok. 1100$ (pokój jednoosobowy) / 4 189 zł/ 1074$ (pokój dwuosobowy)

Pakiet „Witalność z Roztocza” – 5 577 zł(pokój jednoosobowy) / 5 434 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „Delux” – 6 826 zł (pokój jednoosobowy) / 6 683 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „Zdrowy kręgosłup” – 5 604 zł (pokój jednoosobowy) / 5 461 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „Terapia kończyny górnej – 5 374 zł (pokój jednoosobowy) / 5 244 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet rehabilitacyjny „SKOLIOZY” – 4 330 zł (pokój jednoosobowy) / 4 200 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „STREFA KARDIO” – 5 566 zł (pokój jednoosobowy) / 5 436 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „ORTOPEDIA (ORTOSFERA)” – 4 870 zł (pokój jednoosobowy) / 4 740 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „REEDUKACJA CHODU” – 5 914 zł (pokój jednoosobowy) / 5 784 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „NEUROLOGIA (NEUROSFERA)” – 5 086 zł (pokój jednoosobowy) / 4 956 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „ODCHUDZANIE / FAT BURNING” – 4 414 zł (pokój jednoosobowy) / 4 284 zł (pokój dwuosobowy)

Pakiet „KRĘGOSŁUP W POTRZEBIE” – 5,182 zł/ 5,052 zł (pokój dwuosobowy)

.

Dodatkowo goście uzdrowiska mogą korzystać:

 • z bezpłatnego dostępu do internetu**
 • leżaków w pokojach (sezonowo)*
 • bezpłatnego parkingu
 • z biblioteki, stołu do bilarda*i tenisa stołowego* 
 • z plenerowej siłowni, mini tężni solankowych, ciągu spacerowego (1 km), ścieżek rowerowych, ścieżki dydaktyczno-kulturowej i elementów małej architektury zlokalizowanej na pobliskim deptaku spacerowym 
 • z wielu tras spacerowych i ścieżek rowerowych w tym Roztoczańska część szlaku Green Velo
 • specyficznego mikroklimatu okolicy, ciszy, spokoju oraz bliskości lasów i terenów zielonych, które pomogą wypocząć, zwolnić, ukoić nerwy i zregenerować siły

* dotyczy sanatorium Jawor
** dotyczy sanatorium Dom Zdrojowy
*** w sanatorium Jawor sieć Wi-Fi dostępna jest w całym budynku, w sanatorium Dom Zdrojowy tylko w holu głównym

Za dodatkową opłatą można korzystać z:

 • wypożyczalni rowerów i kijków nordic walking, która znajduje się w “Domu Zdrojowym”,
 • salonu kosmetycznego,
 • kawiarenki (Dom Zdrojowy)
 • urokliwej Cafe Sanacji (Park Zdrojowy)
 • krytej pływalni “Wodny Świat”, która znajduje się 100 m od obiektów sanatoryjnych
 • imprez kulturalnych, koncertów oraz ognisk integracyjnych
 • wieczorków tanecznych
 • szerokiej oferty wycieczek proponowanych przez miejscowe biura podróży m.in Lwowa (wymagany paszport), Zamościa, Przemyśla, Jarosławia, objazdowa po Roztoczu oraz bliższe wycieczki lokalne

Dodatkowe atrakcje Horyńca

Kuracjusze przybywając do Horyńca nie tylko poprawiają stan zdrowia. Chętnie wyruszają na jednodniowe wyprawy do Lwowa i Żółkwi oraz na wycieczki po najbliżej okolicy. Południoworoztoczański Park Krajobrazowy urzeka piękną przyrodą. Nie brakuje również interesujących zabytków takich jak XVI-wieczny Zespół Cerkiewny w Radrużu. W samy Horyńcu kuracjusze podziwiają Klasztor Ojców Franciszkanów z XVIII w. i Pałac Książąt Ponimskich, założycieli uzdrowiska.

Początki Horyńca to wiek piętnasty. Wówczas książę mazowiecki i bełski nadał Piotrowi Pieczykurowi niewielką osadę, który w późniejszych latach wielokrotnie zmieniała właścicieli. Należała to m.in. do Lutosławskich, Teflusów i Stadnickich. Miał tam również bywać król Jan III Sobieski, który chętnie polował w pobliskich lasach.

Na początku XVIII wieku właścicielami Horyńca zostaje rodzina Ponimskich. Szybko zaczynają zmieniać niewielką osadę. Budują teatr, a potem rezydencję, w której gromadzą imponujący jak na tamte czasy księgozbiór. Wreszcie Aleksander Ponimski pod koniec XIX wieku decyduje o wzniesieniu zakładu kąpielowego. Ta decyzja wpisuje się w zwyczaje przedstawicieli znamienitych rodów i zamożnych mieszczan, którzy od końca XIX wieku coraz chętniej odbywali podróże w celu podratowania zdrowie. Horyniec z czasem staje się miejscem znanym prekursorom modnej obecnie turystyki uzdrowiskowej. 

.

W Horyńcu warto odwiedzić takie miejsca jak:

 • Gmina Bełżec,
 • Dawna cerkiew w Dachownie,
 • Cmentarz żydowski w Lubaczowie,
 • Cmentarz Wojskowy przy ulicy Cichej,
 • Rezerwat nad Tanwią,
 • Roztoczańskie Szumy,
 • Bruśnieńskie Krzyże,
 • Schrony bojowe linii Mołotowa,
 • Kaplica Matki Boskiej koło Nowin Horynieckich,
 • Wodospad „na młynie”,
 • Pałac Książąt Ponińskich.
Fot. Krystian Kłysewicz

Jak dojechać?

Uzdrowisko Horyniec Zdrój położone jest na wschodniej ścianie województwa Podkarpackiego. Gmina Horyniecka leży na skraju dwóch krain geograficznych – Roztocza i Kotliny Sandomierskiej. Miejscowość ta znajduje się najbliżej  granicy polsko–ukraińskiej w powiecie lubaczowskim. Dojazd to Uzdrowiska jest dość uciążliwy, ale warto pokonać tą trasę. Jadąc z Rzeszowa należy kierować się w stronę Jarosławia, natomiast z Lublina, w stronę Tomaszowa Lubelskiego.

Horyniec Zdrój i okolice w obiektywie Krystiana Kłysewicza

.

.

.

.

.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/reel/844856477494065