Iwona Kulesza ze swoimi podopiecznymi

Jestem nauczycielką w Polskiej Szkole im. Zbigniewa Herberta w Copiage, LI. Razem z Marta Wesołowską uczymy dwa razy w tygodniu najmłodsze dzieci, 3-4 latki. Zajęcia prowadzimy na dwie zmiany. Pierwsza od 9.15 do 12.00 i druga od 12.15 do 3.00. W tym roku szkolnym mamy 25 dzieci zapisanych na te zajęcia.

Nasza praca nie skupia się na jedynie nauczaniu, ale również na zaznajomieniu dzieci z podstawowaymi zasadami współpracy w grupie, z rutyną szkolną, gdyż bardzo często nasze przedszkole jest pierwszym miejscem, do którego dzieci decydują się wysłać swoje dziecko. Zdarza się, że niektóre mamy bardzo przeżywają rozłąkę ze swoim dzieckiem, wówczas proponujemy pozostanie z nami na zajęciach, stopniowo skracając czas pobytu u nas, aby zarówno rodzic jak i małe dziecko dojrzało do momentu rozstania.

Co do pomysłów naszych lekcji, mamy ich sporo. Do najciekawszych zaliczyłabym m. in. program pt. „Gwiazda tygodnia”.

Otóż wybrane dziecko otrzymuje od nas wcześniej przygotowaną książeczkę, którą w domu pomagają wypełnić rodzice. Książeczka zawiera informacje typu: imię, nazwisko dziecka, wklejone zdjęcie lub namalowany swój portret, wiek, ulubiony kolor, zwierzę i jedzenie, z kim dziecko mieszka, miejsce zamieszkania, rzeczy, które lubi robić w przedszkolu, kim chce zostać gdy dorośnie, dlaczego jest gwiazdą oraz 3 fakty (najlepsze rzeczy)
o osobie.

Gdy dziecko wraca z uzupełnioną książeczką, otrzymuje koronę z napisem „Gwiazda tygodnia”. Siada na specjalnym krzesełku i na zajęciach zapoznaje resztę dzieci z tymi wszystkimi ciekawostkami, które rodzice wpisali o dziecku. To wszystko odbywa się na zajęciach we wtorek. Natomiast na następnych zajęciach, powtarzamy z grupą to wszystko, o czym dowiedzieliśmy się na poprzednich zajęciach i tego też dnia przychodzi do przedszkola ktoś z rodziny dziecka, aby wspólnie spędzić czas z gwiazdą tygodnia i coś jeszcze o dziecku opowiedzieć lub pokazać. Najczęściej przychodzą mamy dzieci, babcie i przynoszą albumy ze zdjęciami, gdy ich dzieci były malutkie albo zdjęcia z wakacji, które wspólnie oglądamy i opisujemy.

Wielu rodziców przygotowuje również różne zabawy np. taniec w parach z balonem bez użycia rąk, tor przeszkód, zajęcia z yogi, niektórzy czytają ulubioną bajkę dziecka lub wiersz. Na zakończenie dzieci prezentują przyniesione przez rodzica gwiazdy tygodnia. Sama gwiazda tygodnia otrzymuje zaś dyplom i specjalną naklejkę. Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków. Niektóre dzieci wręcz nie mogą się doczekać, kiedy zostaną wybrane na gwiazdę tygodnia.

Inne zajęcia, o których chcę opowiedzieć, to lekcje o nazwie „Luty Miesiącem Zdrowego Śnieżnobiałego Uśmiechu” które przeprowadzaliśmy w ubiegłym miesiącu.

Dzieci otrzymały karteczki tzw. charts do domu, na których miały stawiać znaczki, za każdym razem kiedy myły zęby. Przez cały miesiąc same dzieci lub przy pomocy rodzica, wypełniały tabele, aby wyrobić nawyk mycia zębów (rano i wieczorem). W przedszkolu mieliśmy maskotkę żyrafę Zuzię, która zaznajmiała dzieci
z naważniejszymi wiadomościami dotyczącymi higieny jamy ustnej.

Zaprosiliśmy też panią stomatolog na zajęcia, która pokazywała dzieciom podstawowe narzędzia, które używa
w swojej pracy. Dzieci miały możliwość dotknąć i obejrzeć kilka narzędzi, używanych podczas czyszczenia
i leczenia zebów. Obejrzały zdjęcia zębów mlecznych i zebów stałych. Mogły pochwalić sie swoimi wiadomościami, które zdobyły od żyrafy Zuzi.

Na koniec miesiąca dzieci przyniosły uzupełniony grafik z mycia zębów. Nagrodą za to był dyplom przyjęcia do klubu przyjaciół Zuzi, czyli do „Klubu Zdrowego Uśmiechu”. Pani stomatolog rozdała kolorowe naklejki
i szczoteczki do zębów.

Warto też wspomnieć o Tygodniu z Misiem. Tutaj dzieci otrzymały tekturowy konktur misia, którego należało
w jakiś sposób ozdobić (ożywić), narysować mu oczy, nos i buzię. Całe rodziny mogły wspólnie zrobić misia, jednak nasz przedszkolak miał wnieść najwięcej wkładu w wykonanie projektu. Misie musiały oczywiście do nas wrócić i były umieszczone na wystawie. Następnie zorganizowalismy piknik z misiem, w trakcie ktorego dzieci mogły przynieść kocyk i swojego ulubionego pluszaka. Czytałyśmy wówczas bajki pt. „Złotowłosa i trzy misie”, „Miś Uszatek” oraz nauczyliśmy się zabawy w kole ze śpiewem „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Dzieci poznały też najważniejsze wiadomości o niedźwiedziu, między innymi o zasypianu na zimę.

Iwona Koszelak
nauczycielka i wicedyrektor
Zbigniew Herbert Polish Supplementary School of Long Island, Copiague, NY


Członkowie klubu "Zdrowego śnieżnobiałego uśmiechu"
Członkowie klubu „Zdrowego śnieżnobiałego uśmiechu”

Marta Wesołowska z "misiami"
Marta Wesołowska z „misiami”

"Gwiazda Tygodnia"
„Gwiazda Tygodnia”

Poprzedni artykuł„Sen z polskiego pamiętniczka”
Następny artykuł„Dzieci ojca Łucjana”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj