„Nasi polscy przodkowie osiągali tutaj, w Ameryce, ogromne sukcesy na wielu polach. Powinniśmy wyszukiwać ich historie, ponieważ jest to powód do naszej dumy i dumy tych Polaków, którzy się jeszcze tutaj narodzą i będą szukali swoich korzeni. Należy o nich mówić, pisać, pokazywać, żebyśmy my, Polacy nabrali wiary we własne siły!” – mówi kpt. Andrzej Piotrowski.

Druga część rozmowy z kpt. Andrzejem Piotrowskim, pomysłodawcą projektu Great Loop Polonia – śladami wielkich Polaków w Ameryce, rejsu trasą tzw. Wielkiej Pętli Ameryki. Głównym przekazem wyprawy pod polską banderą jest przypomnienie o wielkim wkładzie polskich emigrantów w rozwój Stanów Zjednoczonych. Tym razem Andrzej Piotrowski przybliża historie Polaków, którzy wzięli udział w wojnie secesyjnej. Kacper Tochman, Walerian Sułakowski, Hipolit Oladowski, Ignacy Szymański, Włodzimierz Krzyżanowski to tylko niektóre nazwiska polskich żołnierzy, których ślady można odnaleźć w Nowym Orleanie.

Nasz portal jest medialnym patronem wyprawy, zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji z trwającego rejsu.
Znajdą je Państwo również na stronach: https://greatlooppolonia.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/GreatLoopPolonia

Kpt. Andrzej Piotrowski
Kpt. Andrzej Piotrowski
Kapitan Andrzej Piotrowski to znany polski i polonijny żeglarz mieszkający od wielu lat w Chicago. Pochodzi z Koszalina i w związku z tym, że w okolicy, w której się urodził, jedynym możliwym sportem do uprawiania było żeglarstwo, zainteresował się tą dyscypliną, która stała się jego pasją na całe życie. W 1963 roku zaczął żeglować jako członek Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie. W 1974 roku otrzymał stopień kapitana jachtowego, a już dwa lata później brał udział w wyprawie żeglarskiej z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych, znanej jako “Operacja Żagiel ’76”, na pokładzie jachtu “Wojewoda Koszaliński”, gdzie pełnił funkcję trzeciego oficera. Ze względu na swoje poglądy polityczne zmuszony był przez władze komunistyczne do opuszczenia kraju i w 1977 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1986 roku kupił swój pierwszy jacht “Solidarity”, którym dużo żeglował po północnym Atlantyku. Z kolei drugim jachtem “Gemini” brał udział w regatach po jeziorze Michigan, na Karaibach oraz Azorach. Jednak do jego specjalności należy pływanie po wodach północnego Atlantyku. Czternaście razy przepłynął ocean trasą: Karaiby – Wyspy Azorskie – Madera – Wyspy Kanaryjskie – Karaiby. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, w tym Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, przyznany przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. Pod koniec roku ubiegłego otrzymał specjalną Nagrodę Dziedzictwa Polskiego Kongresu Polonii Amerykańskiej przyznaną przez jego chicagowski oddział.

przy grobie pułkownika Hipolita Oladowskiego (Mobile, Alabama - cmentarz Magnolia).
Piotr Rudziński i Andrzej Piotrowski przy grobie pułkownika Hipolita Oladowskiego (Mobile, Alabama – cmentarz Magnolia).

Poprzedni artykuł„Potrzebujących nie trzeba szukać”
Następny artykułPolski Bieg Konstytucji w Forest Park w Nowym Jorku – 3 maja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj