W połowie grudnia 2013 roku jeden z najbardziej znanych na świecie polskich żeglarzy, prezydent Karaibskiej Republiki Żeglarskiej kapitan Andrzej Piotrowski z Chicago, wypłynął jachtem „Kpt. WAGNER” w rejs dookoła Ameryki. Szlak rejsu to; Chicago – St. Louis – Memphis – New Orleans – Tampa – Miami -Savannah – Norfolk – New York – West Point – Buffalo – Toronto – Chicago. Trasa wyprawy liczy 5,5 tys. mil morskich czyli ponad 9 tys. kilometrów a Amerykanie nazywają ją Great Loop czyli Wielką Pętlą. Jest to zarazem pierwszy polonijny rejs tą przepiękną drogą wodną.

Jacht jest piękną, klasyczną jednostką żaglową typu Chris Craft 35. Cała podróż odbywa się wewnętrznymi wodami czyli rzekami i kanałami Ameryki Północnej. Motto całego przedsięwzięcia: „Rejs śladami wielkich Polaków w Ameryce”, zaś celem poszukiwanie śladów polskich emigrantów w USA, którzy swoją pracą i działalnością przyczynili się do budowania potęgi Stanów Zjednoczonych.

W niedzielę, 26 września, ktp. Piotrowski oraz towarzyszący mu w rejsie filmowiec Piotr Rudziński, dopłynęli do kolejnego przystanku na trasie wyprawy – Nowego Jorku.

Kapitan Andrzej Piotrowski to znany polski i polonijny żeglarz mieszkający od wielu lat w Chicago. Pochodzi z Koszalina i w związku z tym, że w okolicy, w której się urodził, jedynym możliwym sportem do uprawiania było żeglarstwo, zainteresował się tą dyscypliną, która stała się jego pasją na całe życie. W 1963 roku zaczął żeglować jako członek Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie. W 1974 roku otrzymał stopień kapitana jachtowego, a już dwa lata później brał udział w wyprawie żeglarskiej z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych, znanej jako „Operacja Żagiel ’76”, na pokładzie jachtu „Wojewoda Koszaliński”, gdzie pełnił funkcję trzeciego oficera. Ze względu na swoje poglądy polityczne zmuszony był przez władze komunistyczne do opuszczenia kraju i w 1977 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1986 roku kupił swój pierwszy jacht „Solidarity”, którym dużo żeglował po północnym Atlantyku. Z kolei drugim jachtem „Gemini” brał udział w regatach po jeziorze Michigan, na Karaibach oraz Azorach. Jednak do jego specjalności należy pływanie po wodach północnego Atlantyku. Czternaście razy przepłynął ocean trasą: Karaiby – Wyspy Azorskie – Madera – Wyspy Kanaryjskie – Karaiby. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, w tym Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, przyznany przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. Pod koniec roku ubiegłego otrzymał specjalną Nagrodę Dziedzictwa Polskiego Kongresu Polonii Amerykańskiej przyznaną przez jego chicagowski oddział.

Poprzedni artykułObchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski oraz w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II w Glen Cove
Następny artykułPolonijny Dzień Dwujęzyczności 2016: NOWY JORK, MAHWAH, BOSTON, DENVER – programy wydarzeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj