Do naszej redakcji napływają liczne pytania związane z egzaminem  STAMP4s, by uzyskać Global Seal of Biliteracy/Pieczęć Dwujęzyczności. O egzaminie STAMP4s piszemy od 3 lat, czyli od samego początku, gdy nauczycielka i pracownica Misji Polskiej, Marzena Owiński z Michigan, doprowadziła do powstania STAMP4s w języku polskim, by uczniowie mieli możliwość uzyskania prestiżowej Pieczęci Dwujęzyczności w USA. Obecnie coraz więcej szkół polonijnych organizuje egzamin w swoich placówkach i za ich przykładem idą inne szkoły.

Polonijni uczniowie mają możliwość uzyskania certyfikatu Seal of Biliteracy albo w programie stanowym, albo w globalnym. STAMP4s można zdawać w polonijnej szkole jeśli chce się uzyskać Global Seal. W New Jersey tylko uczniowie szkół publicznych mogą otrzymać stanowy Seal. Dla uczniów pozostałych szkół stworzono Global Seal. Egzamin na stanowy Seal i na Global Seal jest taki sam. Do egzaminu na stanowy Seal w szkołach publicznych mogą przystąpić TYLKO uczniowie klas 11 i 12 w szkołach średnich. Do egzaminu na Global Seal nie ma wymogów wiekowych. W programie Global uczniowie mogą zdobywać certyfikaty znajomości języka obcego na różnych poziomach. 

Renata Martin, koordynator Seal na wschodnim wybrzeżu zorganizowała spotkanie na Zoomie dla dyrektorów i nauczycieli, podczas którego zaprezentowała skróconą wersję egzaminu i odpowiadała na liczne pytania.

Kilka wybranych pytań i odpowiedzi.

Czy uczeń może dostać kredyty na studiach za zdany egzamin?

Renata Martin: Jestem w kontakcie z uczniami, którzy w tym roku szkolnym zdali egzamin i tworzę bazę danych, zawierającą informacje, kto i na jakiej uczelni dostał kredyty. Ale szczegóły za jakiś czas. Wiadomo, że wiele uczelni używa egzaminu STAMP4s do ustalenia poziomu znajomości języka obcego, by zakwalifikować nowego studenta na odpowiedni poziom zajęć. Właśnie na tych uczelniach można też ubiegać się o kredyty, chociaż nie są one gwarantowane. Pamiętajmy, że każda uczelnia kieruje się własnymi zasadami.

Czy uczeń, który zdał egzamin na Global Seal w polonijnej szkole może poprosić amerykańskie liceum o wpisanie egzaminu do jego transkryptu?

Marzena Owiński: Uczeń, który zdał egzamin STAMP4s może przedstawić wyniki testu w high school i szkoła może uznać go do otrzymania stanowego Seal.

Czy zdany egzamin na Global Seal w 8 klasie może być nagrodzony kredytami na studiach wyższych?

Marzena Owiński: Szkoły wyższe będą miały z tym problem, ponieważ nie ma gwarancji, że uczeń wciąż zna język obcy na tym samym poziomie, gdy zdawał go powiedzmy 4 lata wcześniej. Ale warto  spróbować sił na egzaminie w młodszych klasach, by być dobrze przygotowanym w starszej klasie liceum. Jak mówiłam wcześniej, w programie Global można zdobywać certyfikaty na różnych poziomach. To znaczy, że można zawsze starać się o osiągnięcie wyższego poziomu i otrzymać certyfikat Global Seal. Istnieją trzy różne poziomy i nazwę je po angielsku, bo jesteśmy przyzwyczajeni do tego nazewnictwa: Functional Fluency: znajomość języka na poziomie  Intermediate-Mid-Level, Working Fluency: znajomość języka na poziomie Advanced-Low-Level i Professional Fluency: znajomość języka na poziomie Advanced-High-Level. W programie stanowym w New Jersey tylko jeden poziom jest wymagany: Intermediate-Mid.

 
W Szkole Języka Polskiego i  Kultury Polskiej im. Św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ na początku grudnia do egzaminu STAMP4s podeszło 29 osób. Od lewej dyrektor Ewa Chętnik, Renata Martin i Lucyna Żak.

Czy egzamin na stanowy Seal w stanie Nowy Jork jest trudniejszy niż w innych stanach?

Marzena Owiński: Egzamin jest ten sam, ale wymagania stanowe są bardziej skomplikowane.W przypadku naszych uczniów, oprócz egzaminu powinni przygotować projekt. Uczeń wybiera własny temat projektu, nikt mu go nie narzuca. Podczas pracy nad projektem prowadzi Reflective Journal, czyli dziennik z zapisami, z kim rozmawiał, gdzie i jakie zebrał materiały. Dystrykt szkoły decyduje ile stron powinien mieć ten dziennik. Należy też na jedną stronę napisać ogólne wnioski z projektu. Uczeń ma prezentację przed komisją językową, w której zasiada przynajmniej jedna osoba, która zna język polski. Czasami uczeń nie musi zdawać egzaminu STAMP4s. W praktyce dystrykty same decydują, w jakiej formie uczniowie mają zaprezentować znajomość języka obcego. 

 Po jakim czasie od zdania egzaminu STAMP4s uczeń otrzymuje certyfikat Global Seal of Biliteracy?

Renata Martin: Wyniki egzaminu STAMP4s są dostępne już po 5-6 dniach, a certyfikat Global Seal zostaje wydany po około 6 tygodniachW szkołach publicznych uczniowie  otrzymują certyfikaty na koniec szkoły. 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Renaty Martin

Poprzedni artykułDziewczyny do Wzięcia – komedia J. Kondratiuka z 1972
Następny artykułMagia zimowego Podlasia
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj