Sezon wakacyjny oficjalnie rozpoczęty, jak również nowojorskie upały od kilkunastu dni dają się nam mocno we znaki, co oznacza, że warto pomyśleć o częstszych wypadach nad wodę. Obok basenów, których w mieście jest dosyć dużo i które mimo to są bardzo przepełnione, mamy w Nowym Jorku i okolicach jeszcze kilka innych wodnych alternatyw do wyboru. Jedną z nich są plaże, których jest całkiem sporo wokół Wielkiego Jabłka.

Są one w większości bezpłatne, dojazd jest łatwy i szybki – wystarczy, że wsiądziemy do metra, pociągu, autobusu lub dojedziemy rowerem. Miejscowe plaże górują latem nad Florydą ze względu na niższe temperatury i orzeźwiającą bryzę od oceanu. Okolicznym plażom poświęcono kilka specjalistycznych przewodników, które łatwo wypożyczyć z biblioteki publicznej. Zawierają one także pełną informację
o dojazdach autobusem (Academy Line lub Coach USA), pociągiem (New Jersey Transit) czy też statkiem
w sezonie. Jadąc samochodem, warto wyruszyć wczesnym rankiem, aby uniknąć przestojów na drogach.
Pozwoli nam to na znacznie wcześniejszy powrót do domu i zarazem na odpoczynek na mniej zatłoczonej plaży.

Brighton Beach

Plaża kamienista, ale czysta. Obok znajdują się restauracje, kawiarnie, bary, muzeum rybołówstwa (darmowe), wesołe miasteczka, wypożyczalnie nart wodnych etc. Zwolenników długich spacerów wzdłuż plaży ucieszy
z pewnością szeroka promenada.

Brightwater Ave., Brooklyn (Rozciąga się na wschód od Corbin Pl do Coney Island)

Dojazd: metrem B lub Q do Brighton Beach
Czas podróży: ok. 1 godziny
Tel.: (718) 946-1350
Cena: $2 metro; wstęp na plażę bezpłatny

Brighton Beach, Nowy Jork
Brighton Beach, Nowy Jork

 

 

Belmar Beach, New Jersey

Belmar jest stolicą surfingu, gdzie można pobrać lekcje i zakupić odpowiedni sprzęt. Można tutaj też wypożyczyć kajak, zapolować na rekina z mniej groźnych gatunków – jak dusky, blue, mako i hammerhead, zagrać w piłkę wodną lub poleżeć na bardzo szerokiej plaży. Spore miasteczko wyrobiło sobie w sezonie opinię animal house  i to nie tylko ze względu na głośną muzykę. Stanowi ono przedziwną scenę obyczajową dla ciekawskich, wyposażoną w liczne puby i bary. Same szyldy jak Anticipation czy Piranha zapowiadają przygodę.

Czas podróży: ok. 1 godz. 30 min
Kontakt: www.belmar.com
Cena: bilet  North Jersey Coast Line train, Penn Station – 6.50$,  wstęp na plażę – 7$ (dzieci poniżej 15 lat wstęp bezpłatny)

Belmar Beach, New Jersey
Belmar Beach, New Jersey

 

Coney Island

Stacja metra Coney Island – Stillwell Avenue, dowozi turystów na plaże i do lunaparku już od 1919 roku. Podróż z Manhattanu trwa dość długo, z okolic Central Parku jedzie się tam metrem nawet ponad godzinę.
Coney Island to prawdziwa nowojorska legenda szalonej zabawy, nadmorskiego kiczu i artystycznego ekshibicjonizmu. Dawniej, co niedzielę, całe rodziny ciągnęły do lunaparków, karuzel, roller coasterów, na pokazy dziwaków
i watę cukrową. Ze starych atrakcji pozostały tylko trzy hity, które wpisane są już do rejestru zabytków Nowego Jorku: oświetlone neonami diabelskie koło z 144 wagonikami, najstarszy amerykański drewniany roller coaster
z 1927 r. oraz wieża do skoków spadochronowych z 60 metrów, który od lat czterdziestych pozostaje ikoną magicznej wyspy.

Na Coney Island ma swoją siedzibę ma najbardziej znany na świecie bar serwujący hot dogi – Nathan’s Famous. Międzynarodową sławę zyskał organizując głośne zawody w jedzeniu hot dogów na czas, o których jest głośno nawet w polskich mediach. Rekordziści w ciągu w 12 minut potrafią pochłonąć 44 hot-dogi…
Bar został założony w 1916 przez pochodzącego z Polski Nathana Handwerkera.

Najsłynniejsza atrakcja Coney Island to jednak bez wątpienia syreny. Ich letnia parada jest jedną z największych nowojorskich imprez w plenerze. Paradzie przewodzą król Neptun i królowa Syrena, którzy uroczyście przecinają wstęgi plażowego kąpieliska i wrzucają do Atlantyku kilka kilogramów owoców, rzekomo dla zyskania przychylności morskich bóstw. Uczestnicy szyją sami kostiumy, nie tylko syren i neptunów, ale przeróżnych podwodnych stworów, latarń morskich nie oszczędzając.

Surf Ave. przy W 12th St. (rozciąga się od W 37th St do Brighton Beach) Dojazd: metro D, Q, N, lub F do Coney Island Terminal-Stillwell Ave.
Czas podróży: ok. 1 godz.
Kontakt: (718) 946-1350, www.coneyisland.com
Cena: $2 metro; wstęp na plażę bezpłatny

Coney Island, Brooklyn, New York
Coney Island, Brooklyn, New York

Fire Island

Mała wyspa Fire Island czyli Wyspa Ognia znana jest z pięknych plaż. Ponad 101 mil wybrzeża to między innymi cudowne piaszczyste plaże – raj dla wszystkich, którzy uwielbiają spędzać czas na słońcu, w bliskości
z morzem. Sama wyspa ma długość około 9 km i szerokość pomiędzy 160 a 400 metrów.  Według spisu ludności
z 2010 roku, na stałe mieszka tam 292 osoby, ale podczas lata, liczba ta wzrasta to kilkuset tysięcy turystów, którzy wynajmują domki letniskowe na cały sezon, weekend, lub tydzień.

Na wyspę można dostać się poprzez mosty od zachodniej lub wschodniej części wyspy. Jednak, tylko na bardzo niewielkiej części wyspy można jeździć samochodem, ponieważ auta są zabronione na wyspie (oprócz karetek, policji, straży, samochodów dostawczych i podobnych). Poruszać można się po specjalnych ścieżkach, pieszo lub rowerem. Na wyspie obowiązuje ciekawy zwyczaj ciągnięcia za sobą niewielkich wózków, w których transportowany jest ekwipunek, zakupy i rzeczy osobiste.

Fire Island to z jednej strony pożądane przez wielu plaże, tłumne w sezonie letnim puby i kempingi, a z drugiej strony odosobnienie, które odnaleźć można wśród doskonale zachowanej na wyspie przyrody. Od zachodniej strony znajduje sie zbudowana w 1858 roku 55- metrowa latarnia, która w poprzednim stuleciu była ważnym punktem orientacyjnym dla wielu statków przybywających z Europy do portu w Nowym Jorku.

Cała Fire Island jest podzielona na “mini wioski” i każda z nich ma inny stosunek do turystów. Jedne wioski są pro rodzinne i pro turystyczne, inne znowu anty turystyczne (gdzie trzeba być właścicielem domu, żeby tam przebywać, a mieszkańcy jednej z wiosek dodatkowo nakładają lokalne prawa zabraniające niemal wszystkiego, żeby tylko odstraszyć turystow – “The land of No” – “Ziemia zakazów”). Jeszcze inne wioski są mekką dla gejów z całonocnymi knajpami i dyskotekami.

Fire Island to rosnący w siłę ośrodek surfingu. Z dala od dużych miast, w zróżnicowanych warunkach dzięki m.in. licznym mieliznom, zabudowaniom przybrzeżnym i zmiennej pogodzie – surfowanie w okolicach Fire Island to przygoda i wyzwanie.

Latarnia na Fire Island, New York
Latarnia na Fire Island, New York

 

Island Beach State Park

Doskonały teren do wędrowania i trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla samotników. Okolony wydmami ciąg plaż – długi na jedenaście mil – ułatwia znalezienie odosobnionego zakątka. Ornitologów–amatorów zafascynuje Sizzle Creek Bird Observatory, gdzie roi się od brodzących i wędrownych ptaków. Oprócz dwóch zagospodarowanych plaż, reszta znajduje się w naturalnym stanie.
Plaże są czyste i nie ma na nich tłumów.

Central Ave, Seaside Park, NJ 08752

Dojazd: Trasą Route 37 east dojechać do trasy Route 35 south i bramy parku.
Kontakt: (732) 793-0506
Opłaty: wstęp 6$ – 12 $

Island Beach State Park, New Jersey
Island Beach State Park, New Jersey

 

Jacob Riis Park

Plaża jest czysta, dobrze utrzymana i przyjemna, łatwo do niej dojechać. Niestety, jest dosyć tłoczna. Znajdują się tu ciekawe łazienki w stylu starych łaźni art deco. Na deptaku są prysznice, a betonową promenadą można przejechać rowerem wzdłuż całej plaży. W pobliżu Jacob Riis Park nie ma bankomatów, więc dobrze zabrać jest ze sobą nieco więcej gotówki. Jedną z unikalnych cech tej plaży jest to, że część jest topless (wschodnia część).

Od Beach 169th St do Beach 149th Street
Dojazd: metrem 2 do Flatbush Ave., przesiąść się w autobus Q35 Riis Beach
Czas podróży: 1-1.5 godz.
Kontakt: 718-318-4300; www.nps.gov/gate
Cena: bilet na metro: $2; wstęp na plażę bezpłatny (oplata za parking – 10$)

Jacob Riis Park, Queens, New York
Jacob Riis Park, Queens, New York

Jersey Shore

Ocean Ave., Asbury Park (międz First a Eighth Avenue)
Dojazd: NJ Transit z Penn Station do Asbury Park
Czas podróży: ok. 2 godz.
Kontakt: 732-775-0900, njtransit.com
Cena: bilet powrotny $15.25 (off-peak); wstęp na plażę $4 (dni powszednie), $5 (weekendy)

Jersey Shore Beach
Jersey Shore Beach

 

Jones Beach

Plaża ciesząca się największą popularnością, a co za tym idzie – najbardziej zatłoczona. Jones Beach State Park rozciąga się przez 6,5 mili nad oceanem, posiada piękną promenadę, a także dwa baseny i pole golfowe
w odległości pół mili od plaży. Uszkodzenia promenady, jakie powstały podczas huraganu Sandy, zostały prawie całkowicie usunięte, tak więc można bez większych problemów z niej korzystać; ograniczenia obowiązuja tylko w przypadku małego fragmentu pomiędzy West Bathhouse i East Bathhouse. Na plażę można dojechać korzystając z LIRR oraz autobusów. W tym celu należy pociągiem dojechać do stacji Freeport, a następnie przesiąść się do autobusów jadących w kierunku Jones Beach.

Na końcu Wantagh Parkway
Dojazd: Long Island Railroad z Penn Station do Freeport, przesiąść się do autobusu Jones Beach Shuttle Bus
Czas podróży: 1 godzina
Kontakt: nysparks.state.ny.us, mta.info
Cena: bilet powrotny (na pociąg i autobus): $15 z Manhattanu lub Brooklynu, $11 z Jamaica; wstęp na plażę: $8 (latem); $6 (poza sezonem); $59 wstęp na cały sezon

Jones Beach, New York
Jones Beach, New York

 

Long Beach

Jest to plaża znajdująca się bardzo blisko centrum Nowego Jorku i mająca chyba najłatwiejszy dojazd. Niestety widok okolicznych, wysokich budynków mieszkalnych burzy jej malowniczość, lecz nie zmienia to faktu, że plaża jest bardzo popularna wśród mieszkańców Wielkiego Jabłka.

Dojazd: Z dworca Penn Station lub Atlantic Terminal można LIRR-em dojechać do Long Beach Station i bez konieczności transferu autobusowego, piechotą dostać się nad ocean.

Cena: wstep na plaze 12 $, LIRR oferuje specjalne bilety zawierające cenę zarówno za przejazd, jak i wejście na plażę – łączny koszt to 21 dolarów.

 

Long Beach, Nowy Jork
Long Beach, Nowy Jork

Long Beach Island

Wystarczy przejechać most, położony na skraju stanowego parku, aby dostać się na prawdziwą wyspę. Liczy ona prawie 21 mil długości, posiadając mniej lub bardziej uczęszczane plaże. Znajduje się tu sporo osad, które przypominają tradycyjne rybackie wioski. Do najbardziej malowniczych należy tutaj Beach Haven. Mieści się tu również Fantasy Island Amusement Park – miejsce jedyne w swoim rodzaju, które pełni rolę turystycznego magnesu.

Dla miłośników historii najciekawiej jest na północnym koniuszku, gdzie stoi Barnegat Lighthouse, pobudowany przez byłego pułkownika. George Meade zdobył następnie rangę generała, wyróżniając się w bitwie o Gettysburg. Wysmukła biało–czerwona wieża należy do najwyższych latarni morskich w New Jersey i jest otwarta dla zwiedzających. Z kolei przeciwległy skraj wyspy jest przeznaczony na przeciekawy rezerwat im. Edvina Forsythe’a. Tylko niektóre partie są otwarte dla turystów, a wśród nich dzikie plaże w Holgate i Ship Botttom.

Beach Haven, Long Beach Island, NJ

Long Beach Island, New Jersey
Long Beach Island, New Jersey

Manhattan Beach

Jest to rejon alternatywny dla plaż na Coney Island i Brighton Beach i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Manhattanu. W dodatku jest to jedno z najczystszych i spokojnych miejsc. Na terenie Manhattan Beach Park, prócz plaży i placów zabaw dla dzieci, znajdują się również specjalne miejsca, w których można pogrillować, dzięki czemu jest to idealne miejsce na całodniowy piknik.

Oriental Blvd., Brooklyn (rozciąga się od Ocean Ave. to Mackenzie St.)
Dojazd: metrem B lub Q do Brighton Beach, przesiąść się w autobus B1 Bus do Oriental Blvd.
Czas podróży: 1 godzina
Cena: metro $2; wstęp na plażę: bezpłatny

Manhattan Beach, New York
Manhattan Beach, New York

 

Orchard Beach

Orchard Beach jest publiczna plaża w dzielnicy Bronx w Nowym Jorku. Plaża jest częścią Pelham Bay Park.

Pelham Bay Park prz Orchard Beach Rd. na Bronksie Dojazd: metrem 6 do Pelham Bay, przesiąść się w autobus Bx12 do Orchard Beach
Czas podróży: 1.5 godziny
Kontakt: nycgovparks.org
Cena: metro $2, wstęp na plażę bezpłatny

Orchard Beach, Bronx, New York
Orchard Beach, Bronx, New York

 

Rockaway Beach

Plaża była ogromnie zniszczona przez huragan i jej przebudowa ciągle trwa.  Jednak część promenady zostala juz oddana do użytku.

Od Beach 9th do 149th Sts., Rockaway Beach, Queens
Dojazd: metrem A (Rockaway) do Broad Channel, przesiąść się w metro S do Rockaway Park-Beach 116th St.
Czas podróży: 1.5 godziny
Kontakt: nycgovparks.org
Cena: metro $2; wstęp na plażę bezpłatny

Rockaway Beach, Queens, New York
Rockaway Beach, Queens, New York

 

Sea Bright Beach

Nieduże miasteczko, ulegające ciągłym powodziom, przed którymi zabezpiecza je częściowo gruby mur, słynie ze wspaniałych wschodów słońca. Oglądają je wyłącznie rybacy i ludzkie „sowy”, które lubią się bawić do białego rana. Posiadając najwięcej barów z wyszynkiem, klubów i dansingów w bliższej i dalszej okolicy, cieszy się ono zasłużoną opinią jako party–town. Niezbyt długa publiczna plaża najczęściej świeci pustkami, gdyż prawdziwe życie zaczyna się tutaj dopiero po zapadnięciu zmroku. Stanowi ona idealne miejsce dla amatorów nocnych uciech.

Sea Bright Beach
Sea Bright Beach

 

South and Midland Beaches

Atlantic Ocean Staten Island NY
Kontakt: (718) 987-0709, http://www.statenislandusa.com
Dojazd: autobusem Bx51, Bx4, Bx5, Bx6, Bx7, Bx8 do FDR Boardwalk
Cena: autobus expressowy: $5

South Beach, Staten Island
South Beach, Staten Island

 

Wolfe’s Pond Park Beach

Wolfe’s Pond Park Beach, Staten Island NY – 14 mil plaży w jednym z największych parków na Staten Island. Czynny w godz. 10am – 6pm. Plaże przy Raritan Bay i Prince’s Bay, od Holton Ave do Cornelia Avenue
Kontakt: tel. (718) 984-8266, www.nycgovparks.org/parks/wolfespondpark
Dojazd: autobusem S78 lub kolejką Staten Island Railway do Princess Bay i potem autobusem S55 lub S56
Cena: kolejka: $2, autobus $2, wstęp do parku i na plażę: bezpłatny

Wolfe's Pond Park Beach, Staten Island
Wolfe’s Pond Park Beach, Staten Island

 

Sandy Hook

Sandy Hook Gateway National Recreation Area – jest częścią parku federalnego, którym opiekuje się National Park Service, NPS. Sandy Hook ma status półwyspu, ze względu na szerokość, dochodzącą do sześciu mil. Z północnego skraju widać jak na dłoni panoramę Manhattanu. W okresie letnim między Manhattanem a Sandy Hook kursuje specjalny prom linii Seastreak. Plaza czysta, zadbana, z pieknym widokiem na Nowy Jork. Niezbyt zatloczona. Posiada on zarówno dzikie, jak i strzeżone plaże, a te ostatnie są wyposażone w liczne udogodnienia. Podczas letnich upałów wszystkie parkingi są zajęte w weekendy do ostatniego miejsca już przed godziną 11 rano. Sandy Hook stanowi dodatkowo raj dla rowerzystów i miłośników wycieczek pieszych. Na najdłuższej trasie do Old Cove znajduje się ciekawy zabytek przyrodniczy. Jest nim nieprzebyty zagajnik, złożony z ostrokrzewów, który liczy sobie ponad trzysta lat. W pobliżu Visitor Center wznosi się XIX–wieczny i od dawna zdemobilizowany Fort Hancock. Zainteresuje on z pewnością miłośników historii militarnej. Nieopodal stoi latarnia morska. Należy ona do najstarszych w Ameryce i została ukończona w 1762 roku.
Kontakt: tel. 732-872-5970 (Sandy Hook Visitor Center), www.nps.gov/gate, Seastreak (prom z Manhattanu)
Dojazd: Plaza polozona w odleglosci 30 km od Nowego Jorku. W okresie letnim z Manhattanu kursują specjalne promy wycieczkowe. Odpływają z przystani przy East 35th Street i Wall Street (Pier 11) a dopływają do Fort Hanckock, skąd na plaże zabiera autobus wahadłowy.
Cena: Wstęp do parku i na plażę jest bezpłatny natomiast obowiązuje opłata $10 dolarów za parkowanie samochodu (w godz. 10am-4pm, w sezonie letnim). Bilet powrotny na prom z Manhattanu – $45. Napiwek dla kierowcy autobusu w NJ – $1.

62044_450206371698961_604232327_n

 

Spring Lake

Ma ono opinię jednego z najładniejszych miasteczek, które warto dokładnie zwiedzić. Mieszkańcy należą do górnej warstwy klasy średniej i nadal przeważają wśród nich Irlandczycy. Posiada ono mnóstwo wypielęgnowanej zieleni i harmonijną zabudowę z XIX–wiecznymi willami w stylu wiktoriańskim. Drewniane mola i urokliwe zakątki zachęcają do długich spacerów. Warto też zajrzeć do interesującego muzeum, które prowadzi Towarzystwo Historyczne. Szerokie plaże z podwójną barierą wysp dopełniają obrazka miejscowości, która na pewno spodoba się romantykom. Plaza bardzo czysta. Parking jest bezpłatny, ale niezbyt duży.  Na plaży nie można jeść lub pić. Piękna promenada.

410 Ocean Ave. Spring Lake, NJ 07762

Cena: wstęp na plażę 9$

Spring Lake, New Jersey
Spring Lake, New Jersey

Wildwoods Beaches

Wildwoods Beaches to trzy miasteczka, położone najdalej na południe od Nowego Jorku: North Wildwood, Wildwood i Wildwood Crest. Plaże w Wildwoods przyciągają swoimi rozmiarami, są bowiem bardzo szerokie, ale i innymi licznymi atrakcjami – chociażby świetnym lunaparkiem. Panuje tu niewyobrażalny wprost ruch i gwar, a w głowie się kręci od diabelskich młynów i innych atrakcji. W Wildwoods kwitnie również nocne życie a la Atlantic City, tyle tylko, że bez hazardu i ryzyka. Piękny, biały piasek na bezpłatnych plażach. Wiele sklepów, parków wodnych, restauracji, rozrywka na żywo, drewniany deptak, na którym można również jeździć na rowerach, tu nie mozna sie nudzic. Mozna tu rowniez odwiedzic Ogrodu Botaniczny, Cape May County Zoo i Park, latarnie „Carpenter Gothic” czy tez Wildwood Aviation Museum w Naval Air Station Wildwood, w którym możemy zobaczyć dużą kolekcję zabytkowych samolotów z II wojny światowej.

Plaża North Wildwood:  E 15th Ave & Ocean Ave Wildwood, NJ

 

Wildwood Crest
Wildwood Crest

 

DPS
 

Multi Ethnic People's Hands Raised with Speech Bubble

 

Poprzedni artykuł„Cała Polonia czyta Dzieciom” w Polskiej Szkole przy parafii Św. Kazimierza w Nowym Jorku – materiał filmowy.
Następny artykuł“Kajtkowe przygody czyli co czytać dzieciom”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj