6 grudnia w warszawskiej filii Fundacji Rodzice Przyszłości – w Klubie dla dzieci 
i rodziców Mama Lama odbyło się spotkanie: Co mówią wyniki Testu Świadomego Rodzica? z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który jest Partnerem społecznej kampanii Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem. Tematem spotkania było podsumowanie dotychczasowych wyników Testu Świadomego Rodzica oraz przedstawienie dalszych działań Fundacji Rodzice Przyszłości, między innymi publikacji Vademecum Rodzica. Wydarzenie zorganizowano w ramach Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka w Roku Janusza Korczaka.

Rzecznik Praw Dziecka.
Rzecznik Praw Dziecka. Fot. Zuzanna Piekarska.

spotkanie w Mamie Lamie. Fot. Zuzanna Piekarska
spotkanie w Mamie Lamie. Fot. Zuzanna Piekarska
W spotkaniu udział wzięli: Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Justyna Święcicka – psycholog, ekspert Fundacji Rodzice Przyszłości, Paweł Zawitkowski – fizjoterapeuta, ekspert Fundacji Rodzice Przyszłości, Wojciech Marciszewski – prezes zarządu Fundacji Rodzice Przyszłości.

W rozmowę na temat świadomego wychowywania włączyły się również dzieci towarzyszące przybyłym rodzicom, a wydarzenie poprowadziła dziennikarka radiowej Trójki – Katarzyna Stoparczyk, ambasador Fundacji Rodzice Przyszłości. 

Prezentowane wyniki testu „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem” obejmowały okres od 24 października do 3 grudnia 2012 r.

10 192 osoby rozwiązały Test we wskazanym okresie, z czego 95% stanowią kobiety. Największą grupę wiekową – 66,19% stanowią osoby pomiędzy 24 a 35 rokiem życia, drugą co do liczebności grupą są osoby w wieku pomiędzy 35 a 44 rokiem życia – odpowiednio 21,27%. Stosunkowo dużym zainteresowaniem test cieszył się wśród osób poniżej 24 roku życia – 11,73%.

Pod względem prawidłowości udzielanych odpowiedzi, ich średnia stanowi 81,31%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Grupą, która może się pochwalić największą liczbą prawidłowo udzielonych odpowiedzi jest stosunkowo nieliczna grupa osób po 55 roku życia (91,12%), następnie grupa osób pomiędzy 45 a 54 rokiem życia (84,52%). Wynik kolejnych grup wiekowych oscyluje w granicach 81 %.

Po zakończeniu kampanii wszystkie zebrane dane zostaną opracowane i posłużą ekspertom Fundacji do pracy nad kolejną edycją testu, który ukaże się w czwartym kwartale przyszłego roku.

Uzupełnieniem Testu Świadomego Rodzica jest Vademecum Rodzica – zbiór ponad 100 krótkich filmów z wypowiedziami światowej klasy ekspertów z zakresu Integralnego Rozwoju Dzieci. Dostęp do Vademecum otrzymał każdy rodzic, który rozwiązał Test Świadomego Rodzica. Vademecum będzie udostępnione również wszystkim rodzicom, którzy Test dopiero rozwiążą.

Vademecum Rodzica jest odpowiedzią na zalew informacji, z jakim borykają się dzisiejsi rodzice. Publikowane przez Fundację Vademecum dzięki współpracy z ekspertami z różnych dziedzin pozwoli rodzicom zweryfikować opinie oraz znaleźć najlepsze rozwiązania i dokonać właściwego wyboru, dostosowanego do wieku i możliwości dziecka.

Test Świadomego Rodzica jest dostępny na stronie: www.rodziceprzyszlosci.pl
Vademecum Rodzica jest udostępniane po rozwiązaniu Testu Świadomego Rodzica.

Test Świadomego Rodzica został opublikowany 24 października na stronie www.rodziceprzyszlosci.pl. Zawiera on szereg pytań związanych z każdą z 4 sfer ważnych dla integralnego rozwoju dzieci, na które powinni odpowiedzieć rodzice. Test jest wzbogacony scenkami video ilustrującymi poszczególne sytuacje. To ogólnodostępne, proste w obsłudze, bezpłatne rozwiązanie dające możliwość edukacji przez zabawę.

Test nie ma na celu oceny rozwiązujących go rodziców, a wskazanie im pewnych mechanizmów i związków przyczynowo-skutkowych, których często nie zauważamy. Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju prowokacją, w wyniku której rodzic powinien przemyśleć własne zachowania wobec dziecka. Wyniki testu pozwolą rodzicom uświadomić sobie, które sfery wymagają większej uwagi i wyznaczyć kierunki pracy nad własnymi relacjami z dziećmi. Głównym celem testu jest  zachęcenie do poszerzania wiedzy o tym jak wychować dobre, mądre, zdrowe i szczęśliwe dzieci.

Kampania społeczna „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem” została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Współfinansowana jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerami zostali Rzecznik Praw Dziecka oraz Instytut Psychologii Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Patronem Programu Integralnego Rozwoju jest Przewodniczący Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Patronem lokalnym działań fundacji jest Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Kampania społeczna współfinansowana jest ze środków otrzymanych w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dodatkowe informacje:
Kasia Jacobson, tel.: 0606 823 148, k.jacobson@rodziceprzyszlosci.pl
www.rodziceprzyszlosci.pl

Poprzedni artykułW świątecznym nastroju: „Mój tata spogląda na moją rodzinę z miłością”
Następny artykuł„Warszawa przegrała z rodzicami”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj