debt-solutions

Ktoś powiedział, że nazwa „długi” bierze się z tego, że dłuuugooo się je spłaca. Brzmi żartobliwie lub przerażająco w zależności od tego czy je masz, czy też ich nie masz. Skąd biorą się długi? Jak się ich pozbyć? Czym są dobre i złe długi?

Zaciąganie długów jest obecnie dla wielu ludzi sprawą oczywistą. Co ciekawe, zawsze tak było i… pewnie będzie… niestety.

W starożytnym Babilonie ludzie też zaciągali długi. W tym celu udawali się do „wypożyczaczy” pieniędzy, czyli do poprzedników współczesnych bankierów. Oczywiście musieli im zaoferować coś w zamian za pożyczenie gotówki. Jedną z możliwości było zaoferowanie siebie samego. Jeżeli nie mógł spłacić długu, sprzedawano go jako niewolnika.

Brzmi znajomo?

Obecnie wielu ludzi też jest niewolnikami wobec swoich wierzycieli. Spotkałem ludzi zarabiający dużo powyżej średniej krajowej, a jednak żyjących dużo poniżej średniej krajowej, gdyż większość zarobionych pieniędzy szła na spłatę długów.

Dlaczego zaciągamy długi?

Główny powód tkwi, w tym, że akceptujemy krótkoterminowe rozwiązania dla długoterminowych problemów. Oczywiście nie każdy dług jest taki! Istnieją też tzw. „dobre długi” Przykładowo: kredyt hipoteczny (zabezpieczeniem jest nieruchomość), kredyt inwestycyjny (przynosi nam większy zysk niż rata kredytu) oraz… NIC WIĘCEJ!

Jak więc wyjść z długów?

1. Spisz wszystkie twoje długi.
2. Zrób plan spłaty długów.
3. Dogadaj się z wierzycielami
4. Wymyśl dodatkowe sposoby zarabiania.
5. Nie zaciągaj kolejnych długów.
6. Żyj oszczędniej.

Jednak według mnie to, czego najbardziej potrzebujemy, to pomoc kogoś, kto nam pomoże w zrobieniu planu oraz będzie nadzorował podczas tego procesu.

Dlaczego? Ponieważ będąc w długach często tracimy obiektywną ocenę sytuacji oraz mamy zaniżone poczucie własnej wartości.

Jak mawia Bodo Schafer: Każdy może odnosić jakieś sukcesy, ale dźwignięcie się z życiowej porażki wymaga prawdziwej sztuki.

Andrzej Burzyński

 

Poprzednie odcinki:

Finanse – tajemnica odkryta. Cz. 3 – “Czy żyjesz ponad swoje możliwości?”

Finanse – tajemnica odkryta. Cz. 2 – “Od zmiany przekonań do działania”

Finanse – tajemnica odkryta. Cz.1 – “Pieniądze szczęścia nie dają… “

 

andrzej-burzynski-2Andrzej Burzyński – szkoleniowiec, którego główną pasją jest rozbudzanie i rozwijanie potencjału zarówno swojego jak i innych. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwóch synów. Założyciel Instytutu Rozwoju Osobistego KOAH. Wykładowca Alternatywnej Szkoły Biznesu i Rozwoju Osobistego. Prowadzi cotygodniowe audycje w Radio Kontestacja. Autor książek: „Od pasji do biznesu”; „Życie pełne pasji”; „Przemawiaj z pasją”; „Przebacz i uwolnij siebie”. Prowadzi blog AndrzejBurzynski.pl poświęcony tematyce szkoleniowej.

 

Poprzedni artykuł„This is Warszawa” – stolica oczami młodego Niemca
Następny artykuł„Czy jesteś panem swojego życia? ” – świat oczami Steva Cuttsa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj