portal-filmowa-lekcja-centrum-sztuki-dziecka-poznan-2016-03-19

 

Na doskonały sposób na urozmaicenie szkolnych zajęć wpadli pracownicy poznańskiego  Centrum Sztuki Dziecka, opracowując projekt pt. Filmowa Lekcja www.filmowalekcja.pl Projekt kilka dni temu miał swoją oficjalną premierę i ma na celu ożywienie konwencjonalnych szkolnych lekcji i podniesienie zainteresowania nimi uczniów.

Jest to jedyny w Polsce portal filmowy dedykowany nauczycielom, który obejmuje pakiet filmów i bazujących na nich scenariuszy lekcyjnych. Dzięki niemu można wykorzystywać filmy jako lektury do zajęć i dokonywać ich projekcji w klasie. Najdłuższy z filmów trwa 20 minut, najkrótszy 4.

Opracowując materiał na portal, Centrum Sztuki Dziecka współpracowało z metodykami, którzy do  propozycji filmowych skomponowali scenariusze lekcyjne.

Portal jest platformą non-profit, a jego użytkowanie jest całkowicie bezpłatne. Jedyne, czym trzeba się wykazać, to swoimi danymi, które zostaną poddane weryfikacji w ciągu dwóch dni roboczych. Tym sposobem z portalu korzystać mogą tylko szeroko rozumiani nauczyciele (szkolni, licealni, gimnazjalni, przedszkolni, prowadzący zajęcia w instytucjach kultury, ale zawsze ludzie edukujący).

Edukacja filmowa do niedawna nie była w ogóle włączona do obowiązkowego programu nauczania. Niestety, nadal powszechne jest przekonanie, że film jest lekką, mało wartościową rozrywką, skierowaną do osób o niższym ilorazie inteligencji. Istotne jest przekonanie nauczycieli i dyrektorów szkół o konieczności prowadzenia edukacji filmowej i medialnej, przełamanie ich niechęci do filmów i nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych, zmian utartych schematów i stereotypów.

Wykorzystywanie filmu w szkole może być dla nauczycieli wyjściową bazą w kształtowaniu u uczniów umiejętności krytycznego odbioru sztuki filmu i nauki dyskusji o problemach, które porusza oraz emocjach, jakie wywołuje; zachęcaniu młodych ludzi, aby używali filmu jako środka wyrazu ich osobowości i wyobraźni, co wiąże się z nauką praktycznej realizacji różnych form filmowych.

 

DPS

 

Poprzedni artykułMigana intonacja
Następny artykułPomysłowe dekorowanie jajek wielkanocnych w Manchester

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj