Film dokumentalny „Have no Fear” współreżyserowany przez polską dokumentalistkę Beatę Calińską oraz amerykańską autorkę Sarah Jacobson otrzymał zaproszenie do oficjalnych programów trzech kolejnych festiwali. 

Film powstał we współpracy z nowojorską grupą taneczno-teatralną Ase Dance Theatre Collective, która w swoich sztukach traktuje o współczesnych problemach Afroamerykanów m.in. brutalności policji. Choreografka Adia Whitaker stawia sobie za misję aktywizowanie swojej społeczności; jest zaniepokojona o przyszłość swoich dzieci, które dorastają w społeczeństwie, zmagającym się z tym problemem. Wykorzystując elementy folkloru afrykańskiego wyraża protest, lament i modlitwę. Poza tradycyjną sceną teatralną, jej grupa śpiewa o współczesnych sprawach Afroamerykanów na ulicach Nowego Jorku, zwracając uwagę na problem zwykłym przechodniom.

Calińska i Jacobson zrealizowały dokument w ramach rezydencji artystycznej w Centrum Sztuki Dokumentalnej UnionDocs w Nowym Jorku- finansowanego m.in. przez Amerykańską Akademię Filmową, Wydział Kultury Miasta Nowy Jork, Radę Artystyczną Stanu Nowy Jork oraz The Rockefeller Brothers Fund.

Pokaz w Chile – kwiecień

W kwietniu film zostanie zaprezentowany w Chile podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Talca. Kuratorzy festiwalu wybierają najlepsze niezależne, innowacyjne i eksperymentalne filmy z całego świata. „Have no Fear” znalazł się w oficjalnym konkursie filmów dokumentalnych. Organizatorzy podkreślają, że festiwal przyczynia się do wymiany lokalnych i międzynarodowych opowieści w zglobalizowanym świecie, w którym idee i kultura przełamują granice z korzyścią dla nas wszystkich.

Nowy Jork – 2 pokazy w maju

W maju film będzie miał dwa pokazy w Nowym Jorku.
Film znalazł się w programie New York City Independent Film Festival, którego celem jest odkrywanie artystycznych filmów i prezentowanie ich nowojorskiej publiczności oraz branży rozrywkowej. Seans „Have no Fear” odbędzie się w historycznym centrum Nowego Jorku, Time Square, które jest idealnym miejscem mającym na celu stworzenie nowych możliwości dla niezależnych głosów. Nowojorski Festiwal Filmów Niezależnych jest wspierany ze środków publicznych z Departamentu Kultury Miasta Nowy Jork we współpracy z Urzędem Miasta. Partnerem medialnym festiwalu jest stacja telewizyjna Thirteen WNET, która będzie relacjonować zarówno galę otwarcia i ceremonię zamknięcia festiwalu, jak i wywiady z twórcami.

Film zostanie także zaprezentowany podczas obywającego się w maju New York Polish Film Festival. Otwarcie festiwalu odbędzie się w Directors Guild Theater, a seanse filmowe w Anthology Film Archive (w historycznej dzielnicy East Village / Lower East Side na Manhattanie) – nowojorskim ośrodku dedykowanym wizji sztuki kina, kierującego się awangardową wrażliwością. Zasoby Anthology to nieoceniona kolekcja około 20 tys. filmów i 5 tys. taśm wideo oraz największy na świecie zbiór materiałów badawczych dokumentujących historię amerykańskiego i międzynarodowego filmu i wideo jako sztuki. Dostęp do niej mają studenci, naukowcy, badacze, pisarze, artyści i kuratorzy.

Los Angeles

W lutym tego roku film miał dwa pokazy w Los Angeles. Jeden z nich odbył się w ramach Festiwalu NewFilmmakers, którego sponsorami są m.in.Urząd Miasta Los Angeles oraz regionalna miejska komisja filmowa – Film L.A. Drugi pokaz odbył się w ramach programu kuratora Gerry’ego Fialki w Beyond Baroque Arts Center – legendarnej organizacji dedykowanej kulturze niezależnej w Venice w Kaliifornii. Film Calińskiej pokazywany był w programie z najnowszym filmem awangardowej artystki Laurie Anderson „Heart of a Dog”.
Calińska obecnie pracuje nad swoim kolejnym projektem dokumentalnym w Los Angeles.

Informacja prasowa

Poprzedni artykułPolacy w USA: Między dwoma światami / Poles in USA: Between two worlds
Następny artykułKsiążki od serca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj