Fashion Institut of Technology (FIT) w Nowym Jorku należy do grupy prestiżowych szkół artystycznych w Ameryce. Oferuje m. in. bardzo ciekawy program kursów precollege (przygotowawczych- przyp. red.).

Na ich temat rozmawiamy z Martą Regulski, asystentką dyrektora w Center for Precollege Programs.

Danuta Świątek: Jakie należy spełnić warunki, żeby zostać przyjętym na kursy precollege?

Marta Regulski: Program Precollege Fashion Institut of Technology jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej (middle school) i szkół średnich (high schools). Naszym celem jest pomoc w rozwijaniu pasji
i zainteresowań artystycznych oraz przygotowanie do składania aplikacji na wyższe studia. Każdy uczestnik wybiera klasy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Rejestracja odbywa się w Internecie.
Podczas rejestracji uczestnik wybiera klasę, podaje swoje dane i uiszcza opłatę. Mamy bardzo wielu chętnych do uczestniczenia w naszym programie, w związku z tym polecamy jak najszybciej się zapisywać. Młodzież z klas 7-9 może wybierać zajęcia w „Middle School Precollege Programs”.
Uczniowie z klas 9-12 mogą wybierać zajęcia w „High School Precollege Programs”.

Danuta Świątek: Ile trzeba płacić za kurs?

Marta Regulski, FIT
Marta Regulski: Mieszkańcy stanu Nowy Jork za kurs dla studentów High School (11 lub 12 sesji) płacą: $308, a pozostali $391.00. Warsztaty (4 sesje) kosztują $242.00. Jeśli chodzi
o kursy dla uczniów gimnazjum, to mieszkańcy stanu Nowy Jork płacą (11 – 12 sesji) $323.00, a inni $406. Za warsztaty (4 sesje) płaci się $136.00.

Danuta Świątek: Jakie kursy oferujecie i w jakim terminie?

Marta Regulski: Oferujemy ponad 100 kursów w każdym semestrze. Wymienię kilka z nich. Sztuki i Projektowanie: Projektowanie Wnętrz, Fotografia, Grafika, Projektowanie Mody, Illustracja, Tekstylia itp. Z Technologii i Biznesu proponujemy: Reklamę i Marketing, Biznes w świecie mody, Marketing i Rozwój Kosmetyków, Marketing Miedzynarodowy itp. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, albo tylko w niedzielę. W lipcu zaś są od poniedziałku do czwartku.

Danuta Świątek: Od kiedy działa wasz program precollege?

Marta Regulski: Istnieje już od ponad dwudziestu lat.

Danuta Świątek: Ilu macie uczniów?

Marta Regulski: Z naszych programów korzysta około 4000 tysiące uczniów rocznie.

Danuta Świątek: Kiedy trzeba decydować się na zapisy?

Marta Regulski: Zalecamy aby zapisywać się do klas w dniu otwarcia rejestracji, czyli w marcu na letnie programy, w sierpniu na jesienne zajęcia, a w grudniu natomiast na wiosenne programy.

Danuta Świątek: Dlaczego warto brać kursy precollege?

Marta Regulski: Nasza działalność pozwala studentom i ich rodzicom odkryć wiele możliwości
w zdobyciu zawodu związanego ze sztuką, projektowaniem przemysłowym, reklamą i biznesem. Ponadto są lepiej przygotowani do egzaminów do high school i na uniwersytety.

Danuta Świątek: Bardzo dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Danuta Świątek
Foto: Brian Edwards

Poprzedni artykuł„Po co panu ta lodówka?”
Następny artykuł„Szyjemy lalkę – szmaciankę!”