Po raz czwarty w Szkole im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ, odbył się egzamin STAMP4s na Global Seal of Biliteracy. Przystąpiło do niego 6 uczniów ze Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ i szkoły – gospodarza egzaminu. STAMP4s zorganizowała i przeprowadziła Renata Martin, koordynator Seal na wschodnim wybrzeżu.

„Uczniowie uznali egzamin za niezbyt trudny, a największym wyzwaniem dla nich była część pisania esejów” – powiedziała Martin. – „Jeden uczeń zdawał egzamin po raz drugi, by zakwalifikować się na wyższy poziom znajomości języka, czyli na stopień „working”.

Wśród zdających uczniów znalazła się Daria Wróblewski, która w tym dniu skończyła 17 lat!  Serdecznym akcentem egzaminu było wspólne odśpiewanie „100 lat” dla solenizantki. Daria marzy, żeby zostać pielęgniarką. Chce studiować w College of New Jersey lub Rutgers University.

Daria Wróblewski, 11 klasa

.

Jakub Mielko, 9 klasa

.

Jessica Kubiak, 11 klasa

.

Jan Zasowski, 11 klasa

.

Natalia Onisko, 11 klasa

.

Magdalen Blicharz, 11 klasa

.

Seal of Biliteracy – Pieczęć Dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym (w naszym przypadku – polskim). Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu z języka polskiego mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Dla uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w stanowym programie, istnieje Global Seal of Biliteracy. W obu programach, egzaminem z języka polskiego jest STAMP4s przygotowany przez amerykańską firmę testującą, AVANT Assessment. Marzena Owiński, dzięki której mamy język polski włączony do języków zdawanych w ramach Seal, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: www.sealofbiliteracypopolsku.com. Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do pani Marzeny na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: renia.martin@yahoo.com

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułCo słychać w czasach pandemii w polonijnych szkołach na Zachodzie USA
Następny artykułJak widzą Agnieszkę Holland i jej filmy, studenci Programu Polskiego w Hunter College?
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj