W Szkole im. Karola Wojtyły w Linden, NJ,  do egzaminu STAMP4s na Global Seal of Biliteracy przystąpiło 25 uczniów z klas od 8 do 11. Egzamin odbył się pod opieką Renaty Martin, koordynatora Seal na wschodnim wybrzeżu.

„Z moich rozmów z uczniami wynika, że egzamin był dla nich łatwy, chociaż mieli trochę problemów z nagraniem wypowiedzi, bo często uczniowie myślą po angielsku, a odpowiedzi należy nagrywać po polsku” – powiedziała dyrektor Agnieszka Czajkowska.

Każdy nowy egzamin w szkole to nowe doświadczenie także dla nauczycieli. 

„Po egzaminie doszliśmy do wniosku, że należy się skupić na czytaniu ze zrozumieniem przez ucznia i formułowaniu jego własnych odpowiedzi. W nauczaniu należy być elastycznym i nie tylko koncentrować się na realizowaniu materiałów z podręcznika, ale przeznaczyć czas na naukę języka polskiego jako języka komunikatywnego. A ta komunikatywność oznacza błyskawiczną reakcję językową, czyli gotowość i dużą swobodę w podjęciu rozmowy i daniu odpowiedzi na pytanie” – dodała dyrektor Czajkowska.

Wicedyrektor Aleksandra Szefke jest zadowolona, że po raz pierwszy odbył się egzamin na Seal w szkole.

„Uczniowie wychodzili po egzaminie  w dobrym nastroju i teraz tylko będziemy czekać na wyniki” – powiedziała.

Renata Martin stwierdziła, że warunki były komfortowe do egzaminu.

„Bardzo duża sala, internet, który nie zawiódł i poczęstunek serwowany przez nauczycielkę, panią  Darię Hapun” – objaśniła.

.

.

Polonijni uczniowie mają możliwość uzyskania certyfikatu Seal of Biliteracy albo w programie stanowym, albo w globalnym. STAMP4s można zdawać w polonijnej szkole jeśli chce się uzyskać Global Seal. W New Jersey tylko uczniowie szkół publicznych mogą otrzymać stanowy Seal. Dla uczniów pozostałych szkół stworzono Global Seal. Egzamin na stanowy Seal i na Global Seal jest taki sam. Do egzaminu na stanowy Seal w szkołach publicznych mogą przystąpić TYLKO uczniowie klas 11 i 12 w szkołach średnich. Do egzaminu na Global Seal nie ma wymogów wiekowych. W programie Global uczniowie mogą zdobywać certyfikaty znajomości języka obcego na różnych poziomach. 

Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do Marzeny Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin: renia.martin@yahoo.com

Szkoły, które same chcą zorganizować egzamin mogą skorzystać ze wskazówek Akademii Jana Pawła II w South Amboy w następującym artykule: NJ https://dobraszkolanowyjork.com/rekordowa-liczba-certyfikatow-global-seal-of-biliteracy-z-jezyka-polskiego-w-south-amboy/

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułTeatr Baj zaprasza na spektakle i lekcje teatralne on line!
Następny artykułTolek Banan i inni – Film dokumentalny – rok 1995

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj