14 maja uczniowie z Polskiej Szkoły im. F. Chopina w Allamuchy, NJ, przystąpili do egzaminu AVANT4S z języka polskiego. Zdanie tego egzaminu na poziomie 5 i wyżej pozwala ubiegać się o Seal of Biliteracy Functional Fluency, zwany potocznie Silver Seal. Natomiast uzyskanie poziomu 7 i wyżej we wszystkich podtestach gwaratuje Golden Seal, czyli tzw. Working Fluency.

W tym roku do egzaminu przystąpiło 4 uczniów z klasy 9 i jedna uczennica z klasy 10. Wszyscy uczniowie zgodnie twierdzili, że egzamin nie był zbyt trudny, lecz bardzo obszerny.

Największym wyzwaniem okazała się część „speaking”, w której uczniowie muszą nagrać trzy krótkie wypowiedzi na zadane tematy. Przy czym nie mogą robić żadnych notatek, ani korzystać z żadnych pomocy, czy to papierowych, czy elektronicznych.

Według uczniów drugim wyzwaniem była część pisemna, gdzie wszyscy musieli się zmierzyć z trzema tematami esejów. Na szczęście nie były to tematy zbyt skomplikowane. Jeden dotyczył niedawnych doświadczeń związanych z ograniczeniami podczas pandemii Covid-19, drugi dotyczył różnych rodzajów transportu. Tematy te były wielokrotnie omawiane w klasie, toteż nie stanowiły dla młodzieży zbył wielkiego wyzwania.

Również ze strony organizacyjnej egzamin nie sprawił w szkole żadnej trudności, jako że mieliśmy z nim doświadczenie już w roku ubiegłym. Warto jednak podkreślić, że bardzo ważny jest test techniczny, który uczniowie z naszej szkoły zrobili tydzień przed testem właściwym. Podobnie jak w roku ubiegłym podczas testu technicznego ujawniły się drobne usterki sprzętu. Jednak uczniowie mieli cały tydzień, by je skorygować i do właściwego testu przystępowali już bez obawy o jakiekolwiek problemy techniczne.

Wszystko poszło sprawnie, a teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki. Osobiście nie mam wątpliwości, że będą bardzo dobre, wszak moi uczniowie ciężko na nie pracowali, nie tylko przez ostatni rok, ale i przez długich 9 lat nauki w polskiej szkole.

.

Agata Stopa

Dyrektor Polskiej Szkoły im. F. Chopina w Allamuchy, NJ

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułBal Maturalny 2022
Następny artykułZnów mamy 19 lat  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj