Co to znaczy być kreatywnym? Skąd się bierze kreatywność w człowieku? Jak ją rozwijać? Czy szkoła uczy kreatywności? Niezwykle inspirująca rozmowa pomiędzy wielkimi myślicielami naszych czasów: Dalajlamą, duchowym nauczycielem Eckharem Tollem,Sir Kenem Robinsonem – liderem, mówcą, myślicielem w dziedzinie kreatywności, edukacji, rozwoju innowacyjności i kultury, fizykiem Murray Gell-Mann i innymi.

Dalajlama: Przed siłą kreatywności w człowieku stoi siła wyobraźni. Siła kreatywności potrafi wprowadzić w życie to, co powstało w naszej wyobraźni. Urodziliśmy się ze zdolnością do wyobrażania sobie czego tylko zapragniemy. Do tworzenia teraźniejszości, przyszłości.

Eckhart Tolle: Kreatywność pojawia się w nas, kiedy zanika myślenie, kiedy umysł przestaje zagłuszać nasz prawdziwy głos, który jest w każdym człowieku. Kiedy jesteśmy całkowicie „teraz”.

Ken Robinson: Kreatywność to wprowadzanie w życie tego, co powstało w naszej wyobraźni. Nasz obecny system edukacji opiera się na założeniu, że w nauczaniu dzieci powinny zapamiętać jak najwięcej faktów i informacji. Co jest ważne, ale jednocześnie nie zostawia się miejsca na rozwój kreatywności u dziecka. Edukacja to zapamiętywanie. Nie ma nic wspólnego z kreatywnością, a często może wręcz ją zabijać.

Murray Gell-Mann (fizyk-teoretyk, noblista): Kreatywne myślenie jest dużo bardziej cenne, aniżeli umiejętność rozwiązywania określonych problemów, czego uczy szkoła. Szkoły powinny uczyć kreatywnego myślenia, a nie jak rozwiązywać prezentowane tam problemy. Kreatywność nie ma nic wspólnego z umysłem, raczej z sercem, odczuwaniem, emocjami, empatią.

Poprzedni artykuł„Mam patrzeć na gołe ściany?”
Następny artykuł„Czarny Piątek czy Dzień Bez Zakupów?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj