Normalny dzień w polskiej szkole nie zawsze jest interesujący, ale wiekszość razy uwielbiam chodzić i uczyć się o polskiej historii i tradycjach. Dzisiaj w Polskiej Szkole, przed lekcjami, znów wszyscy ćwiczyliśmy świąteczne piosenki na Boże Narodzenie. Śpiewaliśmy o św. Mikołaju, różne kolędy, a ja pomagałam innym dzieciom czytać tekst piosenki, bo wiele dzieci miało kłopoty z czytaniem po polsku.

Ostatecznie, prawie wszystkie dzieci umiały tekst na pamięć dlatego, że pani dyrektor, ja i moje koleżanki tłumaczyliśmy tekst młodszym dzieciom, żeby dobrze rozumiały o co chodzi. W dodatku przybył św. Mikołaj, usiadł razem z nami i też się uczył śpiewać. Cieszyłam się bo nasi koledzy grali na instrumentach, a Patrick W. z X klasy zawsze tak zagrał, że wszyscy wiedzieli kiedy mają śpiewać. Następnie, ja i moja kuzynka, Izabela B., ćwiczyliśmy śpiewanie różnych kolęd, żeby przygotować śpiew wszystkich uczniów na Jasełka.

Jasełka to jest takie przedstawienie, w którym wszyscy w polskiej szkole mają role, i występujemy przed naszymi rodzicami, bliskimi członkami rodziny i gośćmi. Teatr jest o tym, jak Pan Jezus się narodził i, że odtąd świętujemy Boże Narodzenie. Czasami jest to stresujące, żeby znać całą swoja rolę na pamięć, ale tak ogólnie to jest to też fajna zabawa, gdy wszyscy przebierają się w inne postacie.

Po śpiewaniu, św. Mikołaj rozdał nam słodycze ufundowane przez Biedronka Polish Deli, zrobił z nami zdjęcia i obiecał jeszcze przyjść na Jasełka. Potem poleciałam szybciutko na lekcje bo byłam prawie spóźniona. Na lekcjach nie uczyliśmy się o historii, ale ja i moja klasa zaczęliśmy pisać listy.

Moja nauczycielka pani Justyna Bereza poprosiła, żebyśmy pisali różne listy do innych dzieci, które mieszkają w Polsce. Mieliśmy napisać jak spędzimy Boże Narodzenie w Ameryce i co chcemy robić. Zrobiliśmy też zdjęcia z panią dyrektor, z nauczycielką i wysłaliśmy do nich. Mam nadzieję że dotrą.

Po lekcjach, szybko pobiegłam na salę gimnastyczną, żeby pograć piłkę nożną z moimi koleżankami. Moja drużyna była bardzo dobra, i wygraliśmy. Byłam bardzo zadowolona. Uwielbiam grać pilkę nożną, bo jestem bardzo dobra w tym sporcie. Po polskiej szkole, pojechałam do domu i nie mogę się doczekać żeby iść do niej w następnym tygodniu.

Emilia Wrażeń

Uczennica kl. IX Polskiej Szkoły w Manchester

Poprzedni artykułIII Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w East Stroudsburg PA – relacja filmowa
Następny artykułPodróż w czasie nowojorską Nostalgią w obiektywie Zosi Żeleskiej – Bobrowski