Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest corocznie obchodzony 21 lutego. W Szkole Języka i Kultury Polskiej obchodziliśmy to święto w minioną sobotę, 19 lutego. Jednak przygotowania do tego dnia zaczęliśmy już tydzień wcześniej, nagrywając uczniów głośno czytających teksty, a także polskie łamańce językowe i recytujących wiersze polskich poetów.

.

Uczniowie starsi czytali bajki swoim młodszym kolegom. Byli też tacy, którzy recytowali z pamięci trudne polskie łamańce językowe, ku dużemu zaskoczeniu nas wszystkich. W tej grupie osób znaleźli się: Mateusz Truty, Victoria Chowaniec, Kacper Kot, Daniel Topór, Gabrysia Patro, Maya Aksamit i Tomasz Topór.

.

.

Żeby czytanie było przyjemne i nie rozpraszało uwagi słuchających i czytających, czytaliśmy w najbardziej odpowiednim do tego miejscu – bibliotece szkolnej.

Kolejny naszym pomysłem uczczenia święta języka ojczystego było dyktando w klasach pt. „Ortograficzny zawrót głowy”. Język polski jest piękny w swoim brzmieniu, jednak nie jest łatwym językiem. Przeprowadzając dyktando w poszczególnych klasach staraliśmy się zwrócić uwagę na poprawną pisownię nie tylko – u czy- ó, nie tylko -rz czy -ż ale także znaki diakrytyczne jak -ą i ę, które są najbardziej charakterystyczną cechą naszego języka.

.

.

Kolejna propozycja tego dnia była związana z polskimi przysłowiami i frazeologizmami. Polegała na stworzeniu rysunku i podpisania go odpowiednim przysłowiem. Takie właśnie rysunki wykonały trzy uczennice: Ania Stoch i Gabrysia Kawa – uczennice klasy 8 i Olivia Płazińska, uczennica klasy 5.

W ramach Święta Języka Polskiego nie mogło zabraknąć również polskich piosenek. Zaśpiewali dla nas uczniowie klasy 0 -„Zima, zima zła” i uczniowie klasy 1 b.

.

 Irena Woźniak
Dyrektor

Szkoła Języka i Kultury Polskiej

Poprzedni artykułBielskie murale
Następny artykułJak karnawał – to karnawał!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj