COLLAGE

Pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności już za nami. W ramach jego obchodów zorganizowaliśmy w USA sześć całodziennych wydarzeń, które miały pokazać innym, polskim szkołom, organizacjom, klubom, mediom, czy indywidualnym osobom, jak możemy celebrować to nowe święto, które od tego roku znalazło się po raz pierwszy w polonijnym kalendarzu – święto polskiego języka.

Zorganizowane wydarzenia są jedynie przykładowymi, każdy z nas, każda organizacja lub polska szkoła, może opracować swój indywidualny program. A wszystkie jego atrakcje mają być jedynie pretekstem do tego, byśmy w tym właśnie dniu, znaleźli czas na to, by spotkać się z naszymi rodakami, by porozmawiać o sprawach polskich, i nie tylko – po polsku, byśmy mogli powspominać nasze polskie historie, cieszyć się tym wspólnym czasem, a przez to wszystko w żywy sposób przekazywać najmłodszym pokoleniom dzieci, już urodzonych poza granicami Polski,  naszą polskość.

Wszystkie imprezy nie odbyłyby się, gdyby nie, w niektórych przypadkach, cały sztab osób pomagających przy poszczególnych ich częściach. Większość z nich pracowała wolontaryjnie, wierząc w ideę tego nowego polonijnego święta. Chcemy im dzisiaj serdecznie za to podziękować.

Przede wszystkim ogromne podziękowania należą się koordynatorom wydarzeń: Danusi Świątek, Elizie Sarnackiej Mahoney, Lidii Russell, Marcie Wesołowskiej i Tomkowi Wojciechowskiemu, którzy przygotowywali program już od maja tego roku i spędzili bardzo wiele godzin (w tym nocnych 😉 by całość była spójna, zarówno edukacyjna, jak i rozrywkowa dla uczestników . Efekty można było zobaczyć na odbytych wydarzeniach, jak również na relacjach z każdej z nich, opublikowanych na naszej stronie. Gratulujemy i bardzo dziękujemy!

Obok koordynatorów, chciałabym poniżej przedstawić osoby, które w ogromnym stopniu pomogły nam w naszej pracy na rzecz Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Nowy Jork – koordynator: Marta Kustek

Dziękujemy: Andrzejowi Cierkoszowi, Basi Falkowskiej – nauczycielce w szkole PS71, Indianie Soto – dyrektor PS71 na Ridgewood, Anecie Rzucidło, Beacie Ślązak- Zalewski, Wojtkowi Maślance, Basi Sali- Maślance, Joasi Stankiewicz, panu Wojciechowi Wojciechowskiemu oraz dzieciom z jego tanecznej grupy Wianek, Irenie Biały, Małgorzacie Szumowskiej i dzieciom z Teatru Bąbelki, Edycie Maselbas, DJ Jaro, Kasi Stolarczyk – nowojorskiej mistrzyni zumby, Oli Stolarczyk, Sebastianowi Stolarczyk, Emmie i Ethanowi Behary oraz ich mamie Basi Malinowskiej, Julianowi Głowaczowi, Karolinie Walczyk, Dobrusi i Andrzejowi Dyniszkiewicz.

Szczegolne podziekowania kierujemy dla kancelarii the Platta Law Firm, polskiego sklepu Hetman i pani Jagody, piekarni Syrena, sklepu Kefirek i Bułeczka.

Mahwah, NJ – koordynator: Danuta Świątek

Osoby, które przyczyniły się do organizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Mahwah, NJ:

Ks. Jacek Marchewka, Mariusz  Gajewicz, Sylvia Gajewicz, Katarzyna Michalak, Olivia Michalak, Bożena Guściora, Katarzyna Kowal, Jolanta Chorąży, Teresa Osadnik, Rodzina Rynkevec, Beata Chrobak, Aneta Pieróg-Sudoł, Agnieszka Hakkenberg, Krystyna Klecha, Barbara Zielinska, Katarzyna Kanburiyan, Paulina Kanburiyan, Kimberly Pienkawa, Natalie Pienkawa, Kaz Pienkawa, Nicole Kuceravec, Wojtek Topczewski, Patrick Murzinski, Kevin Sienkowski, Patryk Zalewski, Laura Pomykała, Camilla i Isabella Wnek, Jurek Majcherczyk, Prof. Wiesław Nowiński, Agata Maciejewski, Izabella Laskowska, Grażyna Drabik, Magda Occicone, Zuzanna Golec, rodzina Chrobak, Anna Kertyczak, Paula Szczepara, Tomek Szczepara, Teresa Szczepara, rodzina Chigrinuk,Wojtek Dojka, Kasia Deja.

Szczególne podziękowania za przyjazd dla harcerek z Rockland, uczniów ze Szkoły im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY oraz Syreny Deli z Linden, NJ.

Wallington, NJ – koordynator: Tomasz Wojciechowski

Ogromne podziękowania dla Ilony Wojciechowskiej, Marty Hanaka, Grety Pacholak, Witolda Kuleszy i Sylwestra Gawła.

Copiague, NY – koordynator: Marta Wesołowski

Do organizacji wydarzenia na Long Island przyczyniły się Beata Szczech, Urszula Brożek, Mirosław Bąk.

Boston MA – koordynator: Lidia Russell

Tutaj ogromne podziękowania należą się dyrektorowi Polskiej Szkoły w Bostonie Janowi Kozakowi, dyrektorowi Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie Andrzejowi Pronczukowi, proboszczowi Jerzemu Zebrowskiemu,  Sylwii Kłoczkowskiej Wadach, Rafałowi Borkiewiczowi, Dorocie Kapcia, Joannie Momot Schulman, Tomaszowi Danickiemu, Ani Leliwie, Basi Franks, Ali Kozak, Gosi Kosińskiej i Halinie Sobieszek. Dziękujemy za medialne wsparcie White Eagle i Marcinowi Bolcowi!

Denver, CO – koordynator: Eliza Sarnacka Mahoney

W organizacji obchodów w Denver w stanie Kolorado pomogli nam Katarzyna Żak – prezes klubu Polskiego Denver, Kinga Rogalska – dyrektor artystyczny teatru Tadam!, dyrektor polskiej szkoły Stanisław Gadzina, Lucyna Capmo – nauczycielka w polskiej szkole w Denver, Małgosia Sturgill, Patrick Mahoney, Kasia Fedorowicz – przewodnicząca Polish National Alliance, oddział w Denver, Wiktoria Mahoney.

Ogromne podziękowania dla polonijnych mediów za nagłaśnianie nowego polonijnego święta, szczególnie dla Nowego Dziennika, NDTV, Kuriera Plus, Super Expressu, Radia Rampa, Polskiego Radia NYC oraz Radia 910.

Wszystkim raz jeszcze serdecznie dziękujemy!

 

Marta Kustek

 

 

 

 

MSZ_logoWydarzenia w ramach I Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.” 

 

 

 

Poprzedni artykułArtystyczny Dzień Dwujęzyczności w Wallington, NJ
Następny artykuł„Niech się święci Polonijny Dzień Dwujęzyczności” czyli obchody święta polskiego języka w Chicago

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj